1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Солариум – за или против?

Дискусија во 'Тело' започната од gracija81, 10 февруари 2010.

?

Дали сте за или против посетувањето на солариум?

  1. За, редовно одам на солариум.

    19 глас(а)
    4,0%
  2. За, но само ако не е често.

    229 глас(а)
    48,6%
  3. Против!

    223 глас(а)
    47,3%
  1. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.705
    Пол:
    Женски
    ПРОТИВ!!! лошо искуство на блиска личност!
    Сакајќи да изгледа како Хали Бери се напраи како Мајкл Џордан! :rofl: :rofl:
     
  2. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Никогаш не сум била,а не ни планирам.Подобро ќе се печам на сонце иако и тоа е штетно но сигурно не е повеќе од солариумот :)
     
  3. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.121
    Допаѓања:
    21.007
    Пол:
    Женски
    Досега не сум била на солариум, а и немам некој бел тен :) и мислам дека е многу штетно и никогаш нема ни да се излажам да одам. ПРОТИВ
     
  4. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Едно големо НЕ за солариумот. Една моја пријателка го изгуби бебето од солариум, беше недела и неколку дена бремена и од тогаш трауми имам....Пред матурата сакав да се искварцам малце ама правев муабет со еден дерматолог и ми рече најстрого ти го забранувам солариумот и од тогаш не ми ни текна за тоа... :worried:
     
  5. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Солариумот предизвикува рак на кожа така да едно големо НЕ од мене.
    Во Австралија е со закон забрането за лица испод 18години и за луѓе со многу бела кожа(fair skinned)нешто како Никол Кидман бидејќи тие се најподложни на меланома.Исто мора да биде истакнато дека кварцањето предизвикува меланома,нешто како ознаките на цигарите,ако не се почитува законот следуваат казни во милионски суми.
     
  6. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Обожавам исончано тело,особено преку лето и затоа посетувам солариум! Не пречесто ама во летниот период си земам еден ,,пакет,, од 72 минути (распеделени по 3,6,9,12 минути) во турбо солариум и го добивам посакуваиот тен! Најчесто одам пред летниот одмор, бидејќи солариумот ми доаѓа како подготовка на кожата пред да се изложам на сонце!
    Факт е дека зрачењето во солаирум не е здраво и предизвикува несакани последици (пу пу скраја да е) но мислам дека реткото користење на солариум не води до тие последици (или само така се тешам :?: )
     
  7. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Одам на солариум секогаш пред да одам на одмор.
    Еден одмор ми помина во плачки поради горење на кожата, последниве години сум отпорна на тоа и веднаш фаќам боја но само заради тоа што пред да одам на летување одам на солариум.
    Моја најдобра другарка работи во козметички салон и сето тоа го правиме тајно, без никој да дознае и без пари :D
    Таа нормално си се разбира во тие работи па никогаш не сме претерале.
    Многу ми помага да се чувствувам спокојно кога сум изложена на сонце.
    Знам за сите негативности, но ова што јас го правам не е претерано. Заради моќта на солариумот не стравувам од изгоретини. Секако дека користам заштитен фактор и внимавам на тоа колку време сум изложена на сонце но во секој случај сум многу по спокојна.
     
  8. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    имам една другарка што редовно посетува солариум , и е задоволна од тоа, ама таа си знае


    отсекогаш сум била ПРОТИВ солариумот, и никогаш не сум била, а нема ни да одам
    знам дека од тоа популарно наречено кварцање, се добива рак на кожа, а ако сакам да потемнам ке се советувам прво со дерматолог со кои препарати би го сторила тоа
     
  9. An..anicka

    An..anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    3
    Никогашне сум била на солариум и нема ни да отидам,зашто да се кварцам и да бидам како повеќето коа мозе да сум бела и да бидам како малкумина :D .Солариумот е штетен тренд кој за жал многу го практикуваат,кој сака да поцрни може рано сабајле додека е послабо сонцето да се сонча користејки каротенски препарати.Јас лично користам 50 фактор и си седам под чадор :D
     
  10. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421

    Во потполност се гогласувам со тебе :)
     
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Јас сум против ова чудо - изум. Мразам таков вештачки тен, штетен е солариумот, помодарството е зло на 21 век.
     
  12. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    И јас сега сум против, а порано не бев :lol:
    А тоа е така затоа што пред некое време бев на солариум, и јас така си лежам внатре, и си ги бројам тие сијаличките, кога оп одеднаш снема струја и јас заглавив внатре ;( знаете ке умрев од страв, кога ме фати една паника, а ништо неможеше да ми се случи ама ајде, и така си излегов низ тој еден отвор кој го има секој солариум, и од тогаш не ни помислувам на тоа ЧУДО :rofl:
     
  13. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Не ни помислувам да одам некогаш, се што е вештачки добиено не е добро, во ова време кога не знаеме каков е воздухот што го дишеме, само уште вештачки зраци ми фалат :D Ако знаете да се сончате рамномерно, нема потреба од вештачко горење, со тие пари поарно е да се оди на плажа...а и поздраво.

