1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сопствен бизнис

Дискусија во 'Барање работа' започната од fairy, 17 февруари 2010.

  1. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Ова ме интересира и мене ...
    Сакам да вложам пари во овој бизнис но не знам од каде се нарачува роба ???
     
    На Seli20 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Турција.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Да но Турција е широк поим... или Битпазар кога ќе пише некој... Каде точно, како иде процесот?
     
    На Lemon, Butterfly522, Annora и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. mihaela2020

    mihaela2020 Нов член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво женски,сакам да ве прашам нешто.Сигурно има посебна тема за ова меѓутоа јас не успеав да најдам па видов дека овде сте најактивни и добро би ми дошол совет или да ме препратите во соодветната тема.Сакам да произведувам домашни прозиводи како домашна нутела,џем,путери и така натаму значи од дома.Па ме интересира дали има некои посебни закони нешто што треба да пријавам пошто се работи за храна сепак? Ви благодарам однапред ! :)
     
  5. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш да работиш легално има мал милион процедури и документи шо треба да ги извадиш, да регистрираш фирма, е-commerce, да имаш соодветни услови за работа кај што ќе се приготвува тоа, докази за потекло на состојките итн. Другата опција ти е “на диво”, да си продаваш на инстаграм, не ти треба ништо, само акаунт и волја за работа.
     
  6. Мачкетина

    Мачкетина Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    1.065
    Пол:
    Женски
    Здраво ме интересира дали некој знае како оди процесот со отворање на фотокопир/книжара, од каде се набавуваат машините, материјалите, како и колку е исплатливо, колку би требала да вложам на почетокот? Ви благодарам.
     
  7. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Ух..тоа е мојата последна дејност на која што почнав да работам пред да се разболи татко ми...
    А сега ќе продолжам..

    Ти треба објект уреден според хасап стандардите, ти требаат мал милион одобренија... Од дома не можеш да работиш легално..
    Селско домаќинство можеш да основаш ако живееш во таква област и тоа само ќе ти ги олесни условите затоа што нема да ти бараат целосно имплементиран хасап.. ама друго се си треба..
    Плус треба нон стоп да фрлиш еден куп пари за лабораториски испитувања..
    Во принцип не сакам да се расфрлам со бројки, но мене објектот кој што е релативно мал, ме чинеше околу 15000 евра да го приспособам по хасап..Да беше поголем веројатно без 30000 евра немаше да бидам..
     
    На cresa-jagoda, mal.ecka и tina2018 им се допаѓа ова.
  8. monalizicka

    monalizicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2020
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Едно прашање. Ја разгледувам идеата за сопствен бизнис. Персонализирани подароци..од кај се почнува? Што се ми треба за овој тип на бизнис? Дали се исплати? Има ли некој во групата пто го рсботи тоа?
     
  9. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.580
    Допаѓања:
    12.857
    Пол:
    Женски
    Имам бизнис идеа да отворам слаткарница. Ми треба консултација со некој што има ваква идеа или што веќе има сопствена слаткарница. Не сум започнала досега ниеден бизнис. Кажете ми од каде е најдобро да набавам потребни материјали односно опрема.
     
    На monalizicka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Itsaleks

    Itsaleks Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Машки
    Ме интересира околу отворање на фирма односно трговец поединец кои се трошоците и пример ако сакам онлајн да продавам производи да речиме од алибаба дали може увоз да направам ?
     
  11. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Zdr dali nekoj moze da me upati sakam da otvoram stand za gotova hrana i beli peciva dali moze nekoj da mi kaze kolku mi treba za pocetok i slicno sekoj sovet e dobredojden
     
  12. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.119
    Пол:
    Женски
    И јас чекам одговор. Дали може набавка без одење во Турција да речеме онлајн или некој друг да ја врши таа постапка? Или некаде од Македонија
     
    На Lemon и Seli20 им се допаѓа ова.
  13. Kolors

    Kolors Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2020
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Пишувате на бутици што ќе ги најдете на инстаграм претежно сите имаат број на whats up. И Ви ги пуштаат со карго има едно карго во мк што носи од турција ќе ви го донесат. Само плаќање е моментот...
     
  14. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не се бутици, му доаѓа како набавувач само.
    Иначе ако незнате како се бараат пишете на инстаграм во пребарување toptan ќе ви искочат повеќето. Мајка на другарка овака набавува.
     
    На Seli20 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. moonbaby

    moonbaby Нов член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам да почнам сопствен бизнис здравје од следната година. Во план ми е да отварам пекара, ако некој од вас може да ми даде совет што ќе ми помогни (околу цена на опрема намирници каде можам да најдам и околу законите и помош од државата) ќе бидам благодарна. Фала ви однапред :)
     
  16. Broken♡

    Broken♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Планирам да почнам бизнис со dropshipping, со господ напред ако ми тргне и ако почнам да добивам некој си профит ме интересира легалната страна на оваа работа. Дали морам да регистрирам фирма (не планирам да препродавам во Македонија туку во САД и други поголеми држави)
    Како оди за пријавување приход во УЈП и плаќање данок?
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Мојата неостварена желба

    Значи прво, со регистрација во Македонија има една најголема препрека, (и јас сеуште барам начин да ја решам), а тоа е начинот на плаќање. Пример не само во САД, туку и сите развиени пазари како ЕУ, Австралија.. достапни се платежни процесори како PayPal, Stripe, transferwise, итн. а ние во тој поглед сме една голема дупка и никој од тие не соработува со наши банки поради застарени регулативи и други проблеми. Патем речено, нема да дојдат сами освен ако институции како НБРМ не се потрудат да ги донесат. Ако немаш начин како да ти платат муштериите нема ни да работиш.

    Е сега има многу наши регистрираат фирми во Естонија или Делавер САД, баш од оваа причина и знам дека добро заработуваат. Секако за да се пробиеш на пазар како САД мора да инвестираш мин 10000$, многу трошоци има околу маркетингот и промоции, дури повеќе и од самата вредност на производите кои би ги пласирале, особено на почетокот.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    796
    Допаѓања:
    1.197
    Пол:
    Женски
    Прашање, ваш прашував по банкиве за paypal и ми кажаа дека функционира кај нас(и комерцијална и тутунска ми потврдија), можам да направам акаунт до платежната картичка и да имам прилив на пари, што е проблемот тогаш
     
  19. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Камо да функционираше. Може само да плаќаш онлајн, ништо друго.
     
    На tina2018 и Mikha4 им се допаѓа ова.
  20. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Не си го поставила правото прашање. Да, како физичко лице можеш да имаш, да ставаш пари на сметка и да си плаќаш со нив. Не можеш да примаш средства со нив.
     
    На tina2018 и KittyAgnes им се допаѓа ова.