1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сончоглед

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од MarchelineAmaru, 20 јули 2011.

 1. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Јас просто го обожавам!

  А вие ,драги мои ?

  Дали и колку често го консумирате?

  Со лушпа или без?

  Во пакетче или рефус?
   
  На foreverbeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
 2. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.401
  Допаѓања:
  3.931
  Пол:
  Женски
  Сончоглед !

  мњамм :D
  е ова се вика завист ! ако почнеш неможеш да престанеш :D
  бел сончоглед на рефус и после устата незнам незнам да бегаме :D
   
 3. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  285
  Пол:
  Женски
  Сончоглед !

  леле зависна сум !!!!!! и има една добра особина ми заменува оброк :) најцесто вецера едно 100 гр рефус . има калории али е подобро од пица :lol:
   
 4. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Сончоглед !

  Консумирам, рефус, без лушпа, и колку и да сум купила, не престанувам да јадам додека нема повеќе. :|
  Зараза, навистина. :wasntme:
   
 5. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Сончоглед !

  Ретко јадам сончоглед и тоа само ако видам некој да јаде. Ме нервира дека обично е често премногу солен за мој вкус и плус дека е ситен, а често знае да ги црни и рацете. Повеќе сакам семки од тиква ;)
   
 6. cool-girl

  cool-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  160
  Сончоглед !

  обожавам сончоглед.ако изедам една семка не можам да престанам да јадам :D
   
 7. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.961
  Пол:
  Женски
  Сончоглед !

  Кај ја најдов пак и јас темава. Сакам да си купам ама ме мрзи топло е надвор. :( Инаку он топик, го обожавам, кога ќе пробам не можам да се сопрам, мм ме зеза нон стоп на таа сметка. :lol: Го преферирам белиот, крупен, нелупен (во грицкањето е штосот башка и го намалува стресот) не многу солен. Инаку во својот состав има многу корисни материи, како фолна киселина, Б комплекс, Е витамин и др. Сепак, тој е и доста калорична храна така што ако сакате да ја задржите телесната тежина, не консумирајте повеќе од една шака, инаку за кожата и косата е совршен.
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Сончоглед !

  Ептен е заразен ,ко ќе почнам не знам да престанам :lol:
  И јас земам рефус ,ама претежно од црниот ,бел има само во пакетче ,ама од таа фирма мали му се семчињата ,не можат да ме нахранат :lol:

  А устата - а ла Анџелина ! :*
   
 9. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.970
  Сончоглед !

  Па со 100гр консумираш некаде околу 800 калории, така да подобро пица касни си. :D

  Јас го јадам, зараза ептен. Порано почесто го јадев, кога вегетирав на овошје и на вода, ехе, за вечера сончоглед. Сега некако се трудам да се контролирам затоа што не ми се прави есапот, многу се калориите а воопшто не најадува.

  Да не спомнувам кои нервози ми се кога ќе ми се заглави меѓу забите. :geek:
   
 10. foreverbeautiful

  foreverbeautiful Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  8
  Сончоглед !

  Го обожавам и зависна сум од него...Наеднаш можам да изедам и за 50 денари...Ми доаѓа напад на јадење сончоглед одам в продавница и купувам .. :inlove: :D :wasntme:
   
 11. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.464
  Сончоглед !

  Dozi ти тоа озбилно ? ! ? :o
   
 12. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  297
  Сончоглед !

  го обожавам ама ептен ми ја уништува устата бе како некој бокс да сум изедела хааха на мерење 140 денара кило офф...овде е во пакетчиња ама си го јадам и те како...
   
 13. ViktorijaMari

  ViktorijaMari Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  159
  Сончоглед !

  во тетово има една трафика и сончогледот се продава тогаш тазе печен додека е врел...абре не знаете каков е убааааав :D сончоглед од Роналдо <3
   
 14. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
  Сончоглед !

  ПРОСТО ГО ОБОЖАВАМ. :inlove: :inlove: (само белиот, некако по крупен ми е, а црниот многу ми се рони)
  Зависна сум од сончоглед, иначе има семкара во мојата населба, и секој ден си купувам. (само не последниве денови, не сум излезена од дома) :tmi:
   
 15. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.480
  Пол:
  Женски
  Сончоглед !

  МНОООГУ ЗАРАЗНА И КАЛОРИЧНА НАВИКА МИ Е. Често си грицам. Инаку девојки многу е калоричен цел е со масти не за џабе се користи за производцтво на зејтин. :!: :!: Да ве утешам малку тие сорти на сончоглед за зејтин и за грицкање не се исти ама сепак и овие zа грицкање се калорични :| :|
   
 16. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  881
  Пол:
  Женски
  Сончоглед !

  И јас си сакам сончоглед. Често си го комсумиравм,обично рефус, ама сега сум на диета и немам каснато од 9 јуни :(
   
 17. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Сончоглед !

  Сончогледот ми е порок. Не можам да престанам со грицкање се додека има и додека не ми потече устава од солта. После тоа не можам да дособерам лушпи од него, ама не се откажувам. Иначе најдобар има во продавничките на Рекорд, рефус :)
   
 18. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Штооо? :o Сончогледот содржел толку калории? :o
  Аиии сега се разочарав :sweat: А штотуку зачестив некако со сончогледот :|
   
 19. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.474
  Допаѓања:
  144.160
  Не јадам често.
  Но ако го имам пред мене мора да го догрицкам. Зараза е голема.
   
 20. marince87

  marince87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  159
  Го мразам... Ни` пречи во врската со дечко ми. Кога и да грицка, воопшто не зборува :))