1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сопствен бизнис

Дискусија во 'Барање работа' започната од fairy, 17 февруари 2010.

  1. single33

    single33 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Ti blagodaram
     
  2. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Почетниот капитал зависи од тоа како ќе се регистрира фирмата, дали ќе биде ДОО, ДООЕЛ, ТП, АД :)
     
  3. single33

    single33 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    A dali znaes dali vakov vid na biznis bi se vodel pod TP - trgovec poedinec ili ..??
     
  4. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Не знам. Најдобро да прашаш во регистарот или општина. Мислам дека таму би требало да ти кажат што и како одат работите.
     
  5. single33

    single33 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    ОК..ти благодарам
     
  6. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Ако точно се сеќавам :?: мислам дека за ДОО требаше 5000 евра, а за АД 25 000 евра. Ама мислам, не сум сигурна :)
     
  7. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.744
    Допаѓања:
    130.758
    Огласот за поддршка за самовработување е излезен:
    http://www.avrm.gov.mk/?ItemID=849A42C0 ... F3A25F3AEE

    Би им препорачала на сите што имаат идеја и мислат дека можат да работат нешто свое, да се пријават. Секако една од групите е млади до 29 години, а невработени кои се пријавени во АВРМ повеќе од една година, па верувам дека многу од форумов ќе се најдат во една во овие две групи.
     
  8. elenkata20

    elenkata20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Имам еден план,сакам да отворам пиљара, на многу фреквентно место е е сега за почеток колку би требало, кои се трошоците дали е убав бизнисот како ви се допаѓа?!
     
  9. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со отворање на игротека? Колку тоа би чинело?
     
  10. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Razmisluvam na ovaa tema,sakam da otvoram nesto svoe da rabotam iako znam deka rizikot i odgovornosta e golema.imam nekoi idei no nisto konkretno sega za sega,a i nikogas ne mozes da znaes sto e dobitnata kombinacija,nekogas navidum smesna zamisla se pretvara vo odlicen biznis i obratno.moi poznanici pocnaa so nesto slicno na cvekjara,skogas sum mislela deka nema da trae dolgo,i opsto se sto e povrzano so cvekjinjata ama super im trgna,epten ubavo im odi.
     
    На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Многу пресметки правев и планови и малку ми фалеше да ризикувам, од денешна перспектива добро одлучив тогаш што се повлеков (а ретко и тешко се повлекувам) ... мора да ризикуваш и во таа опасна нова зона да влезеш инаку се ќе си тапкаш во место,а мене тоа страшно ме фрустрира. Ако решиш да се обидеш пиши, да се надеваме ќе успееш. Чудни се нашиве луѓе прво нешто што ти го кажуваат е, колку е страшно бррр тешко и што се не цццццццц а за придобивките никој не кажува хаххаха ако тргнеш, не се откажувај лесно и наоружај се со финансиски грб да можеш да препливаш и после колку толку во мирни води да си, Позз
     
    На bella.s, elenkata20 и Petar80 им се допаѓа ова.
  12. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Dali mozis vo LP da mi pisis kolku ti se trosocite koi moras da gi plakas sekoj mesec na drzavata? Ne mi odgovorija vo ujp fino lepo ne odgovorija na meilot so direkno prasanje, pa moram vaka da se informiram....
     
  13. violetmoon

    violetmoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае колку е профитабилно да се отвори кафич?
    Колку треба финансии од старт за истиот?
    Сакам под кирија да изнајмам простор, веќе има се од потребен инвентар така да тука немам трошоци. Ме интересира како оди ова со субвенции од владата, кои се условите?
    Ве молам ако имате некакво искуство и познавање помагајте оти јас поима немам како тоа оди.
     
  14. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Пријател скоро отвори кафич со субвенции од владата мислам дека беа 7 или 10илјади евра кои треба да ги врати во наредните 5 години само 1% камата има на истите. Од истите парични средства мораш да прикажеш што си купила, направила со тие пари, и месечно да даваш извештај за трошоците и заработката која што ја имаш.
    За кафич да работи мора да направиш нешто да биде поинаков од останатите и интересен за народот. Додека да го отвориш на почеток ќе има гужва бидејќи е нов, а твое е дали ќе го задржиш народот или не.
     
  15. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам на виолетмоон, има во мојот град кафич каде прават свежо цедени сокови - значи купуваат овошје и на лице место го цедат и ти го сервираат. Толку што беше интересна идејата, отвори уште еден кафич. Постојано се топ со луѓе. Ако немаш идеја - велам и ова е интересно....
     
  16. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Околу 15.000 евра ти требаат,ама зависи колкав ќе биде.Еден мој другар има паб и толку го чинеше плус кирија 600 евра месечно..
    Сега заработува многу,ги ваѓа тие пари ама треба многу промоција и реклама а и тоа сака пари :)
     
  17. princess92

    princess92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Имам идеја за сопствен бизнис и голема желба да го остварам тоа, меѓутоа немам подршка од околината. Од старт ме обесхрабруваат дека нема да успеам, да не ризикувам а јас мислам дека од таквиот негативен став дека нема да успееш стоиме во место, не преземаме ништо од страв и одиме на работа за 200 евра. Ако не пробам како ќе знам? Можеби ќе успеам, можеби не ама барем ќе знам дека сум пробала. Не велам ни дека е лесно, знам кои се условите во нашата држава и дека ќе треба време и пари и трпение ама ете незнам имам некое чуство да се обидам и покрај тоа што не верува никој во мене.. :(
     
    На referentka, corapce и Petar80 им се допаѓа ова.
  18. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Нема нешто што го има во светот, а го нема во МК, а и глобализацијата си го прави своето.
    Треба да имаш разработено добар бизнис план и да размислиш доколку ги изгубиш инвестираните пари дали ќе знаеш да се сносиш со тоа. Секој почеток е тежок и доколку немаш некој кој што ќе те насочува и поддржува би ти било многу потешко.
    Обично секогаш ќе слушнеш коментари од типот нема да успееш, но како ќе знаеш доколку не пробаш.
    Не знам колку години и каква стручна подготовка имаш, но за почеток би ти препорачала да се вработиш на раб. место во друга фирма со иста или сл. дејност.
    Да ги научиш предностите и недостатоците и кога ќе мислиш дека имаш доволно работно искуство тогаш да застанеш на свои нозе.
     
  19. CrAzZyYy

    CrAzZyYy Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    2.153
    Пол:
    Женски
    Сакам да отворам бутик, знам дека владдата нуди некои субвенции за отварање свој бизнис ама неможам да најдам услови и такви работи. И да знам дека има премногу битици но сметам дека доколку се понудат нормални цени, и се направи добар маркетинг може да се успее, па дали би можел некој да ми прати линк за условите или ако знае нешто повеќе да не исконтактира. Благодарам однапред.
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    За условите за добивње неповратни грантови ќе се обратиш во Агенција за вработување во твојот град.