1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Солариум – за или против?

Дискусија во 'Тело' започната од gracija81, 10 февруари 2010.

?

Дали сте за или против посетувањето на солариум?

 1. За, редовно одам на солариум.

  19 глас(а)
  4,0%
 2. За, но само ако не е често.

  229 глас(а)
  48,6%
 3. Против!

  223 глас(а)
  47,3%
 1. gracija81

  gracija81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  Сакам да слушнам некое мислење во врска со солариумот, дали е штетен или не?
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Јас обично одам во пролет или пред да одам на одмор, ама не за да фатам боја туку да се спремам за изложување на сонце бидејќи имам светол тен, ако одма излезам на сонце горам .
  Некои луѓе претеруваат, ко у релна да се печеле, е па нормално дека ако претераш е штетно.
   
 3. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Одев на солариум пред 2год и тоа одев на едно добри 10третмани, кај немаше никаков ефект, кај ги фрлив џабе парите и тоа во сикрет одев на стоечкиот, ми се појавија и милион пеги :mrgreen: кога отидов на лекар, докторката ми рече зборот солариум да го шкртнам од мојот речник и никогаш повеќе да не ми текне да отидам, затоа што е потенцијален предизвикувач на рак на кожата.
   
  На IvanaJenner му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  500
  Солариум - не благодарам! Не сум била и нема да отидам. Прво од здравствени причини, пошто никаде не сум прочитала ниту пак слушнала дека е здраво да се оди, а башка во денешно време и сонцето е штетно, а камоли солариумот. Обожавав да се сончам (на сонце, се разбира) ама во последниве години воопшто не се појавувам...сепак природно си е природно, ако требало да имам потемен тен таква ќе сум се родела :D
   
  На QueenElena му/ѝ се допаѓа ова.
 5. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  a be devojki ne ste svesni kolku e stetno Sonceto a ne pa i solariumite..moze ke se kvarcate i nisto nema da vi bide ama pokasno moze da se pojavat ne daj boze melanomi!a be denes i na Sonce mora da se pazi covek da ne se izlozuva i da se stiti od UV zracite koi se se pojaki..imam primer doma tatko mi go operiraa od melanom..ete se pojavil na lice..i mu kazaa od Sonceto ti e i sega treba maksimalno da izbegava izleguvanje na Sonce i da koristi obavezno krema..a zamislete pak tie infracrveni zraci vo solariumite..i na Oprah gledav kako od pregolemo izlozuvanje na Sonce ili ete odenje po solariumi stradaat od karcinom na kozata..zatoa cuvajte si ja kozata :)
   
 6. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  566
  Пол:
  Женски
  ne sum bila na solarium i nemam namera da idam zasto mislam deka e stetno za kozata..ako sakam boicka bolje ke si se soncam prirodno si e prirodno ;)
   
 7. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98

  Штетно е и тоа многу! Најубаво е природно сончање, ама насабајле и попладне зошто и сонцево веќе е штетно.
  Јас на солариум никогаш повеќе :!: подобро ќе се мачкам со крема за самопотемнување отколку на солариум да одам.
   
 8. jasmin

  jasmin Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2009
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  35
  Никогаш не сум била, иако имам многу светол тен. Дека се штетни - штетни се и никој не треба да ги користи.

  Најчесто женските сакаат со тенот да прекријат некој недостаток по кожата, па затоа се препекуваат. Но, треба да се мисли што ќе се случи со истата кожа по неколку години. Брчки, пеги, бенки... се тоа може да се појави поради употребата на солариум, а да не зборувам за посериозните оштетувања на кожата и болестите.

