1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Солариум – за или против?

Дискусија во 'Тело' започната од gracija81, 10 февруари 2010.

?

Дали сте за или против посетувањето на солариум?

  1. За, редовно одам на солариум.

    19 глас(а)
    4,0%
  2. За, но само ако не е често.

    229 глас(а)
    48,6%
  3. Против!

    223 глас(а)
    47,3%
  1. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Штетно е и ПРОТИВ СУМ !!
     
  2. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Девојки знаете некој салон со добар солариум во Битола? И како се движат цените ме интересира и дали е ефикасно, фала ви :)
     
  3. Heleny

    Heleny Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    Девојки, тие што имате одено на солариум, имате бемки по телото? Јас се токмам на неколку третмани само, ама ми е страв за бемките.
    Ве молам за искуства
     
  4. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Две години не сум била на одмор, а добра боја од сончање на тераса не се добива.
    Оваа година сакам да одам на солариум. Да се разбереме штетно е ако одиш многу често, како што практикуваат во Америка три или четири пати неделно. Ако одам два пати колку малце да потемнам ништо нема да биде.
    Имав една другарка што беше и ептен добра боја имаше, исто како да била на одмор. :) Не премногу чоколадно, онака брознено... сакам и јас :D
     
  5. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Да не знаете каде има салон во аеродром кој што има солариум??
     
  6. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.576
    Пол:
    Женски
    Јас сум против. Од кај да знам со кој проблем после ќе се соочам.
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Против. Кога се останато е штетно наоколу, дури и воздухот, уште солариум ни фали. Од хир до болест. :emo:
     
    На t-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sanya.n

    sanya.n Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    edno vreme mnogu sakav da odam i toa vo zima no tetka mi koja zivee vo stanstvo ima 50 god i cel zivot odela kako mlada na solarium i sega celata koza i e zbrckana ne samo na liceto tuku po celoto telo.
     
  9. call.me.whatever

    call.me.whatever Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Dali znaete kade ima vo madzari solarium???
     
  10. India

    India Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2016
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    15.688
    Пол:
    Женски
    Јас одам често во Турбо солариум по 10 минути, што да правам ко порцелан сум.
     
  11. sara555

    sara555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    1
    znaete li nekoe mesto vo ohrid za solarium???
     
  12. Normina

    Normina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki ... Moze li solarium so slaba krvna slika ?? Da ne ima nekoj nesakani posledici ?!
     
  13. poker_face

    poker_face Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    3.417
    Пол:
    Женски
    Јас лично не го одобрувам солариумот. Денеска и сонцето е штетно а камоли солариумот, ама мене ми помага пред одмор да си ја подготвам кожата за сонце. Ќе појдам 2-3 пати по 5-6 минути пред одмор и никогаш не горам, а вообичаено секогаш првите денови поцрвенувам како рак па со помош на солариумот ја избегнувам таа фаза :D. За постојана употреба-никако!
     
    На nadelinka и joy1 им се допаѓа ова.
  14. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Јас сум против. Дека не е здрав - не е и немам потреба да се изложувам на дополнителни ризици и покрај природното зрачење од сонцето кое тешко можеме да го избегнеме. Освен тоа не сум љубител на темниот тен, си ја сакам светлата природна нијанса на кожата. Дури и на одмор кога сум, никогаш не претерувам со потемнувањето. Не ми се исплати да вложувам којзнае колкав труд како некои и цел ден да се печам премачкувајќи се со разни препарати кога и онака бојата брзо ми исчезнува.
     
  15. Zenski Svet

    Zenski Svet Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    1.199
    женски дали некоја наместо солариум ги пиела таблеткиве бронзан за потемнување ?
    имате некакви искуства ?
     
  16. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Како што знам, од таблетките не се потемнува, туку тие помагаат додека се сончаш побрзо да добиеш боја која ќе трае подолго.
     
  17. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Ги гледам сликите од пред неколку години и се прашувам што ли сум мислела кога сум посетувала солариум? Ужас. Тотално извештачено изгледа. Никогаш повеќе. Уште повеќе затоа што е ужасно за здравјето.
    Денес не би го заменила за ништо порцеланскиот тен. :D Ќе си пијам летово коктелчиња под сенка, не е за мене темен тен.
     
  18. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Јас од ко го гледав како мала Final Destination и ко се заглави една во солариум и се испече до смрт- имам фобија од солариуми и за ништо на светот не би влегла внатре! :shake:
     
    На Ane_na_Bisera16 и P.S.love им се допаѓа ова.
  19. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    ПРОТИВ!
     
  20. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    :shake:
    Болна тема,ама да го кажам моето искуство.

    Кренал коњот ногата,кренала и жабата! Почнав да одам на солариум кога имав 19-20 год. Тогаш хит беше во градот. Сите со бронзен тен, па и јас, да не сум покусо. Ех, која будала сум била (facepalm) А, јас,бела- сирење. Ај бела, има и светли ко мене, ама со пигмент и потемнуваат лесно. Мене ми треба дооолго време на сонце за да добијам боја.Се печев како рак.

    И така, си одев во лето по неколкупати на солариум(не дека претерував),на почеток хоризонтален(шо вели една другарка,како во ковџег се осеќав),после тие понапредните вертикални-турбо. Ко ќе шетав после: ауу шуба,поубо стојат алиштата на темен тен. Се лажиш,ступерда! Свесна бев за последиците,ама пак си одев. Си велев,ништо нема да ми биди,сите одат. "Ако правилно(ограничено) го користиш,нема гајле." My ass!(mooning)

    Ок. По некоја година,почнаа бенките да никнуваат-мали/големи(јас склона кон кожни проблеми) Откако се вработив кај лекар и почна да ми ги проверува бенките,ми забрани солариум.:!: Тражили сте-гледајте!:fubar:
    Откако ми забрани,јас уште еднаш отидов на кварцање8)во турбо солариум на 7 мин. и не издржав(waiting):sweat:(waiting):sweat:-се осеќав како кожата да ми гори и капак на се' беше сцената од Final Destination шо ми се вртеше во глава и реков-ова е последен пат во мојот живот! Така се откажав.:whew:
    Ќе си шетам бела(hollest)

    Сега да сум со овај памет:@:@:@ ах...:headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang:
    П.С. и не го користете солариумот под изговор: одам за "подлога" да имам за на:sun:
    :fubar: