1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сок од дренки

Дискусија во 'Рецепти' започната од SANY4E, 28 септември 2011.

 1. SANY4E

  SANY4E Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  7
  Здр знае ли некоја од вас рецепт за сок, нема врска дали се раствара или не.. имам ќеркичка мала сакам да и правам сокови што нема да и наштетат...
   
 2. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.798
  И јас сакам рецепт од сок од дренки :) .

  Мислам дека има нешто, отприлика вака се прави: во соковник се прави сок од дренки, кој се вари накратко со шекер и по потреба до чаша вода. Ама ништо подетално не знам..
   
 3. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Се стават дренките да се варат со малку вода, кога ќе омекнат се тргаат и се гмечат се цедат во посебен лонец, а остатоко, семките се фрла. На исцедениот сок се става шеќер, а мислам и малку вода, ама не сум сигурна. На овој начин се праве сок за зимото во шишиња.
   
  На girl.23 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SANY4E

  SANY4E Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  7
  А женски сокот се варе ли или не? дајте точна бројка за вода шеќер...
   
 5. Hiii

  Hiii Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.563
  За сок не знам но мајка ми прави компот од дренки :)
   
 6. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  225
  Мајка ми исто прави компот но и сок за расворање од дренки.Бидејки пиша дека се работи за мало дете јас би ти препорацала да му правиш компот зошто така поубав е.Мое мислење.Инаку компотот го прави вака.ке измиеш тегли,во секоја ке ставиш негде помалку од пола дренки,2 или 3 лажици шеќер(Ние ставаме по две зошто не сакаме да ни биде многу благ) и ја полниш теглата со вода.Ги ставаш сите тегли во поголемо тенџере или сад поголем.Го полниш садот со вода и ги вриеш теглите додека не зовријат.Е сега ова на електричен шпоред не можеш да го направиш,само на шпоред на дрва.
  Се надевам дека ти помогнав.Ако нешто не ти е јасно пиши ми пак.
   
 7. SANY4E

  SANY4E Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  7
  Za kompot znam epa na malata ke i davam kompot a za nas sok sakam da napravam..aj pisi mi go receptot za sokot,imam goooooolemo kolicestvo na drenki nasi se ne kupuvam taka da se sakam da napravam od niv....da ne imas nekoj recept od zdem...........
  [mod-kirilica:2cyb8j09][/mod-kirilica:2cyb8j09]
   
 8. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  225
  Овој сок од дренки се раствора.
  Се ставаат дренките во сад со вода.Односот на вода и дренки е на 2кг.дренки се става 5 литри.вода.Ова треба да се вари се додека не почнат да вријат.Кога ке почнат да вријат некаде околу 20 минути така се оставаат да вријат.Потоа се прецедуваат дренките и се мери течноста.На 1 кг.течност се става 1 кг.шеќер.Се става да се вари и да зоврие.По потреба и желба се става лимонтос.Се собира топли шишиња,топол сок.
  Се надевам дека ти помогнав.поззз :)
  Немам рецепт за џем.
   
 9. SANY4E

  SANY4E Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  7
  Da pomogna..jas za kompot znam ama sakav i sok ako ne za malata za nas drenki imame ne kupuvam..aj koga ke go napravam ke ti dadam da go probas.. :D :D :D