1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Солени торти, ролати...

Дискусија во 'Рецепти' започната од femina333, 19 декември 2010.

 1. femina333

  femina333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2010
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  144
  Доколку некој има некои рецепти за солени торти, ролати и др. и доколку ги имате правено Ве молам пишете некој рецепт :) .
   
  На blagicabane му/ѝ се допаѓа ова.
 2. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.565
  Пол:
  Женски
  Солена дипломат торта

  Тесто:
  4 јајца
  200гр кисела павлака
  1 пециво
  4лажици брашно
  1 лажичка сол

  Фил:
  200гр сирење
  200гр кисела павлака
  300гр шунка
  100гр мајонез
  100гр кашкавал

  Начин на подготовка:
  Тесто: Јајцата, павлаката, пецивото, брашното и 1лаж.сол се мешаат заедно и смесата се става да се пече во подмачкан сад, се пече на 200 степени.
  Фил: Сирењето се троши , се меша заедно со павлаката и се премачкува испеченото тесто. Откако ќе се премачка одозгора се ренда шунката. Потоа се премачкува со мајонез и одозгора се ренда кашкавалот.
  Ја имам правено навистина е вкусна :)
   
  На femina333 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.517
  Допаѓања:
  195.519
  Пол:
  Женски
  СОЛЕНА ТОРТА СО СПАНАЌ

  Со жица за матење се матат 4 јајца. Се додава една шолја јогурт или кисело млеко, една шолја масло, две шолји брашно, ќесичка прашок за пециво, 250 г рендано сирење, 500 г сецкан (претходно исчистен и измиен) спанаќ. Се меша убаво и се става во тавче (не плех, туку од оние тркалезни или правоаголни тавчиња за рерна). Се пече на 200 степени.


  РОЛАТ ОД СПАНАЌ

  Потребно е: 5 јајца
  300г шунка
  500г спанаќ
  500г сирење
  400мл млеко
  125г маргарин
  150г кисела павлака
  200г брашно

  Маргаринот се топи на тивок оган, па му се додава брашното и малку се пропржува. Се додава исчистениот и исецкан спанаќ и откако ќе се испржи, му се додава млекото. Оваа смеса се остава да се олади, па се додава во претходно изматените жолчки од јајцата. Потоа се додаваат и цврсто изматените белки и сето тоа убаво се меша. Се пече во плех на хартија за печење на 200 степени околу 30 минути. Кората се завиткува во влажна крпа да омекне за да се витка како ролат без кршење.
  Филот се прави од шунката и сирењето (изрендани или исечкани, по желба) измешани со павлаката. Се премачкува кората и се витка ролат.
   
  На Konfetka, Βικτωρία, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
 4. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.688
  Пица ролат---
  1 Шекер лажичка/ки
  10 грама Сусам
  1 лажица/ци Сол
  100 грама Сирење
  300 милилитри Млеко
  50 милилитри Масло
  100 грама Кулен
  100 грама Кисела павлака
  1 мала лажица ким
  100 грама Кечап
  10 Квасец
  500 грама Брашно
  1 Јајце
  Во млакото млеко додадете го шеќерот и квасецот, добро измешајте и оставете квасецот убаво да се надигне.

  Потоа, замесете тесто од брашното, солта, подготвениот кавсец, маслото и јајцата.

  Добро замесете и оставете да отсоти околу 1 час.

  Потоа, тестото премесете го на работната површина.

  Поделете го на два дела.

  И двата дела расукајте ги, премачкајте ги со разматена павлака и кечап, одозгора наредете ги парчињата кулен, а потоа сирењето.

  Ивиците малку преклопете ги, па заролајте ролати.

  Со остар нож засечете ги ролатите и ставете ги во плех за печење.

  Премачкајте ги со изматено јајце, посипете со сусам или ким и ставете ги во загреана рерна да се печат на 200 степени, додека убаво не поруменат.

  Почекајте да се оладат, исечете ги на парчиња, па послужете.
   
