1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Соседи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 15 јуни 2010.

  1. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Кога не бев мажена , во старото маало имав лоши комшии , не сите ама повеќето .. Овие до нас се врх врха .. Баба и дедо се со нив живее неженетиот син алкохоличар поголем нит се родил нит ќе се роди .Кога е пијан цело маало се тресе од нивното викање,пцуење,тепање и кршење .. Не ги остави луѓево покојнава ќерка да си ја исплачат .. За жалење се бабава и дедово .. Кај ќеркава почина млада ,дали неа да ја жалат дали малолетните деца што ги остави ,или да се расправаат со овој некастрениов ,а згора на све баба ми му беше крива што починала сестра му .. мислам ние сите од жал отидовме и покрај тоа што години наназад се скарани фамилиите да ја посетиме кога беше болна , и како што е ред однесовме на болен човек се што треба и мајка ми трчаше со бабава и дедово у болница за прегледи на ќеркава преку ред пикај да не се мачи жената и овие се во години .. џабе не вредело .. Другите до нас се добри онака немам замерка за нив , само внукот најмал кога бевме помали онака до 10 год редовно ми ги крадеше играчките и редовно јадеше ќотек од мене .. инаку овие подалечните се малку љубоморни и обожаваат да снимаат се па да те оговараат после .. Кј мм у маало повеќето се албанци .. имам муабет со комшивката од спротива иако е албанка многу е добра само немаме многу време да се дружиме онака опуштено да си поседиме деца мали паднало станало .. хаха .. има една околу 60 год мн е досадна се сака да знае само потпрашува .. каде на доктор ? Ти трудна да не си ( а ја здебелена од првото неможаам линија да си вратам) кај ти е маж ти .. бла бла бла бла бла .. неможеш леб да купиш ка човек за сите комшии знае кој што ќе јаде за ручек и луѓево купуваат у маркет не за др за да не ги оговара после ..
     
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Немам ни муабет со нив а не па проблем. :D
     
    На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Imam ok komsii...So site niv komuniciram...Ziveeam vo kukja..sproti mene.zivee 40 godisen razveden maz (mnolgu e.fin,go obozavam) Pozdrav do cicko Tose :) ..Do mene sedat famillja koja sto skoro cel zivot idat nagosti kaj nas,ni pomagale a i nie niv...Pozdrav i do niv :) srcki...Suma sumarum iako sum pomlada vo maloto, so site komuniciram,ne mi napravile nikogas problem ni pak jas sum im napravila...:)
     
  4. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Кај мене во зграда повеќето се странци што не комуницираат многу. Тие што живеат кај мене на спрат се фини луѓе и сме во океј односи, ништо посебно.
     
  5. ssweety

    ssweety Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    1.494
    Пол:
    Женски
    Кај мене во малоо скоро сите комшии се катастрофа ..не сакам мубет да правам како се поврзани само оговараат и проблеми прават, мм имал порано бивша и сите со неа живеат се и пренесуваат и да не речам ги мразам не сакам ни здраво да му викам ...а и такви оговарачки мене не ми се ни потребни а сите се млади на возрас од 30 до 40 год. и се занимаваат со туѓи животи.
     
  6. NikiBastore

    NikiBastore Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Јас ги имам најрадозналите коомши и светот:| Се враќаш од излегување те пречекуваат, ти доаѓаат гости се нишка завесата, не дај боже да излезиш и да не ја заклучиш вратата до всоба бе се качуваат да се немало грам приватност, завидливост на ниво :puke: не се обидувам да контактирам со такви и утредента ја гледаш и дошла на мајка ми, абе Ники во последно не збора мн а и чудна сомнителна кола ја донесе синоќа(facepalm)У Ж А С
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас имам супер комшии, оваа зграда е стара и со години живеат некои станари тука од детството на татко ми се, па се знаеме долго време. Сме ги поканувале на родендени, прослави и тие нас. За се што ни требало или им треба сме тука. Подоцна се доселија други над нас, но тие немаат комуникација со никој од станарите.
     
  8. arcticmonkey

    arcticmonkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки


    Жити бога и тоа ли е можно да се прислушкува преку домофон како оди тоа да си знам да си внимавам зошто имам такви комшии што се сакаат да знаат за секого
     
  9. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    @arcticmonkey од каде ми го извади мислењво :) одамна не живеам во таа зграда. Инаку има и такво прислушкување преку домофон, пример доаѓа другарка/другар/дечко и ти вика по домофон симни се, додека се убедуваме дали да излезам или не комшиката видела дека има некој пред влез па дига слушалка на домофонот и си слуша :D еееее па комшии што се расправаат пред влез, само крени слушалка и имаш претстава :D
     
  10. arcticmonkey

    arcticmonkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки

    toa valjda so starite domofoni jas imam onie pomodernite sto se pa ne moze da se slusa barem ne sum primetila do sega hehehe ali te razbiram katastrofa e jas ziveam vo zgrada so zidovi tenki i komsijata sekoj den go slusam kako moca a posto e debil i samo jade i pie po ceeel den samo odi vo wc na 5 minuti toj nad mene pak samo vlece nekoi stolici ko nenormalen gi stavil vo kujna na plocki i koga ke gi povlece stoilicite se slusa ko da busi nekoj zid a ne stol da povlekol posle ova sakam u selo da se preselam ne mozam veke da podnesam vakvi stvari :)
     
