1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Солариум – за или против?

Дискусија во 'Тело' започната од gracija81, 10 февруари 2010.

?

Дали сте за или против посетувањето на солариум?

  1. За, редовно одам на солариум.

    19 глас(а)
    4,0%
  2. За, но само ако не е често.

    229 глас(а)
    48,6%
  3. Против!

    223 глас(а)
    47,3%
  1. topce25

    topce25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    48
    Мина а каде одиш на солариум?
     
  2. swanprincess

    swanprincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    27
    Никако солариум! Многу е штетно и ако сакате брзо да добиете боја подобро креми за потемнување или слични производи, а секако на сонце е најздраво, само во лето пред 12 и после 16 часот.
     
  3. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    На Солариумм..не сум ни помислилаа да одам,едноставно тоа ми претставува губење на време и залудно трошење пари и + ја оштетва кожата :) ,најдобро е природно сончање,секогаш си добивам боја :D ,црна катран хД
     
  4. mimi2.0

    mimi2.0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    zenski odam sega na sloarium prv pat mi e ama mnogu me ceska teloto normalno li e?falaa pozz
    [mod-kirilica:yrogcxcq][/mod-kirilica:yrogcxcq]
     
  5. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Не. Не оди повеќе, или прво консултирај се со лекар да ти каже зашто така

    А може и си отишла во неквалитетен солариум. Имам читано дека тие некои сијалички треба да се менуваат на одредено време, ама некои салони кај нас за да заштедат ги менуваат на подолго време и може да дојде до изгореници на кожата и печење, чешање, иритација
     
  6. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    јас почнав на солариум,бев веќе 2 пати,денес ќе одам 3 пат,добив некоја нијанса малку,ама со оглед на тоа што сум пребела и проѕирна во нозеве добро е толку,задоволна сум,рано е да се каже имам уште 6до8 третмани па ќе видиме.Инаку сум против прекумерно печење,па и на сонце е штетно,ама вака еднаш годишно пред лето,добро е да се подготвиме за сонцето
     
  7. bigfish

    bigfish Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    27
    чешкање, печење, пликови од солариум не се добар знак или е неквалитетен солариумот или не го избришале послке таа што лежела пред вас и останало пот која нормално може да предизвика алергиски реакции во најмала рака. јас секогаш ја викав вработената да избрише убаво со средство за дезинфекција,а таа ама избришав.......абе дојди уште еднаш пребриши .ианку да , соларум во нормала не претерување.
     
  8. Ivu4

    Ivu4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    41
    Јас сум против солариум :$
     
  9. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Против. Зошто? Зошто не е природно! Пред да влезете во таа капсулата, сте прочитале ли на интернет на кој принцип работат и како се одржуваат? И дали сте се запрашале дали кај нас се одржуваат според прописите? А јас гарантирам дека кај нас им е најважно да купат мега гига сан модел солариум и после го зрачат илјадници саати. Без око да им трепне! Најприродно сончање е на сонце, колку и да е штетно, поздраво е од ова вештачково, а треба да знаете како да го користите, се знае, во раните утрински часови и во доцните попладневни часови. Башка, сите кои сте бели (еве и јас сум бела ко сирење) зашо со сила се праите црнајци? Па не личи... Башка порано имаше драж, ќе видиш некој фатил боиче па знаеш бил на летовање па каде како што. Ова сеа, сред зима, надвор -20, а вие со бронзен тен, безвеза!
     
  10. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Солариумот не е никаква подготовка за сонце. Сонцето се знае како "се користи". И вештачката боја од солариум, креми и спрејови нема да спречи да се испржите од сонце, ако не внимавате кога одите на плажа. Значи највише се ежам коа летно време ќе ги видам како во 12-13 часот идат на плажа и се сунчаат! Ајде да се седи под сенка, лимунада, коктелче, тиреков мирече, ама... ем сите знаат, ем сите се пржат да фателе боја, бре бре....
     
  11. cvet85

    cvet85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    6
    Не ми треба солариум, или татко ми не ми е тој што ми се кажува дека ми е, или пак имам некој црнец предок, хахаха
     
  12. IndependentGirl

    IndependentGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    26
    Луѓе се изначитав и психата ме отепа.Јас за прв пат во мојот живот бев на солариум денес пред 2-3 саати (4 мин) и сега кога бев во тоалетната си видов горе на ногата една мала кафеава точичка (како оние бенките што си ги имаме од раѓање).До сега никогаш не сум ја видела.
    Глупо прашање,ноо....можно е нешто од ова ? (сепак само пред 2-3 саата бев за прв пат во животот но од се што прочитав ме уби психата)

    Благодарааам
     
  13. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    ЗА!бев и денес по 5ти пат за 2 недели,не сакам да сум како сиренце :D
     
  14. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276

    Абе девојко не зафркавај- од четири минути бемка :D :D :D

    Јас годинава лежев можеби повеќе од 2 часа, па не ми е ништо освен што имам убав тен, немој да си фантазираш толку, психата е опасна работа :!:
     
  15. spanko

    spanko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    522
    Против! Не дека имам темен тен, онака среден нормален и лесно темнеам со разумно сончање! Ранобудник сум (на одмор особено, сакам се да искористам) па станувам во 8h кога и да сум легнала одам на плажа се сончам до кај 10ипол, тогаш ќе ми се приспие, назад во смештај и пак во кревет додека не станат спанковците и да ме разбудат во 12 и после до 5ипол никако на сонце, не за џабе постојат кафичи на плажа да може под сенка да се ужива!
    А и за мене тоа ми се непотребно дадени пари! Секој со своето мислење... :)
     
  16. male

    male Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве прашам за солариумов, пошто сакам да почнам од следната недела...
    Дали заштита за очи ти даваат? Пошто ми нема логика да носам од дома очила со УВ некако банално е :) бар за мене.... дали пред да идам треба да се мачкам со млеко за сончање, после тоа со млеко после сончање со заштитен фактор или нема потреба? дали тоа јас да си го носам или сепак таму даваат некое средство... Фала ви многу али не е срамота да прашаш-срамота е да не знаеш :) :$
     
  17. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Не треба да имаш ниту шминка на тебе,ниту млеко за тело,ништо,истуширај се и не се мачкај со ништо.А за наочари јас не сум видела,може негде даваат ама не знам :wasntme:
     
  18. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Зависи каков солариум. Јас морав да одам во воена болница, тоа ми беше дел од третманот и тој всушност не беше штетен туку корисен. А во таков солариум во студиата за убавина не сум била ама не ми се некако убедливи.. :)
    Природно си е природно... :D на плажичка ќе си се исончам. :)
     
  19. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Имам едно прашање. :)
    Вака... Планирам да одам на солариум пред одмор. Можете ли да ми кажете колку пати треба да отидам за да добијам убава боја, но не многу темна?
     
  20. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Јас знам само дека на почетокот треба да почнеш од многу малку, а со тоа и би требало повеќе пати да одиш. Мислам прво да отидеш на кожен лекар да ти каже по колку време да почнеш (на пр. јас знам дека почнав со 5 мин од едната 5 мин. од др страна.
     
    На crazyinlove19 му/ѝ се допаѓа ова.