1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сонови

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Claudia, 22 ноември 2009.

  1. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Многу се плашам од морничави сонови..
    Само да не се остварат молам бога:worried:
     
  2. WindyWind

    WindyWind Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2014
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    120
    Имам мало бебенце и го дојам а сонував вака
    Ја гледам бабата на сопругот како и дава да јаде од шише малата нејќе и го турка шишето а таа си турва од млекото на прстите и се мачка под мишката Оти и мирисале во следен момент ја гледам како и сменува пелена на малата и ја мачка со павловичева па и свикав да си ги измие рацете, јас мажот и свекрвата седиме на маса и одкако и свикав на бабата на масата доаѓа жена која не е бабата а ја представува нејзе изгледа слабо и злобно и ми наредва да и турам млеко а јас и велам јас не сум дојдена тука да слугувам и веќе се осеќа дека ќе има кавга и сопругот и свекрвами ни велат да се гушниме , ја гушкам а таа почнува да плаче јас ја тешам а таа почнува уште погласно и кога сопругот ќе се заврти и не не гледа повеќе почнува да плаче како со смеење и да ме дупи со прстите во ребрата. Се разбудив
     
  3. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.608
    Допаѓања:
    2.710
    Пол:
    Женски
    Да ти е мерак да го читаш напишаново
     
    На Little_girl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Jovys

    Jovys Активен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2022
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Дали можеби некој знае што значи да го сонувам мојот починат татко и сонот како да е реалност како до мене да е навистина, зборуваме нешто и почнува крв од уво да му тече на татко ми.
     
  5. Noranora

    Noranora Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2.376
    Допаѓања:
    4.055
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае што значи ско сонуваш куќа, не е мојс куќата роднини порано живееа таму а нема нема све од негде искача цело време таа куќа.
    Сега сонував како со старо друштво (што нема допирна точка со куќата) сме се собрале таму у таа куќа. И секој пат кога јс сањам ме демне куќата уште 3 денс макс у мисливе. Јс сањав у петокот и ќе полудам више од таа куќа. (facepalm)
    Инаку ја сањам каква што е стара и напуштена пошто никој не живее бајаги време таму се отселиа луѓето... Зошто ја сањам стварно не знам.
     
  6. 100nogalka

    100nogalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    208
    Zdravo sonuvav kako mi pagjaat katlicite 7ca 6ka i5ka ama ne celosno pola I toa srto ostanalo vnatre crno celoto na site zabi kako rasipano se isplasiv mnogu znam deka zabi ne e nesto dobro ako sonuvas ve molam nekoj ako znae da mi kaze znaci je na sonot
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Заб 7 ми паднал здрав убав, немало крв или било нешто болка... И сонував поплава ама не ме зафатила мене лично туку видов поплава
     
  8. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Сонував дека ми го нема најмалото бебе . Панично го барав во сон , викав по него , и го слушав како плаче ама не можев да го најдам никако .. Се разбудив бидејќи навистина викнав што не ми се случува често , обично мирно спијам :^) .
     
  9. Fancy_Nency 22

    Fancy_Nency 22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2021
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Два пати со ред ја сонував сопствената смрт ама сношти и го видов лицето додека ме давеше,ме удави во сонот.
    Што значи тоа знае некој?
    Сонот го сонував утрово а плус петок 13 ти е.Се крстам пред да легнам и чувам мал крст под перницата ама често сонувам лоши соништа.
     
  10. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    795
    Само соновите со паѓање заби се лоши. Другите не ги земајте за веродостојни. Најчесто од потиснати работи се соновите.

    @Fancy_Nency 22 тоа петок 13 врска нема. Што ќе ти е крст под перница? Мислам, нема потреба. Пушти таму таа душа, не се плаши.
     
    На Bananki023, buba4e89 и Fancy_Nency 22 им се допаѓа ова.
  11. Вештица©

    Вештица© Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2020
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Сонував дека управувам со хеликоптер. Буквално јас го возев од град (бев таму нешто да купам) кон село и в куќата го приземјив. Какво значење има?
     
  12. Вештица©

    Вештица© Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2020
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Паѓането на забот е смрт на некоја подалечна роднина. Додека поплавата (ако е матна е невоља), ако е бистра водата (река, езеро или море) е среќа. Добро е што те одминала тебе.
     
  13. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Нема врска
    Еве ништо не се деси напротив имаме веселба во фамилијата
     
  14. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    Што значи ако сонуваш огромен пајак црн што сака да те нападне ?
     
  15. Dandra

    Dandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    763
    Imam slusnato deka e steta
     
  16. Rebekaaa

    Rebekaaa Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2022
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    34
    Zdravo sto znaci Bogorodica na son?
     
  17. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Ништо посебно
    Соновите треба да се сватат како халуцинација и ништо друго
    Еве јас све што сонував според соновниците ништо не се исполнат што значи имам искуство личен доказ дека соновите се гола вода
     
    На Matotheja му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    7.729
    Пол:
    Женски
    Соновите и халуцинациите се две комплетно различни работи. Не треба да се поистоветуваат.
     
    На Angie1432 и Осе им се допаѓа ова.
  19. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Реков да се СФАТАТ така, прибидејќи немаат никакво значење
     
  20. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    7.729
    Пол:
    Женски
    Океј.
    Разбирам што сакаш да кажеш.
    Почитувам мислење поинакво од моето. Не пишав за да се карам туку за да ги појаснам психолошките поими и да споделам она што јас сум го научила од студиите за соновите и халуцинациите.

    Јас имам поинакво мислење од твоето во врска со значењето на соновите. Истотака и за значењето на халуцинациите.
    И сметам дека и едните и другите се со одредена симболика и содржина која воопшто не е случајна, туку е баш таа содржина се јавува заради одредени причини. Односно во она што личи случајно, хаотично и бизарно некогаш има позадински причини и шаблони, шеми кои не се толку очигледни, но психолозите умеат да ги воочат.
    И сметам дека имаат и двете имаат одредена функција за човекот кој ги доживува која не е за потценување зашто е битна за мозокот, психата и за менталното здравје дури и кога немаат подлабоко значење.
    На пример еве за сонот ќе кажам накусо: самото сонување кое се случува во РЕМ фазата е докажано дека е неопходно за мозокот да се регенерира после цел ден активност и затрупување со милион примени сензации и дразби од негова страна. Кога сонуваме мозокот уствари процесира огромни количини информации што дошле до него во тек на денот, класифицира, складира, брише, обработува, она што било недоволно изнализирано т.е. освестено го враќа во фокусот на сонот за да те потсети на него, она што не било изживеано или искусено го искусуваш низ сонот амплифицирано зошто емоциите не се свесно инхибирани како кога сме будни. Потсвесноти станува свесно.
    Кога денот бил досаден и мозокот не бил доволно стимулиран вечерта се сонуваат по интензивни соништа, набиени со емоции и како цел филм, со цел да компензираат за недоволната стимулација на мозокот од претходно. Мозокот бара рамнотежа, кога ќе се наруши тој преку сонот (и халуцинациите) се обидува да ја поврати.
    Научници во сон им доаѓало решението на проблемот на кој будни не можеле да ги најдат долго време..
    Така да не се за потценување.
     
    На MissChievous и Justicija им се допаѓа ова.