 5. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.318
  Допаѓања:
  5.832
  Солена торта

  1 пециво
  4 јајца
  филџан неполн зејтин
  1 чаша јогурт
  2 чаши брашно
  100гр. сирење
  1 мала лаж. сол
  може и спанаќ
  тавче бр:28


  Солен ролат

  100гр. зејтин
  чаша ипол кисело млеко
  2чаши брашно
  1пециво
  100гр. шунка
  100гр. сирење
  1чаша рендан кашкавал
  2краставици
  тавче бр: 28


  Солен куглов
  250гр. брашно
  1 јајце
  1 квасец
  150мл. млеко
  1лаж. шеќер
  200гр. свински врат
  200гр. сирење
  сол и црн бибер
  Се пече во куглов подмачкан со маргарин
  Квасецот се раствора со малку млеко шеќер, брашно и сол. Се замесува со брашното, јајцето и преостанатото млеко. Се сецкаат свинскиот врат и сирењето и се заедно се меша и се става во кугловот. Се сотава да стаса па се пече
   
 6. Sanji4ka21

  Sanji4ka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  88
  СОЛЕН РОЛАТ

  5јајца се матат убаво со половина лажичка сол.Потоа се додава 1 филџан кисело млеко,2 фил. сецкано сирење,2 фил. сецкана салам,1 фил. магдонос може да се стават и сецкани маслинќи,половина фил. зејтин,18 лажици брашно,1 пециво и се пече во куглено.Се додава едно по едно,па на крај брашното и пецивото.


  СОЛЕНА ПОГАЧА

  300гр. пресно млеко,1 квасец,50 гр. зејтин,1 мала лаж. сол,1 мала лаж. шеќер,брашно по потреба.Се преват топчиња и се редат како цвет во плех број 28.Откако стасат убаво се топи половина маргарин и се попарува погачата.Одозгора се прска со сол и презла.
   
 7. s.t.e.f.a.n.j.a

  s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  51
  Шарени солени ролати
  Состојки:

  За пандишпанот е потребно:
  - 6 јајца
  - 6 лажици брашно
  - 3 лажици вода
  - 3 лажици млеко
  - 1 кесичка прашок за печиво и една лажица сол
  - ако е црвен, додадете 2 полни лажици ајвар
  - за зелениот, 500 гр. замрзнат спанаќ
  - за тој со точки, 2 полни лажици мак

  За фил:
  - 500 гр. сирење
  - 1 чаша павлака
  - 300 гр. шунка
  - 300 гр. сечкани кисели краставички
  - 1 рендано варено јајце
  - малку рендан кашкавал

  Подготовка:
  1. Направете ја кората, така што ќе изматите 6 белки со лажичка сол цврста како снег
  2. Додадете ги жолчките и измешајте ги добро
  3. Истурете 3 лажици млеко и 3 лажици вода. Измешајте.
  4. Додадете 6 лажици брашно и прашок за печиво
  5. Полека мешајте. Потоа додадете го спанаќот/ајварот/макот. Обложите голема тепсија со мрсна хартија и истурете ја смесата
  6. Рамномерно нанесете ја и кога ќе бидете готови, чукнете ја малку тепсијата за смесата убаво да падне на тепсијата и да нема меурчиња
  7. Печете на 180 степени како што печете и класичен бисквит за колачи
  8. Топлиот ролат замотајте го со хартијата на која се печеше и оставете го да се олади
  9. Во меѓувреме припремите го филот. Измешајте ги сирењето и павлаката и намачкајте го оладениот пандишпан и наредете ги останатите состојки
  10. Цврсто замотајте го ролатот во пластична фолија и оставете го да преноќи(или барем неколку часа) во фрижидер. Потоа исечкај те го на кругови и готов е за сервирање
   
  На mikimaus123 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  25.036
  Пол:
  Женски
 9. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  505
  Пол:
  Женски
  Еве ги моите колачи . Го имаше рецептот на една статија тука на фемина 8)
   

  Прикачени фајлови:

  • IMG_3711.JPG
   IMG_3711.JPG
   Големина на фајлот:
   380,7 KB
   Прегледи:
   14.941
  • IMG_3712.JPG
   IMG_3712.JPG
   Големина на фајлот:
   594 KB
   Прегледи:
   14.930
  На Srekicka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ice-age

  Ice-age Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  1
  Солен Ролат

  Потребни состојки:
  1 обланда
  200гр. павлака кисела
  50гр салама рендана
  50гр сирење рендано
  малку оригано
  2-3 виршли

  Припрема:

  Олбандата се става на влажна крпа да омекне доволно за да може да се свитка во ролат.Во сад се става павлаката, сирењето, саламата и ориганото и сето се меша да се соедини. Потоа со тоа се премачкува обландата, на едниот крај се редат виршлите, се витка како ролат и се остава во фрижидер да се стегне...

  Се надевам ќе ви се допадне...Мене ми е мн.вкусно за секое име од брат ми го правам...

  Солени мафини..

