1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Соседи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 15 јуни 2010.

  1. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Повеќето од моите соседи се фини луѓе, ама некои се сосем откачени. Спроти нас живеат прилично стари маж и жена кои немаат деца. Мажот е од Битола, а жената е од нашиот град. Фини се и двајцата, посебно мажот. Кога бев мала тој ми даваше цреши, а јас на него јагоди. Бидејќи немаат деца често им доаѓаат некои роднини со мали деца и има весела атмосфера. Исто така има уште еден маж и жена кои имаат деца ама не живeат заедно. Едниот син живее во друго маало, а едниот е во Америка. Не можам да кажам дека се баш фини луѓе, не прават многу муабет, ама поздравуваат како и да е. И повторно уште еден маж и жена на кои ќерката им е омажена во Радовиш, но со маж и работат во Англија па тие се приморени да го чуваат внучето. Син им не е оженет и исто така живее со нив. Јас сфаќам дека треба да заработат, ама како не им падна жал да го остават синот на една стра болна жена која едвај оди, а не пак деца да чува. Другата соседска фамилија е поголема, ама можам да кажам дека се префин народ. Секогаш одпоздравуваат и зборуваат. Другата соседка понекогаш е сама бидејќи маж и работи во Скопје, а ќерка и е во Грција на работа, синот дома но и тој често и излезен низ чаршија и на работа. И затоа често одиме кај неа, таа доаѓа и ми е најфина соседка. И најлошите соседи ги оставив за крај. Човекот има два сина и една ќерка која е омажена во Штип, па тој живее со двата сина. Едниот не е оженет и е алкохоличар невиден. Другиот си живее со жена му од која подосадна соседка немам видено. Жената секој ден ми виси над глава и ме тера да и го оправам телефонот и компјутерот. Има мало синче од три години кое е срце и искрено ми е жал за детето што има таква мајка. Цело време се шета низ улиците со цигаре, па дури еднаш и го изгоре малиот, а на маж и кажа дека детето се изгребало. Си го остава детето кај нас ние да и го чуваме за да може таа на раат дома да си седи на компјутерот. Незнам дали и воопшто му да дава на детето да јаде, секогаш ми изгледа гладно. Прееска гледам му купила корнет од 60 денари. Убав корнет, си вреди за тие пари, но прво нека му даде леб да јаде, а потоа нека му купува стрвови. Таа мисли дека со тоа детето ќе се најаде. Јадење ретко ја гледам да готви, ама немам право да зборувам што и како прави дома. Од моја гледна точка е така, па натаму што сака нека прави, не и се мешам. Другите соседи ми се малку подалечни ама знаеме да се испочитуваме како луѓе. :)
     
  2. Bihter

    Bihter Активен член

    Се зачлени на:
    3 август 2014
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    7
    Моите соседи се многу радознали,безобразни и кривогледни луѓе . :@
    кога некој другар мој или на сестра ми ќе дојде или некој брартучед ,тој сигурно мора да ми е дечко или свршеник.Да свршеник со кој се спремаме за да правиме свадба ,иако јас имам само 17 години и цел живот е пред мене. :x Луѓето сеуште живеат во 15 век.А пак една соседка што имам сум и ги превземала сите дечковци стара мома ќе останела поради мене.Пред три месеци го реновиравме станот,кога соседиве што се на исти спрат со нас почна да колнат им беше мака што реновиравме,но сигурно и тие ќе можеа да го реновират станот ако сите примања што ги имат не ги трошеа за спортска.Тие што се над нас секоја вечер многу гласна музика пуштат,секоја вечер ги слушаме Стоја и Сејо Бој. :puke: :puke:
     
  3. split96

    split96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Кај мене цело маало е катастрофа. Комшиите од лево ми се роднини ама што ако, само да се чуело нешто, само да се оговарало |( . И за мене имаат пуштано гласини, џабе што сум им внука. Комшиите од десно се посебна приказна. Цело семејство (татко, мајка, две ќерки и бабата) се како глувчиња пред хистеричниот дедо. Тој или се дере или го тепа кучето. ;( Сирото, врзано е на конец од пола метар, а овој го мава со прачка, замислете зошто, лаело. Порано колеше свињи и лом беше улицата, цела поплавена беше со крв. Одкако му викнаа полиција 4-5 пати, прекина.
    Остатокот од луѓето не е лош, со некои се прави муабет, со некои само здраво, а некои вртат очи и не те регистрираат.
     
