1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сопствен бизнис

Дискусија во 'Барање работа' започната од fairy, 17 февруари 2010.

  1. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Неповратни средства? Дали можеш мила и драга Даст да ме упатиш малку подлабоко у ова:D
     
  2. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    А шо да ти објаснам џонка.. тоа си го има на страната на аврм:D само што моментално нема активен оглас за таа мерка..
    Ќе чекаш кога ќе има, треба да си невработен и пријавен во аврм и си аплицираш.. ќе одиш на обука, ќе направиш бизнис план и ќе чекаш..
    Screenshot_20200126-153250.jpg
     
    На ~Allure~ и John Snow им се допаѓа ова.
  3. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Секоја година нов издаваат негде февруари го објавуваат повикот и трае додека не се дадат сите средства. Мене малку ми беше зезнато што е само за основни средства и материјали. А ако отвориш фирма веќе следниот месец дури и да немаш други трошоци плата и придонеси мораш да си платиш. Ако немаш промет од што ќе ги платиш тие. Грантот тоа не ти покрива. Така да сепак треба да имаш некој износ за да почнеш. Мене ова највеќе ме кочеше. Баш би сакала да чујам други мислења и искуства.
     
    На blue_butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Зошто?
    Знаеш ти дека неповратните средства, не се неповратни до одреден период? Значи имаш период одреден што мораш да го држиш бизнисот отворен, ако затвориш порано ги враќаш средствата(има опис таму за колкав период станува збор).
    Во секој случај ако не дај боже не успееш првата година да речеме кога најмногу се откажуваат ти ги враќаш средствата.
    Ова е мн битна инфо за тие што би аплицирале за неповратните средства.
    @John Snow
     
    На blue_butterfly и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Јас земав пред 2 години 4000 евра неповратни преку АВРМ
    Пред некој ден официјално направив 24 месеци како ми е активна фирмата.

    Разликата меѓу неповратните и кредитирање е тоа што неповратните никогаш нема да ги вратиш ако успееш 24 месеци да си активен..а можеш и да не платиш придонеси и плати 5 месеци.. После 3тиот месец ти стига опомена дека за 2 месеци мораш да платиш..
    Ако затвориш после првата година мислам 80% се враќаа, не запамтив не ме интересирало тоа
    Кредитирањето МОРАШ да ги вратиш без разлика колку време ти е активна фирмата, плус па и некоја минимална камата ќе треба да платиш..
    И?
    Подобро е кредитирањето?!
     
    На blue_butterfly и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  6. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Така беше да, ако не ја затвориш 2 години не враќаш ништо, а што викаш за придонесиве... тоа е као некоја мерка за олеснување или мислиш онака чисто кога не плаќаш до 15ти после нели се смета камата ама незнам колку е крајниот рок, за тоа збориш? Онака да си тераш како доцнач?
     
    На blue_butterfly и Dust им се допаѓа ова.
  7. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Онака да си тераш како доцнач..јас не знам, не сум доцнела ама една од тие што беа во моја група (а ми е блиска па знам) доцнеше и 5тиот месец почна да плаќа од првиот задоцнет месец, не знам до кај е..
     
    На ~Allure~ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Па да видиш не ми ни текнало за тоа, и тоа е некоја опција дур се разработиш. Фала ти :)
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Инаку:D тие 4000 евра се таман да платиш придонеси 24 месеци, 24 месеци сметководител и 2 год фирмарина..
    Сакам да кажам дека се им е тоа пресметано:lol: барем да не мораше да ги даваат само за репроматеријали, туку како пари..па да ни ги скратат маките, барем да имаат за придонеси луѓето
     
    На ~Allure~ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.836
    Допаѓања:
    2.073
    Pa toa i mene mie ako nemam finansii za pocetokot prvite nekolku meseci? Toa e malce problemot.
     
    На ~Allure~ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.836
    Допаѓања:
    2.073
    Sega проитав дека имаш искуство со тие работи.
    Сега сум на пр невработена, не сум се одлучила сеуште и сл.Се пријавувам во Завод акли несум активна.
    Кажи ми кои ми се условите?
    Дали морам на имам бизнис план?
    Друго што ме интересира е дали би ми ги дале стриктно во пари, или мора во материјали.
    Како би обезбедил најосновни потреби за работа ако не сум финанскки. Еве немам пари. Како ке функционирам првите „2 месеци?
     
  12. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Се пријавуваш за тој грант, па одиш на една неделна обука по 8 часа, потоа чекаш листа дали си поминат или резерва или па одбиен.
    Потоа ако си поминат правиш бизнис план. Потоа си има таму други процедури, па чекаш еден добар период.
    Средствата не се парични, само материјали, исплаќаш преку фактури.
    Неможеш да искористиш за кирија и слично. Само материјали.
     
    На blue_butterfly, cresa-jagoda, ~Allure~ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Од збор до збор би го пишала истото што и @Adeline ама да не се повторуваме..
    Само ќе додадам - обуката беше за пишување бизнис план, а на крајот само концепт б.план имавме а б.планот ни го правеше консултант платен од аврм
    Јас не чекав многу, ама бев последна група во таа година што мораше да помине. Се пријавив крај на октомври, почеток на ноември бев на обука, декември одлучија и средина на јануари отворив фирма.
    Сега во јануари направив 2год
     
    На cresa-jagoda и ~Allure~ им се допаѓа ова.
  14. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.933
    Допаѓања:
    13.741
    Пол:
    Машки
    Да вака е процедурата,а се чека неколку месеци додека да се заврши се и имаш ограничен рок до кога можеш да ги потрошош средствата.
     
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    2 недели имавме за праќање фактури и требаше за 2 недели ундп да ги исплати ама толерантни беа, до 20тина дена не правеа проблем. А ундп ги исплати парите за недела дена..

    Само глуп им е процесот што бараа фактури а фактура никој не ти дава, сите профактури се за плаќање..
    Па треба да се ебаваш, да губиш време и да молиш по фирми
     
    На ~Allure~ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.933
    Допаѓања:
    13.741
    Пол:
    Машки
    Точно,исто така се убедуваш со газдите на фирмите им објаснуваш на кој начин се врши плаќањето пак често пати се дешавало да не им се прави ќеиф да завршат работа,на фактурата како што се сеќавам бараа печат и штембил удрен а не испечатена фактура со се печат нема да ти ја прифатат од UNDP и сл. заебанции.
     
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Да, баш така..плус тоа и без ддв ги исплаќаа
     
  18. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.933
    Допаѓања:
    13.741
    Пол:
    Машки
    Да.
    Прочитав назад дека фирмата треба да биде активна 2 години,но како што се сеќавам ќе да беа 3 или грешка сум!?
     
  19. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    2 треба
     
    На Bratot му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Извини ако не е тајна, каква фирма отвори ти?
     
    На Dust и eliesaab им се допаѓа ова.