1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сопствен бизнис

Дискусија во 'Барање работа' започната од fairy, 17 февруари 2010.

  1. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Ve molam pomagajte!!!

    не е многу скапо, ама за да отвориш салон не ти требаат само пари, туку и лиценца за работа, пракса во некој салон и тоа е тоа, а за скапо па не е многу за скромен салон (без капсули за слабеење и такви по современи машини за тело, солариуми сваштарии) околу 2000евра. али во по соодветна тема ке ви објаснам по детално.
     
    На melody.7 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. melody.7

    melody.7 Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Отворање на салон за убавина

    Планирам да почнам со фризерка и покрај неа шминкање и надградба на нокти. Па понатаму можеби и солариум и масажа.Лиценца веке имам.

    Знам дека првите неколку месесца ке биде тешко, и ке бидам во загуба. Но се надевам на успех. Сакав да прашам ако некој има искуство во тој бизнис да ми даде некои корисни совети...
     
  3. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Отворање на салон за убавина

    Можеш да си направиш визит карти и да ги раздаваш по луѓе или флаерчиња со слики на нокти и шминки кои ти си ги правела.
    Истото можеш да го правиш и на фејбук, да споделуваш слики.

    Прво да почне да се шири за тебе, да те научат луѓето, а потоа ќе те бараат и сами...

    Многу значи која некоја девојка ќе каже: Еј, ваму ги правев ноктите, многу сум задоволна, супер однос имаше вработената, а и цената е прифатлива...

    И секако, без никакви разочарувања на почетокот. Бидејќи повеќето биле во загуба и идале на работ да затворат. А, и немаштијата кај нас си го прави своето.
    ;)
     
  4. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Отворање на салон за убавина

    и јас исто сакав да почнам нешто вакво пред околу една година, но се откажав од идеата оти ми излезе друго нешто подобро, но муабетот ми беше дека додека сакав да отворам салон дознав се што ти треба. Само за козметичар, значи зборам за обичен козметичар, депилации, нокти, педикир, маникир, шминка, прво ти требаат матерјалите од страна на восок за депилирање, гел или акрил за нокти, шминки, пудри и тоа во сите видови и бои и нијанси, и сето тоа кошта, ама за тоа во Скопје постојат салони од кои се купува на големо и нормално цените се пониски, е некои од нив дозволуваат и плаќањето да биде на рати. Се што ти треба е да бидеш упорна и да имаш добра реклама како за почеток, а натаму ако навистина си талентирана, бизнисот ке ти оди како песна. Поздрав
     
  5. KalaV

    KalaV Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    301
    Отворање на салон за убавина

    Салон за убавина не се отвора преку форум
    Ок, добро е да се слушнат мислењата на другите , ама за тоа да го управуваш ти, треба искуство и знаење.
    Пред сето тоа да го отпочниш треба да размислиш за ризикот којшто го превземаш и дали би било исплатливо.
    Распрашај се колку козметички салони има наоколу и колку силна би ти била конкуренцијата.
    Доколку нема, тогаш шансите да ти успее бизнисот се добри , доколку вложиш.
    Значи добар ентериер/екстериер , квалитетна опрема и квалитетен кадар , сето тоа заедно со добра реклама би ја завршило работата. Тоа би можела да ти кажам накратко. :)
    Среќно :)
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Отворање на салон за убавина

    Интересна е идејава за започнување на свој бизнис. Има ли сеуште парична помош што ја дава државата или не?
     
    На melody.7 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Отворање на салон за убавина

    Еднаш имам пишвано на слична тема(во неа се работеше за започнување на било каков бизнис), но еве и тука...
    Пред да се започне некој бизнис треба да се разгледаат многу опции...Пред се самото место каде што се сака да се започне бизнисот, дали таму има исти таков или сличен, колку често е посетувана таа локација, па од тука илзегуваа колку пари ќе те чини киријата(ако не е твое местото).

    Па откако ќе се реши тоа прашање, се оди на тоа од каде е најповолно да се набават сите тие средства за работа(кај се продаваат во Мк, колку пари чинат), па уредување на самиот просто.