  4. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Моите комшии во глобала гледано се ок, нема кај нас одење покомшии само добро утро добар ден како сте и толку. Е сегаимаме едни од лево едни од десно од нас е тоа ти ее леле мајко. Тие лево од нас викаат колку ги држи глас, не дека саакаат да викаат,ама сопругот е малку глув, па секое муабетење е викање, ајде што викаат викаат ама во 5 сабајлее алооооо, жената е малкуљубопитна и се сак да знае, оговарачка ем што да ти кажаам. Е сеа другиве од десно се чини и дека меѓу себе не зборат од шо се тивки, ама се леле мајко, самогледаат со којда се закачат, се на нив им смета се не им е во ред, со цело маало се скарани кај се најдоа кај се запустија.
     
  5. marija1907

    marija1907 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2013
    Пораки:
    875
    Допаѓања:
    2.857
    Пол:
    Женски
    добро утро , добар ден иам со сите :) е сега имам комшивки озборувачки, скржави, намуртени, весели, имам и комшии кој со никого незборат (ова за постарите) ааа и да не заборавам има и љубовници во мојата зграда (комшијата со комшивката) :lol: .... а помладите се пресекси имам двајца комшии абе бомбона се а и комшивките се фини :D :D
     
  6. AquaQueen

    AquaQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Девојки јас имам проблем со една соседка не знам што да правам ако има време некој нека пише ЛП ми треба совет
     
  7. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    во поранешното маало комшиите си беа ок муабет си имав со сите и стари и млади....за врева констнтно имасе бидејќи е зграда....сеа сум преселена и една комшика баба карши мене ме иритира стално.....ја трпев после почнав да избегавам без осет само глеа коа ке се вратиме дома или од работа ќе ишпионира од тераса и ете ти ја божем пукнав јас за дружење со баби...оваа апла е постара и замара многу неам ни муабет со неа...и сте се налути зошто не сум идела да ја видам и ми префрли демек ко ке сум се породела ке ми требало помош со бебето она сирота одвај иде мене ке ми помогнела....божем иам време а и да иам не ми се троши со нејзе си имаме пријатели друштво за кулирање пошто сме сами со мм тазе венчани
    многу мрзам иди ми дојди ми секој ден или секој втор....на крај краева сите си имаме во животот луѓе со којсакаме и ни поминува времето да
     
  8. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Нас една за малку ќе не пријавеше во полиција
    Сме се дерели лоши комшии лоши..
     
  9. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Врата неможеш да отвориш или пак да треба да одиш некаде ...каде ,зошто , кај кого :puke:
     
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Дур не се види - џабе ќе зборам, приказна сама за себе се :rofl: :rofl: :rofl:
    Кога бев мала се жалев дома за старите комшии (пред да се преселам), зошто постојано одогварале (сега пијат кафе и се сакаат, заминваат и др иди кај мама збора против др, па после се менват :fubar: ), ама ете видов и полошо ... :clap: :lol:

    Судот полн е со жалби и поплаки, буквално.
    Абе посебни се, си ги сакам :makeup:
     
  11. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Едно здраво, пред се од култура, имам и секогаш ќе имам било каде и со било какви соседи.

    Со некој и би пронашла општ муабет и некое кафе, со некој ни воопшто, но во принцип еден поздрав секогаш ќе имам.
     
  12. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Ма ја знам секој ден што ќе јадат,дури и имам можност да видам како се подготвува јадењето.
    Тенџерето на плинско кај мене под прозор(зиме/лете) се става се што треба се прават запршки и останати салтанати и после јадењето си се крчка со саати.
    Се што треба да направам е да ја подадам само мојата чинија и да пробам.
    Башка цела куќа ми мириса на нивното јадење ако случајно ги отворам прозорците
     
  13. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Јас мислев мака си имал човек со соседите само во зграда.
    Сега сум во куќа и пак истите проблеми, ако не и полоши.
    Од една страна, едните пуштаат премногу гласна музика до тоа мера што со мм во двор кога пиеме кафе треба да се надвикуваме.
    Од друга страна, радознали комшии за сите пари. Неможе да помине нерегистрирано ни едно пружање алишта, излегување или враќање. Ако нешто дома се истовара, ново да се купило, за пола саат гости имаш. Нормално да се види што е тоа.
    Други им текнало сред лето на 40 степени да палат оган во двор. Нивниот чад во моите алишта. Само што сум ги пружила. :tmi:
    Па и јас што ми треба да перам.
    Се некој не ми чини.
    Сакаш мир у сопствен сом. Епа нема. :rofl::?:
     
