1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сопствен бизнис

Дискусија во 'Барање работа' започната од fairy, 17 февруари 2010.

  1. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    @dalibor1 Првин треба да направиш бизнис план во кој ќе го проектираш односно испланираш секој сегмент од бизнисот. Најважно е да понудиш нешто иновативно односно ново на пазарот. Нешто што ќе ги натера купувачите да го пробаат и да го купат твојот производ. Би те советувал да прочиташ литература поврзана со претприемништво за да се информираш повеќе во поглед на областа. Ете ти бесплатен совет од мене и мислам дека е доволно за почеток.
     
    На cresa-jagoda, dalibor1, kikkki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. dalibor1

    dalibor1 Нов член

    Се зачлени на:
    6 декември 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    fala mnogu stvarno za odvoenoto vreme a za rabota mislam deka ke ima rabota bidejki vo skopje e brz i buren zivot i ako ste dobri ke ima klienti.
     
  3. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.862
    Допаѓања:
    133.211
    Пол:
    Женски
    У теорија да, во пракса тоа поинаку функционира. Еве се отвори нов ресторан скоро во моја близина со нешто ново за нашиот крај, менито содржеше понуди како carrot cake, пилешко со ананас, кокошка со мед итн. Една недела БУМ и спласна сето тоа. Пробаа луѓето, видоа, и се вратија на старата добра шарска, на похованите даски, на пиците.
    Затоа се одредува целна група и се истражува вкусот на таа целна група. Целна група на пример може да ти бидат студентите или учениците ако отвараш fast food corner во близина на некое школо или факултет.
    Бизнис план кај нас освен што ти треба да го прикажеш коа бараш кредит, за друго ништо не ти користи. Не ги чита никој освен ако не аплицираш преку некоја програма за развој на мали бизниси на пример па тогаш да треба детален план да имаш. Многу интересна ствар во теорија, во пракса би рекла безкорисно нешто и тупење. Најдобрите бизнис планови што сум ги видела биле од една страна, без СВОТ анализа, без ништо.
    Најди некој што би ти составил добро мени, што го познава вкусот на потрошувачите кај нас. И секако избери добра локација. Понуди повеќе опции за купување како на пример преку апликација, цело мени на нет, вклучи достава...
     
    На dalibor1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. J@cqueline

    J@cqueline Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Јас ги прочитав советите на другите и сметам дека се тоа успешни газди на сопствени бизниси и убаво те посоветувале браво, нив им тргнало и несебично даваат ум. Македонче на македноче најголем помошник.Така треба.
    Инаку јас немам успешен сопствен бизнис ама како муштерија би ти рекла да продаваш квалитет и квантитет за поскромна сума, да не штедиш на квалитетно мевце и да држиш хигиена и во објектот и вработените да држат и да им висиш над глава да не те покраднуваат.
    Дека кај нас најискусните сопственици на бизнис најдобронамерно би ти рекле вработени можат да ти го издигнат бизнисот или уништат за секунда. Па види сега ти. И се најубаво да е, па и да ги частиш сите од форумов и реклама ќе ти бидат. Задоволно затнати усти со храна надалеку се слушаат кога ќе се фалат и кога пак ќе им се празни устите и слободни за фалба. Ти само почни од некаде и сети се кој те советувал.
     
    На dalibor1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. dalibor1

    dalibor1 Нов член

    Се зачлени на:
    6 декември 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Fala mnogu dragi lugje pa da nie sakame da se fokusirame na nashata makedonska ishrana i da bideme blizu do fakultetive ili nekoe skolo fala ti mnogu inace da bussines planot ne e mnogu korisen vo makedonija i spored mene.
     
  6. dalibor1

    dalibor1 Нов член

    Се зачлени на:
    6 декември 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    fala mnogu da nikogas ne treba da zaboravime za sovetite i pomoshta pruzena od dobrite lugje.
     
  7. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    @Sesil Јас сакав само да му дадам насока и да му помогнам за почеток. Бизнис планот е всушност од голема помош за самата личност која започнува сопствен бизнис. Инаку јас имав само добра намера и ако му кажав во реалноста како стојат работите можеби ќе се откажеше од идејата да започне сопствен бизнис. Ако му кажев дека ќе му вршат притисок со различни инспекции и ќе му најдат надостатоци се со цел да му го уништат бизнисот. Во реалноста лицата кои започнуваат сопствен бизнис додека не платат рекет ќе ги гушат со инспекции се додека не ги затворат. Можам да му зборувам и во поглед на пракса и теорија односно практични примери на мои пријатели и од она што го имам научено во поглед на бизнисот низ годините и се однесува на теорија. Знам дека секогаш кога сум се обидел да му помогнам на некого и да му дадам насока односно сум имал добри намери сум згрешил што сум го сторил тоа. Ама ајде млад сум има време ќе научам дека не треба да се обидуваш да помагаш, оти секој различно ќе го протолкува ва тоа. Толку од мене немам намера повеќе да дискутирам ниту да давам совети , оти не сакам да се правам најпаметен бидејќи има попаметни членови од мене тука во секој поглед.

    @dalibor1 нема потреба да ми се заблагодаруваш се надевам дека ова што го напишав ќе ти помогне барем малку за почеток.
     