    Но, сетоа тоа за да го направиш пред се мора да имаш добри финансии, зошто сето ова јас што го напишав се само дел(ама тука има уште мн мн др работи како што се отворање на фирма, па даноците, струја, вода и др)...Членката погоре праша дали се добива финансиска помош од државата? Да се добива во износ од 3000евра кои за 3или5год треба да ги вратиш без камата! :) :)

    Ова теоретски можеби звучи многу досадно ама во пракса е уште посложено ;)
     
    На melody.7 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. WeHeartIt

    WeHeartIt Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    130
    Најпрво ти треба место?-Имаш ли место за каде да го отвориш?
    Ако сеуште немаш најдобро изнајми некое многу блиску до центар (било каде да живееш) и гледај во близина да нема друг таков салон. Е сега за пари нормално ќе ти требат малку повеќе и тоа предвреме треба да го имаш решено! Ако имаш пари и место ќе си средиш во салонот...ќе објавиш некоја реклама на локалната телевизија,залепи некој плакати низ град и ќе ти тргне. Но,мораш да имаш квалитет тоа пред се!! Вака лесно изгледа да напишеме и да размислеме но тешко е да го оствариме тоа. Ако си цврсто решена ти посакувам многу среќа и успех и наскоро да дојдеме на едно маникирче. :lol: Поздрав :*
     
    На melody.7 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. nikname

    nikname Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    5
    Баш имам желба за свој бизнис и имам идеја што ама ми требаат пари а тоа не е баш мала цифра ,така да без инвеститор ништо од бизнисот..
     
  10. betmenka

    betmenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    16
    започнување на сопствен бизнис

    Имам една идеја, да започнам сопствен бизнис, па дали ке можете да ми помогнете каде можат на најдам информации за поволностите кои ги нуди владата, барав на интернет но ништо конкретно неможев да најдам.
     
  11. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    започнување на сопствен бизнис

    пробај во агенција за вработување за тој проектот што беше за самовработување имаше и до 3000 евра неповратен кредит само некои услови треба да се исполнат
     
  12. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.744
    Допаѓања:
    130.758
    За програмата на Владата обично се конкурира првиот дел на годината, мислам дека март-април, па после се работи со кандидатите на развој на бизнис идејата, подготовка на бизнис план, и отворање на компанијата. Знам дека овој дел е веќе во тек. Информации вообичаено има на сајтот на Агенција за вработување.
     
  13. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Идеи за бизнис имам многу , но за жал за многу од нив се потребни капитални инвестиции :( Е сега неколку месеци ми се врти во глава да отворам бутик , не очекувам да имам нешто пари премногу туку со тек на време да вадам просечна плата , оти работа тешко тешко :sweat: едно време мислев и друг факултет да запишам но тоа ќе ми биде тапкање во место :D
    Имам дуќан кој моментално го издаваме а е на убава локација , сакам да си отворам бутик за женска облека и по некоја ташна така одбрана . Најмногу од се цените сакам да бидат многу пристапни оти кај нас истите парчиња облека ги има по 2000 денари а јас ги наоѓам во Скопје за 1200 па и 1000 :D . Сакам одбрани парчиња облека да бидат . Е сега придонесите во првата година се на пола околку 3-4 илјади ми се чини и платата моја ќе си ја префрлам истата секој месец во банка :D , не знам колку ќе ме кошта за фискален апарат , и апаратче за картички некој ако има информации нека каже ? . За ентериерот веќе имам замисла а и отприлика знам од каде да го набавам , и одамна си имам замислено да биде светло и многу огледала аххх
    За ташни знам од каде да набавам , но за алишта женски некои информации да не имате од каде се набавува ? Ке ве замолам доколку некој е информиран да ми даде насоки :?:
    Не знам колку е паметно во рецесија да отвараш но голема желба имам , сепак не е производствена дејност , трговија врти сучи продај да пораснеш многу не бива со трговија но сепак мислам дека најголеми шанси за една пристојна живеачка .
    Совети ќе бидат и те како добродојдени :)
     