  14. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Левo oд мoјaтa ќуќa живее семејствo сo три генерaции. Бaбaтa и дедoтo си имaaт свoј дел и двaтa синa сo нивните децa пo еден, знaчи три спрaтa.
    Амa стaрaвa не мoжaм дa јa свaрaм кoгa и дa ме види сaмo испрaшувa нештo, oд типoт мaјкa ти дoмa е, се врaти oд рaбoтa, a кoлку јa плaќaaт? Ми иде нa нерви тoгaш. :swear:
    Инaче пред дa се oжени пoмaлиoт син, мaјкa ми ми кaжa декa oделa пo бaјaчки зa дa не се земaт aмa нa крaј се земaa. Пa пoсле тoa oделa нa бaјaчки пaк зa дa немaaт децa и луѓетo нaвистинa немaa децa нa пoчетoкoт, пoсле oсум гoдини дoбијa синче. Oвoј пoстaриoв беше oженет и имaше две ќерки, сè дo пред некoлку гoдини кoгa се решијa зa третo. Сите сумњaме декa сaкaле дa дoбијaт мaшкo зa дa имaaт дел oд куќaтa, aмa ете Гoспoд гледa и пaк женскo дoбијa. И нaјстaрaтa ќеркa јa криејa дoмa зaштo зaбременилa пред брaк и oтпoсле кoгa се вери веќе пoчнa дa излегувa oд дoмa. И двете живеaт вo некoј си идеaлен свет. Плус зaбoрaвив дa кaжaм декa се прaвaт некoј си бoгaтaши. (Oвa зa пoстaриoт син) А не знaaт штo е тoa oдмoр, пa јaс aкo имaм пaри ќе oдaм нa пoубaви местa, a не пo селa.:?: Тaa прoдaвaчкaтa штo рaбoти кaј нив (рoднини се) уз мoaбет сo некoјa женa спoмнa декa се вo некoе селo сaмo не ми текнувa тoчнo кoе, a среднaвa ќеркa се чекирa декa пaтувaaт зa Стругa. :tmi:
    Еднaш oвoј пoстaриoт син гo удри дететo нa пoмaлиoт (внук му) силнo штo дури се слушнa дo нaдвoр. Бaш јaс бев тaму и мaјкaтa нa детевo беше нaдвoр и кoгa скoкнa oд стoлчетo пoчнa дa му се дере.
    Сè нa сè се еднo тoтaлнo дисфункциoнaлнo семејствo штo другите мислaт декa дoмa им тече мед и млекo, a всушнoст едни нa други си зaвидувaaт и се кaрaaт.
     
  15. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.787
    Пол:
    Женски
    Јас искрено појма немам кој ми се комшиите, ни кој каде седи ни како се вика само едно здраво по улица а и сите се стари тука сум некоја година.
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Јас се дружам само со еден пар соседи. Си го погодивме муабетот. А и децата ни се дружат. Со другите сум на здраво - добар ден. Со некои си правам муабет, ама не до толку за да ги викам дома на кафе.
     
  17. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    искрено живеам на крајот на моето село имам еден сосед ама и он е луд ненормален. по цел ден фрла со петарди наоколу демек ги бркал птиците. летото на +40 он беше надвор и фрлаше господ да чува ама и ептен голем скржајца е.
     
  18. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Се моли комшијата до мене да прекине со чатувањето дека цело време слушам како му титка тоа дека му пишал некој на фејсбук.
    Насабајле со електрична гитара, слуша метал,рок,турбофолк и поп.
    Чоеков живее до мене еден ѕид не дели само,не го знам кој е шо е али навечер рока тоа музиката и преку глава ми е и никогаш не сум го видела. бог да чува жими се ќе се жалам

    Човек ако го читаш ова знај дека треба некој да спие навечер.
     
  19. marich

    marich Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2015
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    Финии се... Нај екстра друштво ми се комшивчињава..
    Летен пролетен ден не е ден ако не си пивнеме кафенце. Срцки ми се сите.
    Ги обожавамм
     
  20. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Vo staroto maalo abe koj od koj .. Komsiite do nas imaa dve kerki i eden sin .. kerkive dvete mazeni mislam lugjevo se vekje stari baba i dedo , sinov na tatkomi generacija .. abe koga ke dojde pijan celo maalo se trese od nivnoto vikanje,lupanje i krsenje .. zal mi e za babata i dedoto , ednava kerka mlada pocina ostavi dve maloletni deca , ne se nekoi bogati lugje , babava nema nitu masina za ves perenje sve sama na raka pere leto zima nadvor e so kofa