1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сопствен бизнис

Дискусија во 'Барање работа' започната од fairy, 17 февруари 2010.

  1. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.402
    Пол:
    Женски
    И ја со @Dust во исто време грант земав (така мислам бевме) веќе сме во третата година, ама ако немате финансиска поткрепа ЕПТЕН ТЕШКО дека ќе успеете да издржите. Мојата струка си бара континуирано да се обучавам, идам даље, само ја сум занаетчија па полесно ми е малце. :)
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Се јавија кај 1 саат.. рекле до петок ако не се затвори се поради коронава ќе се потпишеле договори.. ти кажаа после тоа што ќе биде? Одење во банка, потпис на жирантите? Така некако или?
    Полесно е кога си ТП, ама смееш ли да вработуваш друго лице како тп занаетчија? Лошо е и што одговараш со целиот имот а не како дооел на пример
    Кај тебе е лошо што нон стоп има нови трошоци, нови обуки, машинки и чудесии таму за работа..
    Ама ти супер си се снајде и баш ми е мило :* вредна си и снаодлива
    Зависи каква дејност имаат, на некои и 4000 евра им се доста за да почнат со работа ама после трошоците се леле мајко
    Секој месец се минимум 9000 трошоци за дооел на пример, без плата. Само придонеси на минималец и сметководител.. првите месеци се најкритични..
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.402
    Пол:
    Женски
    Јас не сум ТП. Јас сум само занаетчија. Смеам да вработам, но тогаш ќе морам и фискална да воведам. Само придонеси се 5800 некаде минимални. Не е скапо. Плата не внесувам кај мене, а кај вработен ќе мора. Првата година ако затвориш враќаш 80% , втората 60% . И од неколку даноци ослободени бевме, дај потсети ме како беше?
    А за пари, богами не се само придонеси, ако немаш просторија треба кирија, сметки... Бар 15000/20000 месечни се има. (Кај мене плус репро ама сега веќе се осеќа добивка) :)
     
    На Saraa и Dust им се допаѓа ова.
  4. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Па сега на минималецот од 14500 придонесите се 6600, плус 2000 за сметководител.
    Ослободени од ддв до 2.000.000 денари (беше до 1мил кога потпишувавме јас и ти) и ослободување од персонален данок на доход ако исполнуваш услови. Друго ослободување немам.. дури и сметкводителот од април ќе ми наплаќа 2500(facepalm)
    За затворањето да, 60 и 80% враќање..
    Не знам само дали на некого им ги побарале парите назад, немам слушнато досега.

    Во нормален бизнис треба уште толку барем да вложиш од тоа што тие даваат, само тоа можам да речам. Освен за занаетчиите, молер, столар, билкар:D ..што ти не
    Кирии се друга работа, јас немам такво нешто ама кога ги плаќаш се ужасно многу пари на куп, зависи де и од дејноста ама не е сеедно..
    Јас па затоа имам ужасно високи трошоци за гориво и средства за хигиена.. а тука да ставам и цела подвижна прва помош, пп апарати и што ти не :D
     
  5. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    @Dust кај нас потпишавме договор, сега уште 10тина дена со банката, отварање на фирма, потпис на жирант и пари на сметка. Па стартуваме со господ напред.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ines24

    Ines24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2020
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Здраво здраво.
    Ме интересира доколку знаете, дали може да аплицирам за кредит за самовработување иако сум вработена?
    Инаку сум 24год.
    Имам идеја за игротека.
     
  7. Imagina

    Imagina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Не, треба да исполнуваш основни услови, т.е. да бидиш пријавена како невработена и активен барател на работа најмалку 6 месеци мислам...провери на официјалната страна на аврм, сигурно има информации за активни мерки и критериуми.

    https://av.gov.mk/oglasi-za-aktivni-merki.nspx

    Повели
     
  8. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Не може.
    И не мора да е 6 месеци..
     
