1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сопствен бизнис

Дискусија во 'Барање работа' започната од fairy, 17 февруари 2010.

  1. Mp07

    Mp07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    Zdravo zenski,
    dali nekoja od vas raboti vo tekstilna konfekcija i bi mozela da ponudi sovet za otvoranje na tekstilna konfekcija?
    Sto se e potrebno da se otvori edna tekstilna konfekcija, pocnuvajki od oprema, so kolku vraboteni moze da pocne, proces na proizvodstvo, zakonska procedura za otvoranje na tekstilna kompanija...
    Sekoe mislenje e dobredojdeno i ceneto <3
     
  2. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски

    za roba NE moze da se iskoristat samo za materijali I opema. Zboruvam za nepovratniot kredit od cetiri iljadi evra.
     
  3. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Услови, документи и почетен влог за отворање на пиљара... ако има некој искуство нека ми пише ..поздрав и убав ден
     
  4. detelinka123

    detelinka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2014
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    88
    ќе ве замолам доколку некоја има отворено фирма без средства од државата или може да ми помогне на таа тема да ми пише лп имам неколку прашања :)
     
  5. Vip83

    Vip83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    240
    Сакав да отворам бутик! Но многу се мислев,бидејќи киријата за просторот е 200 евра + останати давачки и трошоци. Капак на се беше урнебесот во собранието и политичката состојба кај нас. Кој нормален би вложил сега во бизнис!? Навистина незнам што да правам! Што би правеле вие да сте во „моја кожа„? Да инвестирам или да почекам подобро време?
     
  6. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Имам неколку бизни идеи, но не сум сигурна колку се изводливи за нашиот пазар и што се' би требала да осмислам, па ми треба помош.
    Каде би можела да се обратам да ми помогнат околу добар бизнис план (некој професионален консултант), или пак ако имате (чуено) искуства од добар курс за основање свој бизнис ве молам споделете :) :f:
     
  7. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Спремајќи роденден во фамилија, барав луѓе кои изработуваат Шеќерни маси, па некако се пронајдов во ова.
    Што мислите големи давачки би имала, веројатно регистрација на фирмата ќе треба или на црно работат овие бизниси?
    Дал ова, дал бутик, дал нешто трето, ама сакам некое вакво приватно бизнисче.
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Добар дел од жените кои работат на декорирање на маси, не само шеќерна маса, туку изработка на било какви китенки за родендени, свадби, матури, девојачки и момачки прослави, па и украсување на двор, итн, работат на црно. Во Скопје, а сигурно и во другите градови има и регистрирани фирми, но се каде-каде поскапи од оние што "работат дома", јер мора да платат данок.
    Бутик е едно, но не знам колку ќе ти биде исплатливо да отвориш фирма за декорирање. Почни од роднини и пријатели, па ако се задоволни луѓето од цена и квалитет, сигурно ќе те препорачаат и така ќе се рашири бинисот.
     
    На cresa-jagoda, Rubiii и Petar80 им се допаѓа ова.
  9. love make up

    love make up Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Razmisluvam za otvaranje na detski butik.... No poim nemam nitu kako da go pocnam, nitu roba od kade se nabavuva... :)
    Dali ima mozebi nekoj koj bi mozel da me upati... Barem malku
     
  10. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.564
    Пол:
    Женски
    Можам само едно нешто да ти кажам од сопствено искуство..
    Отварање на бизнис за кој што врска немаш како функционира е одличен потег само доколку сакаш да изгубиш пари и да заглавиш..
    Поработи некое време во бутик, научи ги ситните детали па после размислувај за ова..
    Таму ќе дознаеш и робата од каде се набавува ;)
     
    На didisi, gjoker4e и love make up им се допаѓа ова.
  11. love make up

    love make up Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Mojata prijatelka so koja razmisluvavme za ovaa ideja raboti vo butik veke dve godini i poveke, no za zal informacija za toa od kaj moze nesto da se nabavi ne uspejala da dobie ...
     
  12. morkov4eto

    morkov4eto Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    9
    Женски дали знаете некој што одгледува калифорниски црви и колку е исплатлив тој бизнис?
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SummerGirl12

    SummerGirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Девојки јас имам едно прашање.Поради секојдневниот стрес било дали е на работно место,дома или било каде...Јас добив некаква желба да има некакво место каде би се опуштила и воедно би создала нови пријателства,каде би била опуштена и среќна без никој да ме осудива дали знам да играм или не дали сум дебела или слаба,висока или ниска......Разгледував по аеробик,зумба пилатес фитнес......Но покрај тоа јас си помислив дали јас би можела да го работам тоа? Имам замисла да имам една сала ке ми биде доволна,еден систем со целата потребна опрема,и нормално сите оние што сакаат да се опуштат после напорниот ден.....Би направила одреден час и ден за дечиња,за тинејџери и за возрасни...Прекрасана музика и живање..Плаќањето нормално би била минимална сум затоа што повеќе сакам да им помагам на лугето него да заработувам којзнае колку на нив....Што мислите што ми е потребно за тоа?Дајте некој совет и сл? Позрав девојки
     
  14. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    И што би нудела уствари ти во таа сала? Пошто реално треба да бидеш уникатна. Ако е за музика и дома ќе си пуштам и ќе уживам. Притоа ќе си направам и кафе барем .ако нудиш кафе ќе бидеш кафич. Едино ако не мислиш да биде тоа група за луѓе без пријатели па таму да се запознаваат и да одлучат дали ќе се дружат со некого или не. Ама тоа веќе ќе изгледа како сесија на психијатар. Го замислувам како на филмовине сите седнати во круг на чело со тебе и како еден по еден се претставуваат и си ја кажуваат маката .
     
  15. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Имам идеја за отворање бизнис која би можела да ја работам од дома. Некој да не знае другите давачки колку би биле месечно напр сметководител, давачки за државата итн?
     
  16. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Kako do agencija za avtorski prava?
     
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.564
    Пол:
    Женски
    2000-3000 сметководител, во зависност дали ќе бидеш даночен обврзник треба да (не) плаќаш ДДВ, придонеси за тебе, полно работно време или скратено..
    Околу 8000 ден месечно сметководител и придонеси, плус плата минимум 12.000
     
    На Роберт 7, macencef и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
  18. Zocii

    Zocii Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    здравоо..сакам да отворам бутик,може ли помош се што тррба да направам :)
     
  19. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Лесно :) со еден правник минимум и оснивачки влог но треба да имаш асален правник и сметководител кој добро го познава даночниот систем на РМ. Изготвување на разни договори од дог.на дело до авторски договори. Можеби изгледа едноставно (ќе најдеш урнеци и ќе се снајдеш) но треба да знаеш точно да пресметаш данок на секој хонорар (а има многу различни од авторства до разни извршени услуги) затоа што и овие агенции ги чешлаат за правилно пресметан и платен данок кон државата.
     
  20. dalibor1

    dalibor1 Нов член

    Се зачлени на:
    6 декември 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    zdravo i dobra vecer na site korisnici jas kako nov clen sakam da doznaam mislenje od site nas dobri makedonci za otvaranje na fast food vo Makedonija ali ne da bide obicna sendvicara..ke bide neso special pa vashe mislenje so mislete ke ima li rabota i nekoj sovet od vas please