1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сонови

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Claudia, 22 ноември 2009.

 1. Claudia

  Claudia Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  32
  Велат дека непротолкуваниот сон е како непрочитана порака. Што мислите вие за тоа? Верувате ли во тоа што соновите можат да ви го предвидат и дали воопшто верувате дека тие нешто значат? Заедничко толкување сонови, разкажување, споделување на искуства поврзани со сонови, помош - затоа ми е наменета темата.
   
  На foreverMATH, angelche16, Adriana-Limaa и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Claudia

  Claudia Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  32
  Она што мене лично ме натера да ја отворам темава се моите сонови. Ретко сонувам, но кога сонувам....се будам најчесто расплачена или во најдобар случај само испотена и поуморна од пред да спијам. Соновите ми се неверојатно реални, страшни, језиви и скоро никогаш не знам дали е сон или јаве додека не се разбудам, а тогаш доаѓа налошиот дел. Во прв момент не можам да испуштам никаков звук, а ми се случило и да не можам да мрдам баш. Многу плачам и многу ми е страв, имам потреба да ги слушнам блиските, не можам да продолжам со спиење и никако не можам да спијам сама :? Во принцип не сум "принцеза тестирана на зрно грав", но со ова тешко се справувам. Ако некој има коментар кој би можел да ми помогне нека го сподели.

  МОДЕРАТОР:
  Ве молиме користете го копчето „Редактирај“ наместо да испраќате две мислења едно по друго.
   
  На Jowe му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ena

  Ena Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  10
  Vakvite kosmarni sonovi mozat da bidat rezultat na konflikt na podlicnosti. Dobro bi bilo da se prasate sto sakate, ima li nekoj del vo Vas koj toa ne go podrzuva, se protivi i go minira delot koj jon nesto se stremi.Site vo odreden period od zivotot sonuvame kosmarno, vo sekoj slucaj sonot e carsi pat vo integracija, odnosno zaokruzuvawe na nekoj proces, celina.
   
  На Unicorn_ и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 4. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.249
  Допаѓања:
  43.443
  Сонувам многу, и дури некогаш и луцидно, па кога се будам се чудам како може толку реално да сонувам нешто. Најчесто сонувам дневни компилирани расположенија, нешта кои случајно ми се заталкани во главата, а и потсвесни стравови, размислувања... Ги сакам своите соништа иако знаат да ме вознемират!
   
  На maca cvet и bluegirl7 им се допаѓа ова.
 5. Claudia

  Claudia Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  32
  Ако сонуваме само во одреден период, мојов изгледа малку продолжен :? Како и да е, во последно време ми се случија некои нешта кои не ми дозволуваа некој ептен мирен живот, и фамилијарно и лично, веројатно тоа имало некакво влијание. Ви благодарам
   
  На fashionista му/ѝ се допаѓа ова.
 6. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
  LELE! :? NAVISTINA,JAS PAK SUM OPSEDNATA KOGA NESTO SONUVAM, I SE NERVIRAM KOGA NE ZNAM STO TOA BI MOZELO DA ZNACI? MNOGU PATI MI SE SLUCILO SONOT DA MI BIDE JAVE, T.E. ONA STO SUM GO SONILA DA MI SE OSTVARI.JA SONIV SVRSUVACKATA NA EDEN DRUGAR, ZA KOJ POIM NEMAV DEKA KE SE ZENI :o
  IMA EDNA LICNOST VO MOJOT ZIVOT SO KOJ NIKOGAS NE MOZAM DA BIDAM,IAKO PREMNOGU MI ZNACI PA TAKA EDNA VECER SONIV KAKO SME ZAEDNO,I SE SAKAME SE NAJUBAVO NO MORASE DA SE KRIEME, DA VNIMAVAME POCNAA MNOGU LUGE VO SONOT DA NE GLEDAAT SO OSUDUVACKI I ISPITUVACKI POGLEDI I MISLAM DEKA SONOT SE MI KAZA! NA PRIMER, STO BI BILO KOGA NAVISTINA BI BILE ZAEDNO :? ZNACI BI SE SLUCUVALO TOA! TAKA DA SEKOGAS PRED DA MI SE SLUCI NESTO LOSO ILI NEKOJA EPTEM DOBRA RABOTA JAS PRETHODNO S O N U V A M ! ;)
   
  На Osamena devojka, cipoihipo, LoveYourNails и 3 други им се допаѓа ова.
 7. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  Klaudija moram da ti kazam tvoite sonovi kako sto kazuvas neznaes dali spies ili si budna i mene mi se slucuvaa porano fala mu na gospod sega veke ne,,,,,,tolku mnogu se plasev sto mi bese strav da gi zatvoram ocite,,kako da gledas se,a nemozes da si go mrdnes teloto,vikas a nemas glas ili toj sto e da tebe ne te slusa,nekogas kako nekoj da me davi a jas nemozam da se mrdnam,,,,,toa e sostojba megu svest i potsvest,,zatoa se veli deka potsvesta e posilna od svesta i taa gleda se,,,bev vo crkva mi napravija molitva ,se miev so krstena vodicka i od togas ne mi se ima sluceno,
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 8. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  a dali na nekoj mu se ima slucuvano da sonuva Svetci koi go predupreduvaat za nesto? aj vemolam nekoj neka mi kaze da znam deka ima i drugi takvi? I dali vi se ispolnuvaat tie predupreduvanja pa makar i da ne se povrzani so vas? pozz
   
