1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сопствен бизнис

Дискусија во 'Барање работа' започната од fairy, 17 февруари 2010.

  1. Dzevelekova

    Dzevelekova Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2016
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    1.325
    Пол:
    Женски
    image.jpeg image.jpeg Јас почнав со нешто сопствено персонализирани работи за најмалите.. Почнав со синџирчиња за цуцли лажливки, белезгии, привезоци за клучеви.. Сега е добро, па здравје понатаму.. image.jpeg
     
    На vrapce.b, okcenzi, galapce и 3 други им се допаѓа ова.
  2. 9Natasa

    9Natasa Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    За започнување на сопствен бизнис во земјава, најубаво е да имате свој капитал. Да не почнувате веднаш со барање на кредит, туку самостојно. Така имате слобода во градењето на бизнисот, финансиска слобода за спроведување на своите идеи.
    Ако немате свој капитал, тогаш најубаво е да побарете информации во некои старт-апи што денес ги има многу во МК. Тие ќе ве поврзат со фирми кои се заинтересирани за инвестирање во вашиот бизнис. Вие треба само да имате идеја што ќе продава.
    Еве пробајте тука http://www.yes.org.mk/Default.aspx?r=6&l=63&c=22
    Јас тука го започнав својот бизнис, и еве веќе 7ма година си работам. Има и други вакви институции во МК, ама ќе мора да гуглате малку.
    Одлични услови за работа и одличен нетворкинг- тоа се моите почетоци.
     
    На Summerlover, Dzevelekova и Outlook им се допаѓа ова.
  3. Dzevelekova

    Dzevelekova Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2016
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    1.325
    Пол:
    Женски
    Што работите? Одговорете ако мислите дека треба, ако не во ред.
     
  4. 9Natasa

    9Natasa Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Имам свој онлајн бизнис. Е-продавница.
    Има периоди кога бизнисот оди горе-доле, бара нон-стоп работа на сајтот, ама добро оди. Фала Богу :)
     
    На Dzevelekova му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dzevelekova

    Dzevelekova Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2016
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    1.325
    Пол:
    Женски
    Браво супер, разгледав нешто..
     
  6. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Κои се пρоцедуρите за да отвоρиш фиρма и да се извади лиценца за ρабота и κолκу би κоштало одпρилиκа? Κои се пρоцедуρите да ја затвоρиш фиρмата ?
     
    На dzeliii му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Theodor007

    Theodor007 Нов член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
  8. Dzevelekova

    Dzevelekova Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2016
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    1.325
    Пол:
    Женски
    image.jpeg Изработувам персонализирани држачи за цуцла лажливка, персонализирани алки, персонализирани привезоци за клучеви!
     
  9. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Колкав капитал треба за отворање на такси компанија за почеток со 2-3 коли во помал град?
     
  10. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Epa za samoto otvoranje na firmata treba eden kup dokumenti - i normalno, vrska, za da mozi da ti kazi koi tocno dokumenti treba da gi odnesis za da ja otvoris firmata. Inaku tie trosoci zavisat samo od kategorijata na firma koja sakas da ja otvoris, a ne od obemot na firmata. Ke ti treba i pari za kolite i za site davacki sprema drzavata i za plati na vrabotenite. Ama prvo i osnovno - najdi si poznat vo centralen register kade se osnovaat firmite inaku ke zaglavis pri samoto osnovanje.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  11. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    I so sreka - normalno :)
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  12. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Ако веќе имаш коли за таксирање полесно е.
    Ке си најдеш сметководител и ќе ти поднесе документи за отварање на ДОО (сама) или ДООЕЛ
    Сметководителите ке тикажат цена, ама отприлика како сум чула од луѓе околу 200 евра е
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Не знаев во која тема да прашам, па ајде овде.
    Како функционираат луѓе што си работат од дома сами, без регистрирана фирма?
    Не ли ги фаќаат инспекции и такви чуда?
    Знам такви фризерки, козметичарки, правење китенки и што ти не што работат така. Не ги осудувам за тоа.
    Но еве, интересно е за дискусија.
    Сите знаеме, а можеби идеме негде така.
    Мене не ми пречи ако нема регистрирано фирма, а си работи.
     
  14. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Значи да се разбериме прво - колкав профит прави? Еве јас преведувам приватно и семинарски пишам, а немам фирма. Ми паѓа баш по некој динар, сега многу слабо е. А ако е фризерка што работи дома, или слично, ако си има некој од институциите да ја штити за да не ја казнуваат, ќе работи без пријавена фирма. Се друго што ти имаат кажано, демек еве јас си работам си вадам пари, а немам фирма - па што?? - се друго е лага. Верувај ми. Еден комшија да те пријави во ујп, или финансиска инспекција, ќе те казнат без пардон. Ако некој ти има направено филм, одма да те разубедам. Па посебно во помали средини, каде ќе скриеш дека си козметичарка, фризерка или слично?
     
  15. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Во Скопје има многу такви и работат со години.
    Се снаоѓаат луѓето.
    Да, има и такви што се плашат и се кријат.
    Не е за мене да ме разубедуваш, чисто прашав како информација. Често се среќавам и ме интересираше мислење.
    Јас и немам некој занает ни дарба за такви работи, ме интересираа мислења и колку често налетувате на ова.
     
  16. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Јас искрено само во Скопје имам налетано на такви фирми. Една продавница, каде што му го полнат багажот со стока на инспекторот и не ги казнува за непријавени лица што работаат и изгледа и не се ни пријавени воопшто. И една фризерка, макар што ем во забаталено место живееше, и ми призна самата дека има некој што ја штити. А во мојот град нема шанси да не те посети инспекција, се знае кој отворил дуќан, кој затворил, така да....нема како да се скрие. Ако има некој можеби само некој што го штити. Повеќе има козметичарки што работаат дома, депилација или нокти, ама за хигиена или стручност - не можи никој да одговара. Само еднаш бев на депилација така и повеќе не. А нокти не правам. Ама имам разбрано
     
  17. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    objavete da vidime proizvodi
     
  18. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво. Јас сакам да отворам нешто како парфимерија, да има козметика ама и сувенири да биди нешто како продавница за подароци ... дали некој што веќе држи парфимерија може накратко да ме упати од каде да земам козметика и да ми даде некој контакт? Ви благодарам.
     
  19. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Размислувам на оваа тема и би сакала да почнам со некој сопсвен бизнис како на пример да отворам игротека за деца.... дали некој знае или се бави/ел со тоа? Како оди? Од каде да се почне? Треба ли лиценца и какви документи се потребни? Буквално се во врска со тоа ако има некој што знае и се разбира да ми каже да ми даде совет..... фала
     
  20. Dzevelekova

    Dzevelekova Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2016
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    1.325
    Пол:
    Женски
    image.jpeg image.jpeg image.jpeg
    Може да разгледате и на мојот фб профил Ангела Арт

     

    Прикачени фајлови:

    • image.jpeg
      image.jpeg
      Големина на фајлот:
      181,1 KB
      Прегледи:
      16
    На Winter Lady, elimkd, Bojan1470 и 1 друга личност им се допаѓа ова.