  Порано јако ми беше кога ќе здогледав девојка со темен тен, но сега некако ми е дури глупаво и повеќе сум за светол тен :)
   
 9. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  81
  Штетен е стварно соларумот ако се посетува пречесто како некои наши познати фаци,ја старее кожата и уште многу работи,али јас посетувам некогаш на пролет или лето 2-3 пати колку да фатам малце тен и да бидам спремна за на одмор,не сум против за понекогаш,против сум за многу честото кварцање а тоа може да доведе од најмали до најголеми компликации зависи од кожата,а за стареење да не правиме муабет се брчка лицето :)
   
 10. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98

  Ок ете си имала среќа што немаш никаква реакција, но секој организам е различен како и кожата и особено кај оние што имаат бел тен, предизвикува промени и проблеми, од искуство зборувам, ете погоре имам пост каде што кажав што како ми се случи. Во секој случај солариумот е штетен, макар и еднаш да одиш само, затоа што тоа се ултравиелетови зраци кои штетно влијаат.
   
 11. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  81
  Ок ете си имала среќа што немаш никаква реакција, но секој организам е различен како и кожата и особено кај оние што имаат бел тен, предизвикува промени и проблеми, од искуство зборувам, ете погоре имам пост каде што кажав што како ми се случи. Во секој случај солариумот е штетен, макар и еднаш да одиш само, затоа што тоа се ултравиелетови зраци кои штетно влијаат.[/quote]

  Еве сега прочитав стварно зависи од кожата имам една другарка е многу бела и целата се исфрли од солариум а заедно со мене одеше и се направи компликација некоја алергија,а тие новите стоечки не знам какви имаат ефект после не знам колку третмани и тие се стварно штетни еднаш бев и црвенило на стомакот ми се појави и никогаш повеќе,само одам кај тие што имаат од оние постарите солариуми тие имаат ефект повеќе ,од 2-3 пати добиваш асален тен и до сега ништо не ми било,али пак стварно е штетно свесна сум за тоа ;)
   
 12. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Хммм баш постарите колку што знам се поштетни затоа што имаат стар механизам, барем така ми кажа дерматологот кај што бев, ама ок имаш среќа, инаку промените не мора да настанат одма, може да имаш и понатаму кога ќе имаш позрела кожа. Нареден пат размисли два пати пред да одиш :)
   
 13. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  21
  џабе кварцање џабе парите џабе кожата ќе си ја малтретирам.За тоа е летото крема за сончање и на сонцето пржење.Природно си е природно
   
  На mari-mari му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.987
  Солариум - за или против?

  ПРОТИВ :!: нескам на сонце печење во лето на плажа стално седам под сенка во периодот од 1 до 4, а не па да одам специјално да се печам под ласери :lol: колку и да викаат дека не е штетно јас не им верувам и нема шанса да одам 8)
   
 15. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.636
  Допаѓања:
  149.234
  Пре би на лоботомија него ли во тоа фритезата.
  Не фала...не морам да кажам јас дали е штетен,кога веќе е ставен во топ глупостите кои го зголемуваат ризикот од рак.
  Шо да речам повеќе...
   
 16. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Природното сончање ништо не ми го заменува.Никогаш не би отишла на солариум,дури и страв ми е да си го замислам тоа зрачење.Уствари печење :? Сонце си е сонце,и тоа со граници ,оти не е и тоа тоа што беше!
   
 17. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  5.385
  Јас не сакм ниту на сонце да излегувам и да се сончам а не пак на солариум. не би можела да издржам затворена во тој простор плус жешко ниту 2 минутки а не пак 15 или колку и да трае третман. Си го сакам светлиот тен :D
   
 18. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  Јас никогаш не сум била во солариум и нема ни да одам. Порано се сончав и во сред пладне ама ми беше пријатно. Последниве неколку години се сончам само после 17 часот,затоа што си осетив на своја кожа дека сонцето е многу штетно- пред неколку години ми излезе црвенило на стомакот и многу ме печеше :worried:hock: :worried:hock: :worried:hock:
   
 19. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  jas bi otisla nekogas,preku leto pred odmor ili slicno, no ne bi go praktikuvala cesto
   
 20. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Сонце си е сонце.... немам потреба од солариум