    На dalibor1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. dalibor1

    dalibor1 Нов член

    Се зачлени на:
    6 декември 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    da da te razbiram sto sakashe da mi kazes i poradi toa mnogu se mislevme i reshivme da pisheme da videme mislenja bidejki sto se slucuva vo makedonija e mnogu smeshno i losho
     
  9. Loveee1

    Loveee1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Zdravo , bi sakala da osnovam firma odnosno dukan za sportska oprema , me interesira koj se uslovite , kolku pari e da otvoris firma?
     
  10. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    So soodvetno obrazovanie I plus kurs za frizer dali mozes odma da otvoris svoja.firma.ili.mora.da.rabotis prvo kaj nekoj drug?
     
  11. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Околу 200 евра е да отвориш фирма.
    За да отвориш фирма треба да се консултираш со сметководител, избегнувај ги адвокатите, зошто ќе плаќаш повеќе за работи кои кај сметководителот не се плаќаат.
     
  12. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Погоре коментарот е манипулација.
    Сметководителите соработуваат со адвокати, и да се обрати кај сметководител пак адвокат ќе и регистрира фирма, а со сметководителот ќе склучи договор за сметководствени услуги.
    Ако оди директно кај адвокат - овластен регистрационен агент ќе помине многу поевтино, и после отварањето на фирмата може да си бара сметководител и да ја договори цената за сметководтвени услуги за многу поевтино (слободно пазарно договарање) отколку првично пред отварање на фирма да оди кај сметководител, во тој случај сметководителот дава цена по принцип ,,прифати цена- ти основам фирма, откажи- не ти основам фирма."

    Затоа за основање кај адвокат, и после кај сметководител, ова ми е секојдневно од пракса, луѓето сами си кажуваат искуства...
     
    На cresa-jagoda и Dust им се допаѓа ова.
  13. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Друже, те знам и лично кој си, а и знам што работиш, но тоа не е важно, важно е што општо сите адвокати работат против клиентите. "Против клиентите" мислам на тоа дека им зимаат многу повеќе пари од тоа што треба, ќе ти измислат некои додатни ставки кои кај адвокат треба да ги платиш, додека кај сметководил не. Многу пати сум се изгорел по адвокати и советот и го кажувам најдобронамерно и од мое лично искуство со неколку различни адвокати.
     
    На Loveee1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Има овластени регистрациони агенти кои се најчесто адвокати или сметководители (ама не секој адвокат и сметководител се рег.агенти)ама ти ќе одиш кај нив, и ќе им кажеш дека сакаш само фирма да ти отворат и ништо повеќе...плаќаш само за услугата за отварање и после бирај си сметководител на раат.
    Адвокатите имаат повисок тарифник од сметководителите што отвараат фирми и тоа е факт ..

    Сметководителите ќе ти ја отворат бесплатно ама мора да ги користиш нивните услуги што најчесто се по поскапи тарифници.

    Така да, ни адвокат ни сметководител што ве обврзува да ви води фирма..

    Јас така направив и 100 пати сум помирна.
    @Loveee1
     
    На cresa-jagoda, Loveee1, Forca и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. coldbaby

    coldbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Дали има некој што се разбира од законите,од царина и внесување роба од странство за сопствен бизнис. Навистина би ми било од полза.
     
  16. mrsfreak

    mrsfreak Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Секој од вас може да започне со форевер ливинг бизнисот. Стануваш дистрибутер на нивните производи и колку повеќе производи ќе понудиш на некој толку поголеми бонуси добиваш. Фирмата те наградува за твојот труд. Бонусите се големи. Ти си сам свој газда и никој не ти виси над главата. Во нашиот тим менаџерката доби бонус од 2.000€ и +300€ од процентот што го добива од секој продаден производ за еден месец.
    Не се било какви производи. Туку лекови кои и самите ќе ги обожавате и ќе ви помогнат да излекувате некоја болест и да помогнете на вашите пријатели и роднини а и да спречите да ве нападне некоја болест. Мене ми помогнаа и затоа ги понудив на сите што ги познавам. Предноста на овие производи е тоа што можат да ги користат и бебиња и возрасни.
    Откриете ја тајната на здравиот живот. Подарете здравје на вашите сакани и фирмата Форевер ќе ве награди.
    Покрај месечните плати имате можност да освоите 7 дневно патување (Америка,Австралија..)може да добиете кола и стан. Имате прекрасна можност за да изградите свој бизнис. И да престанете да порачувате од производите вашиот тим ќе работи за вас и вие пак ќе си добивате плата на сметка. Пишете ми доколку сте заинтересирани. Нема да зажалите.
     
    Последна измена: 10 јануари 2020
  17. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Сакам да отворам свој бизнис. Ама не знам што.
    Што би ми препорачале за машко бизнис?
     
  18. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Менаџерката добила бонус. А вие, конкретно ти, што доби?
     
    На Dust и gjoker4e им се допаѓа ова.
  19. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Бесплатна достава на манџи до вашиот дом
    И дали има доказ за бонусот? :D
     
    На Someday му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Ако ми смислиш некое креативно и убаво тањирче каде што ќе ставам компир манџите и ќе ги доставувам, ќе те вработам за главен шеф во фирма. :lol:
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.