  9. mimi mimi

    mimi mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    Здраво ,сакам да работам со шминка и нокти не би сакала да работам дома дома туку во домашен простор пренаменет за тоа ,дали морам да отворам фирма или како ЗАНАЕТЧИЈА (од искуство некој да ми каже кои се обврските за занаетчија)
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Јас имам комшика која работи како козметичарка и отвори фирма. Дуќанот и е во подрумот од куќата. Сама работи. Не и се исплати да плаќа вработена.
     
  11. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки
    Кои услови треба да се исполнуваат за добивање на грант (неповратен?!), зборевме со другар демек за еден се добивало 5 илјади евра, двајца 10 илјади?

    Сакаме пред се да биде онлајн препродавање бизнис со пријавена фирма и двајца вработени (нели за грантот)?

    Може малку повеќе инфо од поупатените?
     
  12. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Зарем и за онлајн бизнис треба да се пријавува фирма?
     
  13. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки
    Pa potrebni ni se paricni sredstva grantogi valjda kje treba firma, fiskalna itn..
     
  14. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Обавезно. Како ќе вршиш плаќања и како ќе плаќаш данок?

    Фискална не ти треба за онлајн продавница.
    Ти треба сајтот, електронски паричник во некоја банка..

    Даваат до 10000 евра за двајца.
    Сега гледам активни им се повиците за неповратни ама јас кога аплицирав 4000 евра од човек т.е 8000 за двајца беа за набавка на репроматеријали а другите 1000 т.е 2000 евра за советодавни услуги.
    Се пријавувате..одите на обука..правите бизнис план и тоа е тоа..чекате после
    Услови - само да си пријавен во аврм..

    Ако работиш сама ќе се регистрираш во занаетчиска комора..
     
    На Bezimenka90 и Stark им се допаѓа ова.
  15. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки
    Ti blagodaram na odgovorot, vo plan sme nesto narednava godina pa kje vidime. Xd
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    До тогаш кој знае што ќе биде:D
     
    На g8lQQk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.402
    Пол:
    Женски
    Да јас ќе ти кажам занаетчија сум. Пиши ми лп се ќе ти објаснам. :)
     
  18. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Данок за дропшипинг да плаќам или каков било друг онлајн бизнис? Во никој случај. Ниедна држава не зема данок за тоа освен вашата веројатно. Русија на пример, може слободно онлајн бизнис да си отвориш и немаш никакви такси никакви даноци. Преку биткоин може да средите многу лесно наместо некој да ви ги зема вашите заработени пари.
     
  19. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Ја мајката..не плаќаш ништо во русија
    На еден амазон ако порачаш во германија или сад или било каде си плаќаш данок, во русија не плаќаш?! Најверојатно затоа што цените што ги гледаш ти се со пресметан ддв и фирмата си го плаќа на државата.. Како и кај нас.
    Ддв плаќаш над 2мин денари ако свртиш, а за онлајн бизнис 2мил секако ќе свртиш
    Имаш и други давачки, зависи од тоа што продаваш.. и данок на добивката..
    Дропшипинг е различно од обична онлајн продавница. Во дропшипингот немаш ти контакт со производот, во класичните онлајн продавници имаш производ што го произведуваш и продаваш или само продаваш ама го набавуваш од некаде и го доставуваш некаде. Поминува низ твои раце..


    Преку биткоин..се читаш ли што пишуваш?
    Кој македонец ќе ти купи во биткоини телевизор или постелнина жити се..
    Спушти се малку на земја..
     
    На Bezimenka90 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Русија не бара даноци за онлајн бизнис. Слободно може да се отвори онлајн продавница и да поседуваш производи, не само дропшипинг. Не реков за данокот кој е пресметан додека купуваш нешто туку сакав да кажам нема потреба од дополнителни давачки и пријавување фирма.
    Македонец може да плати и со кредитна или дебитна картичка, а парите продавачот ги има во биткоин или друга криптовалута. Немора под дифолд да значи дека купувачот треба да плаќа во биткоин.
    Нема потреба од такви изрази спуштање на земја и слично, не реков ништо лошо или навредливо. Ако може попристојно да дискутираш или ако не и јас на тоа ниво да разговарам ама без да бидам санкциониран. :)