    Совет до оние кои сакаат рамномерно да поцрнат: шетајте покрај морето/езерото барем по 2 минути на секое одење на плажа. :)
     
  14. Nika666

    Nika666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    217
    Лелее не :D Соларијум никако.. Не би одела да се кварцам-што би се рекло на нашки :lol:
    Доволно е низ белградов сите риби што се искварцани со бели коси, да ти се слоши :lol:
    Лично јас не би одела на соларијум, ми е гајле си го сакам мојот тен иако ми е светол. на одморче ке си се мачкам со кремче ке си станам ко циганче ке ми постои бојата малце и готово, следната година пак ;)
     
  15. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Ниогаш не сум била и не сакам да одам во солариум.
    Обожавам темен тен, но природно добиен. Јас сум зависник од сонцето и обожавам да се сончам.
    Солариумот мислам дека е поштетен од сонцето. Освен тоа, сонцето е бесплатно :P

    Ахх едвај чекам да се сончам...
     
  16. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    еве јас лицно сум индиферентна кон прасанјево зосто мислам дека има и многу постетни работи во денесницава,имам дома солариум ама јас најретко од сите се сонцам не оти мислам дека е стетен туку едноставно ми помина меракот :) имам таков тен сто и 10 минути да седам на сонце одма добивам боја и затоа многу не се стремам на друг нацин да ја добијам,другарките постојано ми велат леле ја да имам солариум дома се ке се сонцам нема врска да не бегам од темата јас сум за но се разбира во граници се сто е помалку или повеке е стетно
     
  17. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Маја, да, подобро е сонцето, ама знаеш ли колку полошо и правиш на кожата кога ја изложуваш директно на сонце без претходно да ја подготвиш (на солариум)?

    Така се добиваат дури и изгореници, а ако одиш на солариум постепено темнееш и потоа кога одиш на одмор само си го засилуваш тенот, без да стравуваш од изгореници. :emo:

    А потоа ако сакаш да имаш тен и после одморот, или да ти се изедначи бојата, можеш да одиш на уште неколку третмани и ќе имаш убава боја.

    Јас со душа чекам да помине уште некој месец и да одам на солариум- ме нервира кога сум вака со бел тен ( не ми пречи во зима, ама сега кога треба да се разголам сакам да имам боичка :lol: )

    Не можам да ги сватам искрено сите тие што се против солариум а се сончаат и тоа кога е најјако сонцето.
    Ајде да си против солариум ама да не се сончаш воопшто, ама вака |(

    п.с. Маја ова не се однесува дирекно за тебе, да ме мислиш дека ти тргна со напади по темиве :D , :*
     
    На mina му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Сум била двапати многу одамна за проба :) Повеќе ја сакам природната боја онаа добиена од сонцето постепено без да добиеш изгореници ... ех кога ќе дојде тоа :)
     
  19. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Се огласувам со мислењето на Сесилија :up: ! Не можеш без грижи да се изложиш на сонце ако претходно не си направил подготовка на кожата (мислам на солариум) Па ако сакаш земи го и средството со најголем заштитен фактор пак ќе си имаш проблеми со изгорници ако претходно не се исончаш малку во солариум! Па и сонцето не е до толку нештетно колку што се мисли! Плус ако знае човек да го користи солариумот правилно не би требало да се јават несакани последици!
    пример јас секоја година, пред летниот период земам пакет солариум од 72 минути но правилно распределени! Одам двапати по 3 минути (значи тоа му иде како подготовка на телотот), двапати 6 минути, двапати 9 минути, трипати 12 минути! И мора да се придржувам кон редоследот за да не се соочам со проблеми! Досега не сум имала никакви несакани последици и слободно си се сончам кога одам на одмор! Е после да ја видиш Мина со каков тен се враќа :P а природно е бела, абе најцрна од сите сум! 8)
    Значи ако разумно се користи солариумот мислам дека не би требало да има негативни влијаниа и баш препорачувам пред изложување на сонце да се поминат неколку минутки во солариум!
    Плус белиот тен сеуште не е во мода :emo:
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  20. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Прв пат бев лани, 40 минути вкупно, одев на два или три дена пред одмор, па после на одмор се мачкав само со едно масло од моркови и можете да замислете каква бев, право Циганче :lol:
    Сега пак си се спремам летово, додуше штом затопли и почне сезна на шорцеви, јас сум на солариум :D
    За штетно или не, јас не верувам дека е нешто особено пострашно од печењето на сонце.Барем од солариум не ме боли глава и не сум малаксана.Да го користиш цела година не е убаво, ама вака две три недели во годината, не верувам.
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.