  Потребни состојки:

  4 јајца
  1 чаша јогурт
  половина чаша масло
  2 чаши брашно
  1л. сол
  1 пециво
  100 гр салама рендана
  100гр сирење рендано
  оригано
  маргарин за подмачкување

  Припрема:

  јајцата се бијат како за торта и постепено му се додава брашното, јогуртот и останатите состојки кога ќе се соедини се става во плех подмачкан со маргарин и се пече...
   
 11. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.221
  Допаѓања:
  42.204
  Ролат од месо

  Потребно е:

  400 гр двапати мелено месо, може мешавина од младо јунешко со телешко
  4 јајца (две за во смесата, две сварете ги за полнењето)
  1 главица ситно сечкан кромид
  1 чешне истолчен лук
  ситно сечкан магдонос
  презла
  лажица брашно
  200 гр сварен грашок
  200 гр рендан кашкавал
  сол, бибер, вегета, црвен пипер
  1 чаша бело вино

  Меленото месо ставете го во длабок сад. Додајте му ги двете јајца, сечканиот кромид, лукчето, магдоносот, презлата (три лажици), лажица брашно, посолете и мешајте со раце да добиете убава смеса за плескавици. Наросете бибер, вегета и малку црвен пипер. Направете топка од месото и оставете го 10 минути да одмори.

  На намрсен најлон хартија истурете ја смесата од месото и убаво распоредете ја да добиете правоаголна форма за лесно да го свиткате ролатот. Двете сварени јајца исечете ги по должина и ставете ги врз смесата. Одозгора ставете го кашкавалот и грашокот. Убаво свиткајте ролат и затворете му ги ќошевите, за да не се прелее кашкавалот во текот на печењето.

  Во алуминиумска фолија ставете малку масло и замотајте го ролатот. Избоцкајте со вилушка неколку дупчиња за да дише додека се пече. Во тавата за печење ставете 1 чаша бело вино и вода по потреба.
  Печете 40 мин. на 200 степени.

  После печењето, оставете го да се олади, полесно се сече. Има убав декоративен изглед за служење за родендени, слави и слично.
  Бон апетит!
   
 12. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  425
  Ја пребарав цела категорија рецепти ама не најдов соодветна тема, па се мислев тука да прашам...

  Имам модли со форма на цвет нешто вака [​IMG]

  Ако има некој рецепт за вакви модли пишете.
   
 13. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  Солена Погача

  Се замесува квасец со 200 гр пресно млеко или кисела вода, 1 лажичка мала цол,2 шекер и пола кесичка ким.
  Се меси да е меко и се остава да стаса малку.
  Срецка кора и се мачка со маргарин. Се дели на 8 парчиња од кои се прават 8 големи кифли кои се сечат на 2 дела .
  Се редат кифлите во подмачкана тава (V -30)се премачкуваат со жолчка и после со едра сол.
  Се пече 25 мин на 200степени.
   
 14. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  1.647
  Солени торти

  Колку вие приготвувате солени торти за вашите слави или за домашни ручеци?
  Имам една познаничка која секоја слава приготвува солени торти и изгледа навистина интересно, не ги приготвува стандардните руска, пилешка итн., а луѓето се љубопитни и сакаат да пробат од сите видови што ги направила.
  еве и еден рецепт за солена торта
  Солена двопек торта
  Состојки

  36 парчиња двопек
  400 мл кисела павлака
  200-250 мл мајонез
  3 варени јајца
  200 гр салама
  200 гр сирење
  4-5 кисели краставички
  150 гр кашкавал
  3-5 лажици кечап
  1 лажица оригано

  Подготовка

  Најпрво, во засебни садови, јајцата, саламата, кашкавалот и сирењето се ренадаат.
  Павлаката и мајонезот се мешаат. Смесата се дели на 3 дела, и во секој дел се додава…
  1. сирењето и краставичките
  2. саламата и кечапот
  3, јајцата и ориганото
  На рамна подлога двопекот се реди 3х4 во 3 реда. Секој ред се филова со по 1 фил, а најгоре се ренда кашкавалот, или може да ставите пармезан место него. На крај, се украсува по желба и се остава на ладно добро да легнат состојките и да омекни двопекот. Добар апетит!
  http://moirecepti.mk/recepti/vasi-recepti/солена-двопек-торта/
   
 15. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.554
  Солени торти

  Рецепт: Солена торта од тиквички


  Потребни состојки:
  - 1кг млади тиквички
  -3 чаши павлака
  -100 грама мајонез
  -200 грама шунка
  -лук

  Начин на подготовка:
  1. Младите тиквички излупете ги, а потоа исецкајте ги на тенки „листови“. Потоа похувајте ги, па оладете ги.