  14. zWaTuShKo

    zWaTuShKo Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    10
    На училиште една професорка рече дека државата дала субвенции за отворање на сопствен бизнис.Најмногу мислим дека може да даде 5000евра само ако имаш добар бизнис план.Во бизнис планот ќе наведеш повеќе работи што ти требаат за отворање на бизнисот,ќе си пишеш некои поголеми цени за кои ти можеш да ги најдеш поевтино.Да произведуваш нешто за кое што немаш баш некоја си голема конкуренција,за нешто што го нема на нашиов пазар,но и не мора.Потоа се заинтересирав некако и зборев со татко ми,а тој ми вика дека некој другар негов отворил така и пропаднал и ми вика да не го барам со боринче :D
     
  15. MerlinMonro8

    MerlinMonro8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    209
    Луѓе, прајте што ќе прајте, во Македонија не се заглавувајте. Не викам дека надвор мед и млеко тече, не викам и дека рози цветаат, но во земјите каде што има некаков ред и каде што финансиската состојба е многу подобра од нашава, има и многу повеќе можности за успех. Тоа сите го знаеме.
     
  16. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Лично ме интересира како оди, отварање на сопствен козметички салон? Како се давачките.. итн итн?
    Доколку некој нешто сака да ми објасне би ми бил од голема помош. :)
     
  17. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.643
    Јас знам општо за да регистрираш фирма, потребни ти се 5000 евра, ама не мора да бидат кеш пари, туку 5000 евра вредност на опрема (за коз.салон тука би влегле, кревети, апарати, самата проссторија, можеш и автомобил да вклучиш).
     
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.544
    Допаѓања:
    95.413
    Пол:
    Женски
    Сестра ми скоро отвараше фирма, и нема потреба од толку пари, многу малку е, капиталот на фирмата сам си го одредувап, она започна со 3000 евра кои ги доби преку агенција за вработување за бизнис планот кој го имаше, но колку што знам ти можеш да започнеш и работа за која не ти треба никаков капитал, пример одиш и чистиш по дома, за тоа ти треба само крпи и средства, а тоа може да те кошта ете преку сила 50 евра, па сходно на тоа и потребните средства. За отварање фирма најдобро да се консултираш со сметководител, и така ќе ти треба за да ти ја врши сета работа околу сметки, побарај си некое биро, консултирај се и се ќе ти објаснат.
     
  19. single33

    single33 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Dali nekoj e zapoznaet so otvaranje na svoj biznis?

    Jas neodamna se vrativ vo Makedonija i sakav da otvoram moj bizinis so diploma po psihologija sto ja steknav vo inostranstvo. Ja nostrificirav diplomata i sakav da otvoram nesto kako pred i posle skolska programa (Before and after school program) za roditeli koi nemaat koj da im gi pricuva decata dodeka se tie na rabota ili onaka sakaat den za odmor od sekodnevieto, ili pak ne sakaat decata da im se doma i da gledaat tursko/indiski programi so babite i dedovcite nego ke mozat da si pisuvaat domasni zadaci dodeka se vo prestojot ili samo za socijalizacija so drugi decinja. Sega neznam na koja "vrata" da tropnam ili kade da apliciram i sto da pravam bidejki 14 god sum nadvor od mk i ne gi znam zakonite. Dali nekoj ima nekoj vakov biznis ili znae nesto da mi pomogni i da me uhoda sto treba i kako treba da napravam. Pokusuvav tuka da najdam nesto rabota vejke godina dena ali kako sto site znaeme tuka rabota tesko..pa rekov da probam nesto vakvo zatoa sto kade sto ziveam jas nema takov prestoj za deca a non stop slusam mladi majki kako se zalat i ednostavno im e potrebno. Ako nekoj nesto znae ili nekoja web strana ili ...sto bilo..Ve molam pomognete mi. Bi blagodaram.
     
  20. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj e zapoznaet so otvaranje na svoj biznis?

    Веќе во Скопје постојат вакви едукативни центри. Еве ти веб адреса каде што оди ќерка ми http://www.facebook.com/edukativen?ref=ts&fref=ts.