  11. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.695
    Пол:
    Женски
    Темава ја читам по 3 пат и солзи ми течат од смеење:rofl::rofl::rofl:.
    Кај мене на улица сме 8 куќи.Во првата се изгубен дедо со синот снаата и внуците.А се стопли внуците урласт по нив.Тие лево од мене се бубачиња,само на пуш пауза,ги гледаш.Синот мажиште од скоро 30 год.мајка,му уште му служи јадење.За,нас не кажувам ахсхсх.До мене има академик со болна жена за жал..и возрасен син.Човеков е зависен од шприцер и имам страв од него.Секоја вечер точно во 00:30 он надвор повраќа и пцуе по сите.На мачките им вика ,,ела Леси куц куц" јас од соба го слушам и сум ваква -> (facepalm):?:.
    Сеа,од другата страна на улицата.Карши академикот имам една комшика,алапача права.До неа (у соседниот двор) има цреша и секоја пролет ние јадеме.Абе женава со метла не мава,мајка и еднаш со црево лом ме направи.Со сите се кара на мајка и и вика ,,Стоко една,болна инат еден " на кој како помине БЕЗ ПРИЧИНА вика (мрш у п.м мрсул еден) итн..До неа (тие со,црешата) починаа мајката и таткото и имаат 2 сина со по 50 год од кој едниот е со заостанат развој на мозокот.И овие се најинтересни.Од кога умреа старите не се знае кој се вселува кој иселува..катастрофа имало полиции дерења ,,помош ме маваат" ,,ѓубре едно кај си до сеа".За,нова година полицајците собраа од таму девојчиња што личеа на пр.....ки се некои чудни кираџии имаат бричени женски во главата машки со долга плава коса кој носи розево кој црно..
    Луѓево после смртта на,родителите се иселија негде кај Соње.Доаѓаат овде 2/3 пати у месец,ама синот (болниот) доаѓа секој ден и мете им влага,дома на луѓето им го простира вешот.Влага,кај мене во двор си зима метла лопатче канта..ко да нема и се караат со алапачата до него се маваат со цреши се дерат(таа е агресивна ама овој бидејќи има проблем не ја,разбира и еднаш го плукна,во лице и си фати патот).У 7та куќа има стар дедо шо чува од патлиџан до тикви.И у последната куќа има поштар и тие ми се најокеј од сите.
    Имам уште за кажување ама next time.:)
     
  12. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Јас имам фини луѓенца околу мене си идеме на кафе ,некогаш на ручек се собираме.
    НО има и едно бабиште што го интересира буквално се ,врата да не отвори човек (facepalm)кој влегол, кој излегол . Каде бевте и сл:shake:
     
  13. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Јaс си немaм прoблеми сo кoмшиите, дo душa не ги ни знaм oвие oкoлу мене, oсвен oвие штo сме скрoз куќa дo куќa, бидејќи ми се рoднини.
    Арнo, aмa кoмшикaвa спрoти мене штo е имa кoзaрник вo двoр, кoзи си чувa и некoгaш знaе ептен дa смрди тукa вo oкoлинa.
     
    На Mr. Right и kjukli им се допаѓа ова.
  14. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.451
    Допаѓања:
    32.734
    Пол:
    Женски
    Мојте соседи душички пензионери секое сабајле во 6 саато со Здраво Македонијо и на скајп рецепти си кажват...
     
  15. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Сташно на живци ми одат. Преку ден ги нема никаде коа ке дојде пладне за спиење на дете или ти да се одмориш од работа (2 3 поручек) чукат ,тропат мотори брмчат,или како во моментов во 23:22 мотори брмчат. Од друга страна пак другиве соседи преку ден ги нема ниакде да работат уствари како и овие по жешково во 2 3 поручек на џам ке ти шкрипат со малтерисување или наутро во 5 ке малтерисува ограда и ко ке зашкрипи со тоа шпаклата. Незнам сташни се.
     
  16. Blazenka.G

    Blazenka.G Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2016
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    4.886
    Пол:
    Женски
    Моите соседи....
    Од сите четри страни, кој мачки кој кучиња чува, наурто нема спиење покасно
    како будилник се и сите се довикуваат со лаење или мјаукање
    по доручек во игра влегуваат децата на возраст од пет шест до десет годинки
    викање, трчање препирање плачење , но се менуваат во две смени , а некои и цел ден
    и така до вечер.
    Малку подоле на улицата, сепак доволно блиску имаме гости од странство секое лето
    музика зона радио, ала - шутка...
    нема мирен викенд, а преку недела бар половина ден не ги гледам
    Од утро до вечер, весела долина (facepalm)
     
  17. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Oo kako te svakam za sosedive jas gi pisav.samo prvite dve kuki inace edna podolu nasabajle vo 6 sece drva so motorna pila ili udira po burinja gazeri im vadi.. Sproti nas pak ima eden sabajle ili porucek koga e vreme za spienje mie so wap koj strasno buci ili vo 4:40 zemal masina za treva od onie racnite bucat kako konj
     
  18. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.715
    Поради љубопитноста на моите соседи приморана сум со ранец да идам на пазарење
     
  19. missgretta

    missgretta Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Наааајлошо е да живееш во зграда, од сите страни сум со роми. Ги мразам значи ужасно многу, осет на нула. Под мене роми, до мене роми, над мене роми музука колку сакаш уште од 7 сабајле, апла ѓупска сега свртеа на техно малце. И ич не им дреме дали некој е на работа дали спие, ништо ич ич, и со мирен разговор а ни со полиција не се смирија, богами и немаат намера да се смират :@
     
  20. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.715
    Мила јас мислам дека нема полошо од куќа и цела населба да ти е фамилија, секако и првите соседи.
    Е тоа е ужас. Сите се знаат пред тебе за твојот живот, сите си даваат за право се да те прашаат кога ќе те сретнат на улица и секако да ти попуваат за стајлингот, за тоа кој со каква кола те вратил, во колку си се прибрала итн....
    УЖАС
     
    На missgretta му/ѝ се допаѓа ова.