 9. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  Da peperutka bas pred nekoj den sonuvam kako jas i edna moja drugarka letame,a taa mi vika kako moze da latame vaka a da ne padneme,,,,,jas i vrakam nemoj da se sekiras nas ISUS ni pomaga da letame vaka,,,,,,koga se razbudiv drugarka mi vo bolnica imala krvarenje obilno a bremena 11 nedeli posle 5 god,,,,,i vikam ne se sekiraj gospod te cuva i fala mu na gospod izleze od bolnica ,bebinjata si se vo red/bliznaci/a krvarenjeto bilo od tretoto sto organizmot ne i go prifatil/IFV/,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,jas se obiduvav da zabremenam 2 god i nisto i edna vecer sonuvam maski glas kako mi vika DO NOVA GODINA KE ZABREMENIS,posle 2-3 meseca vo Oktomvri navistina bev bremena
   
  На Евгениј на, angelche16, LittlePinky и 3 други им се допаѓа ова.
 10. LoOnyD

  LoOnyD Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  392
  Пол:
  Женски
  Леле ...муабетов ме наежи! А јас сум имала еден период кога нередовно сонував нешто и наредниот ден или за неколку дена истото ми се случуваше на исто место со исти луѓе дури и истиот муабет, дури и некои места кај што не сум била претходно сум ги сонувала, што ми е тотално чудно! Ама таа состојба кратко ми траеше можеби 3 месеци! Али многу е збунувачка а од друга страна многу интересна и возбудлива! И сега сакам пак :lol: :lol: :lol:
   
  На nennchi.E и lorijana им се допаѓа ова.
 11. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  LoOnyD toa se vika DEZAVU ili veke videno,mozes da procitas na internet :worried:hock:
   
 12. malecka15

  malecka15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  166
  dekoriranjeto e tesko , mislam deka toa e nasata potsvest koja ni praka poraki :)
   
 13. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Da toa ama jas sonuvam nesto kako na tia i tia deteto ke mu dozivee nesreka i mi pokazuvat plava kola i sto e najtragicno site se ispolnuvaat bez razlika dali se dobri ili losi
   
 14. Jovanka27

  Jovanka27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  3
  Navistina se naeziv, jas ocekuvav edno vreme spored toa sto go sonuvav deka ke mi se sluci ama ne mi se sluci toa sto tolku go ocekuvav od sonot
   
 15. nade92

  nade92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  :( devojki ke ve zamolam ako znaete nekako da mi kazete sto mi se slucuva... poslednata nedela (ako ne i poslednite dve nedeli) bukvalno SEKOJA nokj sonuvam i toa.. nekoi neobicni i cudni sonovi.. vo poveketo sonovi mi se slucuva da gledam macki (a sum slusnala deka mackata znaci licemerna osoba,koja saka da nasteti)... mnogu mi e strav.. sto e ova sto mi se slucuva.. i porano sum sonuvala no ne volku mnogu i ne tolku cesto... cekam odgovor... :)
   
 16. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  671
  Nade 92 vo sonovi ne se razbiram koj znae kolku,ama znam deka dokolku se sonuva macka zznaci -dusmanka.
  Bidejki ja sonuvas cesto,podsvesta te predupreduva deka ti pretstoi opasnost od nekoja osoba sto ti e bliska ,pa moj sovet ti e da vnimavas na koj i kolku se doveruvas i veruvas.
  Napravi nekoj mal test pomedju prijatelite da vidis koj kolku ti misli dobro,a vo medjuvreme pazi se.

  I jas imam edno prasanje....
  Se sonuvav so crna kosa (iako sum plava-farbana) i si vikam vo sonot deka sum mnogu ubava vaka crna1
  Sto li znaci ova,dali znae nekoj?
  Po moe mislam deka e signal dek aimam tezina nekoja,a sto mislite vie?
  Pisete.Poz.
   
 17. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  117
  obicno za dolga kosa velat deka e tezina, a za tvojot son mislam deka od tebe da smenis nesto kaj sebe ili da postapis na nacin koj ne ti e svojstven pa ti potsvesno reagiras (nemem vrska od sonovi) :oops:
   
 18. madzarovska

  madzarovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  23
  Навистина се наежив кога го прочитав ова. Мене никогаш не ми се има случено да сонувам нешто слично. Можеби треба да бидете среќни што имате такво искуство во животот.
  Не му се случува на секој, а понекогаш како случката што ја раскажа е убаво да сонуваш на таков начин.
   
 19. Aphrodite

  Aphrodite Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  12
  Не знам дали да верувам во тоа дека соновите ќе се остварат или не ...
  Пред некоја вечер сонував еден стварно нездрав сон, и сега не знам што ќе бидне ...
   
 20. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  122
  Не знам ни јас душичке дали да веруваш или не.Знам само дека некои од соништата се исполнуваат а некои не и дека не треба да им придаваме големо значење од проста причина што не можеме ништо да превземеме за нешто да промениме.Тоа што треба да бидне ќе бидне, било арно или лошо.Важно е да бидеме силни и истрајни за што побезболно да ги препливаме несаканите настани.