1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Солариум – за или против?

Дискусија во 'Тело' започната од gracija81, 10 февруари 2010.

?

Дали сте за или против посетувањето на солариум?

  1. За, редовно одам на солариум.

    19 глас(а)
    4,0%
  2. За, но само ако не е често.

    229 глас(а)
    48,6%
  3. Против!

    223 глас(а)
    47,3%
  1. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    пред матура скоро сите другарки ми отидоа на солариум! не сум против ако некој е мн.бел и сака малку потемен тен, ама дефинитивно не сум за солариум често.
    јас не одам, ниту ќе одам, имам осетлива кожа, а знам и многу со лоши искуства.
     
  2. elfic

    elfic Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    DALI SOLARIUMOT E STETEN ZA BREMENA ZENA DA POJDI NA SOLARIUM ???? PLS DAJTE NEKOJ ODGOVOR !!!!!
     
  3. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Штетен е! Што ќе си ја бараш бељата да одиш. Може мала флека на кожата да ти направи компликација, па нема да можеш лекарства да примаш поради бременоста. Остај, може само да си искомплицираш, ја не би ти препорачала да одиш .
     
  4. elfic

    elfic Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    fala !!!! pozzz
     
  5. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
    јас почнав да одам на солариум :) од саботата почнав идам преку 2 дена до сега два пати бев и малце сум црвена до вечерта али утрето црвенилото ми го снемува ;)
     
  6. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Јас сум за, но само во умерени граници. Не оправдувам некој кој цела година се кварца во солариуми.
    Не верувам дека е штетен ако одите еднаш во годината за да добиете боја, штетен е за оние кои секоја недела во годината поминуваат минимум 2дена во солариум, а има и такви верувајте.

    Според мене подобро е да одиш на солариум и да ја подготвиш кожата за сончање одколку бела да одиш на плажа и да изгориш- а и да не изгориш, сепак, кога претходно имаш боја од солариум кожата не се лупи како што тоа е случај при нагла изложеност на сонце. А за оние кои имаат бемки, пожелно е кога се сончаат било во солариум било на сонце да ги заштитат со нешто- пример ханзапласт, секако зборувам за поголеми бемки.

    И како да шетам бе луѓе сирење на плажа (добро не сум баш сирење, кашкавал сум :D ), меѓу еден куп исончани луѓе?
    Како да го облечам мојот мал бел фустан и да ги покажам нозете ако немам убав бронзен тен?
    Тоа е мое мислење, едноставно сакам совршенство, сакам да сум со секси бронзен тен барем во летниот период, и секогаш прво одам на солариум па на одмор и никогаш нити горам, нити ми се лупи кожата кога сум на одмор. И тенот ми трае долго. Значи да не должам повеќе, за но само 10-максимум 15 пати во годината.
    Поздрав :hai:
     
    На SexiLy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.692
    Пол:
    Женски
    Јас сум природно црнка но и да не бев никогаш не би отишла на солариум.Посебно откако ја видов сцената на фајнал дестинејшн 3 со смртта на девојките во солариумот (СЕ ЗЕЗАМ) :rofl:

    Не би отишла мислам дека е штетен и шири радиоактивна енергија :worried:
     
  8. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    одамна се готвам , ама некако на крајот сепак одлучувам златното ни сонце да го искористам за да добијам тен :D ме предомислува тоа што ми велат штетно е не оди , а од друга страна некои другарки мн се фалат дека преубав тен добиле со 10 третмани :)
     
  9. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    ПРОТИВ сум за солариум никогаш не сум била па нема ни да отидама,во странство е со закон забрането козметичките салони да имаат на располагање солариум,зошто е премногу штетен и опасен за кожата,подобро ќе се печам на сонце одколку да влеџзам во солартиум после тоа не дај божќе да имам некакви последици не фала
     
  10. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Сум одела, имам погоре пишувано, инаку од оваа година Америка и официјално го стави солариумот на списокот на причинители на рак на кожата. Навистина е штетен, мислам дека не треба да се ризикува.
     
  11. Zocuska

    Zocuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1

    solariumot e mnogu steten iii mozi da napravi rak na kozata
     
  12. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Немав ништо против солариумот, немав никакво мислење за тоа, се додека не го гледав Final destination 3 и двете другарки изгореја во солариум!!! уфффффф... страшно! строго се противам на солариумот! си бев некој ден во Охрид и си добив тен како што сакав, не сакам солариуми!
     
  13. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    На мојата другарка тетка, млада , убава девојка, редовно одеше на солариум.
    Еднаш додека се зрачела во него, се случил некој куршлус и девојката беше цела во пликови. Лицето и се упропасти сосема. Од тогаш не сака ни да чуе.
    Не велам дека на секој ова може да се случи, ама пак, ризик си постои.
    НЕ за солариум!
     
  14. Mandarinna88

    Mandarinna88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    116
    Јас имам чоколаден тен, но пред одмор традиција ми е да одам да ја спремам кожата за долготрајна изложеност на сонце.. По него имам навистина убава боја која долллллллллго ми трае :) Ова ми е веќе 5та година како одам на солариум и немам негативни последици.
     
  15. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Големо не за солариумот! Најголем непријател на кожата. Прашајте било кој дерматолог и ќе ви каже дека премногу е штетен. Штетно е и сончање на сонце во било кој период од денот. А,не па без потребно изложување на вештачко светло.
     
  16. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Ако треба ке се печам на сонце ама на солариум НЕ одам. ;)
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    TОЧНО така! :)
     
  18. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Знам дека се штетни ама сум била неколкупати на почетокот на летната сезона за да добијам порамномерен тен по цело тело ама само на по 1 полачасовен третман, јас сум си природно темничка и не ми треба многу ни сончање ни кварцање.
     
  19. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Не ми се веруваше дека има некој што гласал за, а не па дека толку многу :o :o :o
    Ова чудо е претерано многу штетно :x :x
     
  20. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Не сум била, не ни планирам.
    Имам бел тен кој брзо потемнува.
    Си одам на плажа си се сунчам на природното сонце додека е здраво наутро и навечер, си дишам морска вода и не плашам дали ќе имам пликови, дали ќе ми делува негативно.

    Плус јас имам многу бемки, не сакам да ризикувам со солариум! :!: