1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сопствен бизнис

Дискусија во 'Барање работа' започната од fairy, 17 февруари 2010.

  1. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.189
    Допаѓања:
    33.951
    Пол:
    Женски
    Дали некој може да ми објасни која е процедурата за вадење такси лиценца. Поточно јас сум од друг град и дали може да ја добијам во општината во Скопје. Сакам моја кола да ја вози друг човек, вработен, и да се раздужуваме на неделно или месечно ниво. Ако може да сподели лично искуство или на свој близок, дали е возможно, каква е процедурата. А за исплатливо мислам дека е имајќи во предвид дека имам постојана работа, но потребни ми се дополнителни приходи.
     
  2. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    dali nekoj bi mozel da me upati za toa kakvi dokumenti
    aaaaa da bidis i gazda i vraboten tesko.....prasaj vo centralen register tamu ke te upatat
     
  3. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.189
    Допаѓања:
    33.951
    Пол:
    Женски
    Да бидам газда и да имам вработен.
     
  4. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    ama neli rece deka sakas tvoja firma, a vraboten si veke na drugo mesto
     
  5. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.189
    Допаѓања:
    33.951
    Пол:
    Женски
    Е тоа да. Ама тогаш би можело сопругот/сопругата. Секако приходите се заеднички. Само ме интересираше да не поминал некој низ таква процедура и дали од друг град може во Скопје.
     
    На macencef му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Frose Nose

    Frose Nose Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2017
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    322
    Пол:
    Женски
    Јас имам идеаја да отворам мини живинарска фарма за производдрство на домашни свежи јајца и производство на свежи пилиња. Намерата ми е да купам машина за изведување пилиња која чини околу 200 евра и да изведам одреден број пилиња кои дел ќе ги продавам дел ќе ги оставам за несење јајца.
    Живеам во пригратса населба па мајка ми отсекогаш си вртела по 2-3 кокошки колку да има за нас така да одгледувањето окошки ми е познато малтене откако сум родена, јас не памтам да сме биле некогаш без окошки,. Неодамна бев на гости кај една пријателка и доага мажот од работа носи 10 јајца и некое живо петле за детето кое што има годинка, нели сега е тоа хит децата да јадат домашно, ма да има многу измами и кај тоа домашното, ги клукаат со концентрат па кога ќе видиш на исто си као да си го купил од продавница.
    Него да се вратам јас на муабетот, му викам колку ги зема јајцата вика по 10 ден, петлето 400 денари и мене ми светна сијаличката. Дојдов дома направив груба пресметка пошто како што реков имаме дома кокошки знам колку јадат и се останато и решив тоа да ми биде нешто како дополнителен бизнис За почето.
    ќе изведам десетина до 15 несилки за почето и уште десетина до петнаесет пилинја кои ќе бидат за продавање и ќе правам турноси штом ќе пораснат тие ќе изведам нови и така. Нема да биде којзнае колкав приход но до 500 евра месецно ќе има сигурно.
    Мислам нема ништо псебно работа околу нив а и мајка ми и татко ми се тука и така лежат барем малку ќе ги ангажирам а и не смрдат ако се одржува добро, губрето може да се стави во бавчата и да се произведува органска храна која исто така е барана.
    Секогаш постои начин како да се заработи на поштен начин само не треба да те мрзи, се останато е лесно.
    Се надевам дека нема неко да ми ја украде идејава :)
     
    На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
  7. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Mozis i taka. Najsigurno ti e da odis vo centralen register bidejki tamu tocno ke ti kazat koi dokumenti ke ti trebaat
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    sakam da otvoram mini market malska prodavnica da bide snabdena od sve po nesto ve molam vase mislenje I sovet
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  9. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Биди особено внимателна при изборот на локација кога станува збор за маалска продавница, значи во близина да нема многу конкуренција
    Со среќа
     
    На Devojka100 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    ima samo Edna prodavnica I nema nisto Vo nea snabdeno
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    me interesira dali so 5000 evra ke mozam da zapocnam . Edna prodavacka I jas
     
  12. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Epa ne mozis da racunas samo poceten vlog. Treba da zarabotvas 150 evra za kirija, plus struja, drugi davacki za drzavata, plata za prodavackata, pridonesi za tebe....znaci mesecnite trosoci ti idat okolu 20 000..ako mozis da zarabotis okolu 30 000 iljadi mesecno, zapocni, inaku pocetniot vlog ti e baska trosok...5000 evra za roba ti se taman, ama racunaj posle toa ako ne zarabotuvaas 30 000 den mesecno, ke vleguvaas samo vo minus....
     
    На Devojka100 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj ima podneseno aplikacija za samovrabotuvanje preku avrm? eve ke me brkaat od rabota, veke e izvesno, pa sakam da zastanam na svoi noze. Dobro bi bilo so izvesna oprema da mi pomognat bidejki mislam da davam intelektualni uslugi, sto kako ke dodefiniram, taka da kompjuter masa inventar se sekako dobar pocetok, a za ponatamu ke se snaogam i so drugi dejnosti....ako ima nekoj aplicirano i dobieno neka mi pisi lp
     
  14. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    I dali nekoj znae kade voopsto bi mozela da se prijavam kako inidividualen zemjodelec? baram na net nisto ne mozam okolu toa da najdam
     
  15. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj znae kolku bi trebaalo da imam otprilika dneven pazar profit Vo prehrambena prodavnica
     
  16. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.237
    Во Министерство за земјоделие (ако не си од Скопје, тогаш во некоја локална единица во местото) прашај, ќе ти кажат што треба да поднесеш за да те регистрираат како Индивидуален земјоделец.
    Прашај си исто и за грантови кои ги добиваат...неповратни средства...даваат земјиште под концесија..
     
  17. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    imam edno zemjiste taka da ako nema kako....
     
  18. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Nudam rabota koja se raboti honorarno, se raboti za LR, promocija i prodazba na visokokvalitetni proizvodi za zdravje (dodatoci protiv zaboluvanja) i ubavina (dekorativna kozmetika) koi se na prirodna baza, bez parabeni i antialergenski. Edinstven uslov za zaclenuvanje e sto mora prvata poracka da bide so odreden broj na leva, bidejki cenata e izrazena vo leva. Povelete link od kompanijata i za sekakvi drugi dopolnitelni informacii prakajte lp. Dokolku ste od Bitola, moze i da poracate preku lp

    http://www.emagcloud.com/lr/BG_CollHealth012017_5648/index.html

    http://www.emagcloud.com/lr/BG_CollBeauty012017_3698/index.html
     
  19. Dioora

    Dioora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    311
    Заинтересирана сум да отворам сопствен бизнис сендвичара. Ве молам ако има некој искусен во ова да ми каже колку капитал е потребно за ваков чекор? Би сакала тоа да биде сендвичара со можност за неколку маси надвор и внатре. Не многу големо, но пристојно уредено. Значи тотален почетник сум. Немам поим колку капитал треба се од моментот на отварање фирма до самото реализирање на бизнисот.
     
  20. LegallyBlonde13

    LegallyBlonde13 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2017
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.961
    Доколку некој е информиран нека ми одговори.
    Дали неповратните средства што ги нуди владава за самовработување кои нели ги дава преку плаќање на фактури не како готови пари може да се искористат за роба или само како инвентар пример работно биро и сл?