1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Солариум – за или против?

Дискусија во 'Тело' започната од gracija81, 10 февруари 2010.

?

Дали сте за или против посетувањето на солариум?

  1. За, редовно одам на солариум.

    19 глас(а)
    4,0%
  2. За, но само ако не е често.

    229 глас(а)
    48,6%
  3. Против!

    223 глас(а)
    47,3%
  1. gracija81

    gracija81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Сакам да слушнам некое мислење во врска со солариумот, дали е штетен или не?
     
  2. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Јас обично одам во пролет или пред да одам на одмор, ама не за да фатам боја туку да се спремам за изложување на сонце бидејќи имам светол тен, ако одма излезам на сонце горам .
    Некои луѓе претеруваат, ко у релна да се печеле, е па нормално дека ако претераш е штетно.
     
  3. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Одев на солариум пред 2год и тоа одев на едно добри 10третмани, кај немаше никаков ефект, кај ги фрлив џабе парите и тоа во сикрет одев на стоечкиот, ми се појавија и милион пеги :mrgreen: кога отидов на лекар, докторката ми рече зборот солариум да го шкртнам од мојот речник и никогаш повеќе да не ми текне да отидам, затоа што е потенцијален предизвикувач на рак на кожата.
     
    На IvanaJenner му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Солариум - не благодарам! Не сум била и нема да отидам. Прво од здравствени причини, пошто никаде не сум прочитала ниту пак слушнала дека е здраво да се оди, а башка во денешно време и сонцето е штетно, а камоли солариумот. Обожавав да се сончам (на сонце, се разбира) ама во последниве години воопшто не се појавувам...сепак природно си е природно, ако требало да имам потемен тен таква ќе сум се родела :D
     
    На QueenElena му/ѝ се допаѓа ова.
  5. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    a be devojki ne ste svesni kolku e stetno Sonceto a ne pa i solariumite..moze ke se kvarcate i nisto nema da vi bide ama pokasno moze da se pojavat ne daj boze melanomi!a be denes i na Sonce mora da se pazi covek da ne se izlozuva i da se stiti od UV zracite koi se se pojaki..imam primer doma tatko mi go operiraa od melanom..ete se pojavil na lice..i mu kazaa od Sonceto ti e i sega treba maksimalno da izbegava izleguvanje na Sonce i da koristi obavezno krema..a zamislete pak tie infracrveni zraci vo solariumite..i na Oprah gledav kako od pregolemo izlozuvanje na Sonce ili ete odenje po solariumi stradaat od karcinom na kozata..zatoa cuvajte si ja kozata :)
     
  6. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    ne sum bila na solarium i nemam namera da idam zasto mislam deka e stetno za kozata..ako sakam boicka bolje ke si se soncam prirodno si e prirodno ;)
     
  7. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99

    Штетно е и тоа многу! Најубаво е природно сончање, ама насабајле и попладне зошто и сонцево веќе е штетно.
    Јас на солариум никогаш повеќе :!: подобро ќе се мачкам со крема за самопотемнување отколку на солариум да одам.
     
  8. jasmin

    jasmin Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    35
    Никогаш не сум била, иако имам многу светол тен. Дека се штетни - штетни се и никој не треба да ги користи.

    Најчесто женските сакаат со тенот да прекријат некој недостаток по кожата, па затоа се препекуваат. Но, треба да се мисли што ќе се случи со истата кожа по неколку години. Брчки, пеги, бенки... се тоа може да се појави поради употребата на солариум, а да не зборувам за посериозните оштетувања на кожата и болестите.

    Порано јако ми беше кога ќе здогледав девојка со темен тен, но сега некако ми е дури глупаво и повеќе сум за светол тен :)
     
  9. lolitaa

    lolitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    81
    Штетен е стварно соларумот ако се посетува пречесто како некои наши познати фаци,ја старее кожата и уште многу работи,али јас посетувам некогаш на пролет или лето 2-3 пати колку да фатам малце тен и да бидам спремна за на одмор,не сум против за понекогаш,против сум за многу честото кварцање а тоа може да доведе од најмали до најголеми компликации зависи од кожата,а за стареење да не правиме муабет се брчка лицето :)
     
  10. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99

    Ок ете си имала среќа што немаш никаква реакција, но секој организам е различен како и кожата и особено кај оние што имаат бел тен, предизвикува промени и проблеми, од искуство зборувам, ете погоре имам пост каде што кажав што како ми се случи. Во секој случај солариумот е штетен, макар и еднаш да одиш само, затоа што тоа се ултравиелетови зраци кои штетно влијаат.
     
  11. lolitaa

    lolitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    81
    Ок ете си имала среќа што немаш никаква реакција, но секој организам е различен како и кожата и особено кај оние што имаат бел тен, предизвикува промени и проблеми, од искуство зборувам, ете погоре имам пост каде што кажав што како ми се случи. Во секој случај солариумот е штетен, макар и еднаш да одиш само, затоа што тоа се ултравиелетови зраци кои штетно влијаат.[/quote]

    Еве сега прочитав стварно зависи од кожата имам една другарка е многу бела и целата се исфрли од солариум а заедно со мене одеше и се направи компликација некоја алергија,а тие новите стоечки не знам какви имаат ефект после не знам колку третмани и тие се стварно штетни еднаш бев и црвенило на стомакот ми се појави и никогаш повеќе,само одам кај тие што имаат од оние постарите солариуми тие имаат ефект повеќе ,од 2-3 пати добиваш асален тен и до сега ништо не ми било,али пак стварно е штетно свесна сум за тоа ;)
     
  12. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Хммм баш постарите колку што знам се поштетни затоа што имаат стар механизам, барем така ми кажа дерматологот кај што бев, ама ок имаш среќа, инаку промените не мора да настанат одма, може да имаш и понатаму кога ќе имаш позрела кожа. Нареден пат размисли два пати пред да одиш :)
     
  13. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    џабе кварцање џабе парите џабе кожата ќе си ја малтретирам.За тоа е летото крема за сончање и на сонцето пржење.Природно си е природно
     
    На mari-mari му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    Солариум - за или против?

    ПРОТИВ :!: нескам на сонце печење во лето на плажа стално седам под сенка во периодот од 1 до 4, а не па да одам специјално да се печам под ласери :lol: колку и да викаат дека не е штетно јас не им верувам и нема шанса да одам 8)
     
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Пре би на лоботомија него ли во тоа фритезата.
    Не фала...не морам да кажам јас дали е штетен,кога веќе е ставен во топ глупостите кои го зголемуваат ризикот од рак.
    Шо да речам повеќе...
     
  16. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Природното сончање ништо не ми го заменува.Никогаш не би отишла на солариум,дури и страв ми е да си го замислам тоа зрачење.Уствари печење :? Сонце си е сонце,и тоа со граници ,оти не е и тоа тоа што беше!
     
  17. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Јас не сакм ниту на сонце да излегувам и да се сончам а не пак на солариум. не би можела да издржам затворена во тој простор плус жешко ниту 2 минутки а не пак 15 или колку и да трае третман. Си го сакам светлиот тен :D
     
  18. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Јас никогаш не сум била во солариум и нема ни да одам. Порано се сончав и во сред пладне ама ми беше пријатно. Последниве неколку години се сончам само после 17 часот,затоа што си осетив на своја кожа дека сонцето е многу штетно- пред неколку години ми излезе црвенило на стомакот и многу ме печеше :worried:hock: :worried:hock: :worried:hock:
     
  19. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    jas bi otisla nekogas,preku leto pred odmor ili slicno, no ne bi go praktikuvala cesto
     
  20. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Сонце си е сонце.... немам потреба од солариум