  2. Измешајте ги павлката и мајонезот. Во таа смеса, додадете истолчен лук по желба. Потоа шунката исецкајте ја на ситни парчиња.

  3. Наредете еден ред тиквички, а пото филот од мајонез и павлака, и врз нив шунката. оваа постапка повторувајте ја неколку пати. Односно додека не се потрошат сите состојки. На сето ова по вкус би можеле да додадете и кашкавал или пармезан на пример. Кога ќе биде готово, ставете го во фрижидер, сосем да се излади. Добар апетит!  Солена торта


  Потребно:

  6 јајца

  2 чаши млеко

  2 чаши масло за готвење

  2 чаши кисела вода

  1 пакетче палента

  5 чаши брашно

  2 прашок за пециво

  200 грама сечкана салама

  200 грама сирење

  Малку магдонос

  Јајцата се матат, а потоа се додаваат останатите состојки. Добиената смеса се пече на температура од 220 степени и откако ќе биде готова се остава да се олади. На крај се посипува со сусам.
   
 16. mariatim

  mariatim Популарен член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  1.151
  Допаѓања:
  12.529
  Пол:
  Женски
  ролат со спанаќ 4 јајца,6 лаж.брашно,1 мало лажиче сол,1 пециво,1/2 филџан зејтин се мати се со миксер и после се додава 500гр(или колку сакате)спанаќ избланширан(нека отстои во топла вода да омекне) се пече и а крај го филувате со павлака во која мозе да ставите саламче,сиренце и рендано кашкавалче јас обично само павлака ставам!
  еве и друг 4 јајца се матат,се додава 200мл.јогурт,200мл.зејтин,па се додава 150гр.иссечкана шунка,150гр,кашкавал,300гр.сирењ изрендано на крупно,2 пецива магдонос,сол,и бибер се пече и се филува со павлака
   
 17. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.955
  Пол:
  Женски
  Ролат со ајвар (го правев за роденденот на ќерка ми,инаку е лесна за правење и идеална за било каква врста на славља :) )

  За тесто состојки
  -6 јајца
  -2 лажици брашно (јас го правев со интегрално)
  -4 лажици ајвар
  по желба сол,бибер

  За фил состојки
  -200 грама шунка
  -2 јајца варени
  -по желба кисели краставички
  -300 гр сирен намаз (јас ставив АБЦ )

  Се матат белките о цврст снег и во нив се додава една по една жолчка. Потоа се додава брашното со лажица и на кракот се додаваат 4 лажици ајвар,сол и бибер. Се пече на плех од рерна,на хартија за печење, 180 степени околу 15 минути.Испечен се витка крпа во ролна и се остава така да се олади.Потоа се филува најпрвин со намазот,па се реди шунка,па сецкани кисели краставички и на крај ренданите јајца.Потоа пак се завиткува во ролна и се се става во онаа фолија за свежа храна ( не ми текнува сега како се викаше,се надевам ме разбравте :) ) да одстои .Се конзумира ...
   

  Прикачени фајлови:

  • IMG_2071.JPG
   IMG_2071.JPG
   Големина на фајлот:
   254 KB
   Прегледи:
   939
  На mikimaus123, joy1, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.318
  Допаѓања:
  99.808
  Пол:
  Женски

  мммм преубаво е , и ќерка ми ке има роденден за 2 дена па ке го направам и јас :) во фрижидер ли треба да отстои? колку дена може да стои ако не се изеде веднаш?
   
 19. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.955
  Пол:
  Женски
  Леле Користаки,јас тек сега гледам дека си прашала за ролатот :@ и помина ли роденденот на малата? Многу ми е криво што не сум видела порано ама овие денои сум ко изгубена,се извинувам ако каснам со одговор.Инаку ролатот на вкус е предобар со оглед на тоа дека ајвар обожавам инаку,јас го направив ден претходно и го ставив во фриз така да до другиот ден до вечерта не го вадев воопшто,маж ми ми го сецкаше па ми го искасапи ама не приметија гостите се изеде цел :)
   
 20. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.318
  Допаѓања:
  99.808
  Пол:
  Женски
  нее уживај :D на 26-ти март и е :) благодарам штто ми пиша и мене многу ми се допадна што има ајвар , јајце и кисели краставички овие 3 работи ми се најомилени :D ке го направам па ке пишам како ке испадне :) :*