1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Соседи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 15 јуни 2010.

  1. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Многу мал број на комши имам што се ок .
    Едните ги имам спомнато ментален човек што чува кучиња ловџиски во кафез не се пуштени на прошетка 2 години,немат јадено немат пиено вода кога како се случува да го добијат тоа.
    Поради таа причина лаат завиваат не се спие,не се седи ни во двор ни во куќа ужас и да се пријави џабе во нашава држава со вакви правди тешко!
    Друга комшика седи на тараса и само гледа кој ек помине,кој ќе ти дојде на гости дали нешто ќе ти донесат.
    И само што ќе ми дојдат гости или друштво на мене или на братми одма доага она и се прави како да незнае дека сме имале гости па ајде ке се поседи едно пола сат да слушне да дознае нешто.
    Ако нешто дома реновираш одма почнува да вади муабети дека ќе се мажам:headbang::headbang:
    За сите комшии знае нешто ,а за себе не си гледа синот и избега во друга држава пошто неможе да ја трпи и си се спаси алал да му е(y)
    Другиве што живеат пред мене таа ќеркаим а ме види дојди дојди да ти покажам што продавам сеа иако омажена секој ден дреме тука по цел ден,тој таткои се шлакнува па се дере цело мало ечи:swear:
    Мајката на тој стара вампирка камера не и рамна седи до 3 навечер на тараса и ќе се сокрие и гледа кој ќе дојде,кој ќе те донесе,што имаш облечено и сл.
    А кога се враќаш од продавница подобро да не ја сретнеш:@ ќе те види и ке застане ќе те чека да поминеш да те види од глава до пети да ти ги прегледа сите ќеси ќе си ја поминам се вртам она уште стои и ме гледа:headbang: и не само со мене сите можни комшии ги прегледува женава е тотално отидена нека ми прости господ на зборовиве!

    Поради вакви ненормални им викам на моите да на направат еден ѕид 2 метри како ограда и една убава порта и да не ги гледам повеќе!!!
    Раат немаме да не седнеш во двор од сите страни си нападнат.
    Искрено мн повеќе сакам куќа ама поради некои работи ми оди да направам куќа во планина или да живеам во стан
     
    На dc15, buba4e89 и La.loca им се допаѓа ова.
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Не ги знам сите комшии. Пред еден месец се преселивме во друга зграда. Со оние што ги знам секогаш се поздравувам. Само тој под нас ме нервира. Само се жали од децава. Ама ќе го средам некој ден. Не обожавам да се дружам со комшии. Не сакам блискост. Муабет од култура е сосема доволно.
     
    На Lilik, Camille84, Queen8 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Со сите иам муабет. Освен со овие над мене.
    Освен што гребат по под со столчиња, трчаат низ дома(возрасни се). Само нешто им паѓа и се крши(секој ден).
    Страшно ја трескаат вратата од лифтот, од што силно за отвараат(за да излезат од него) некогаш истат удира и во којата влезна врата.
    Се има случено, да заборавам да заклучам и од шо се се тресе кога ќе ја лупнат вратат, моја се отвора.
    Други ситници општо не ми пречат.
     
  4. Dejan0_Skorpija1

    Dejan0_Skorpija1 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Dali si probala so kuken sovet da razgovaras ili ne se zamaraat bidejki tie se zadolzeni za kuken red i mir vo zgradata :)

    По тоа што си напишала ќе си го средела(не знам што сакаш да кажеш со таква реченица) ништо чудно што се жали ако исто така си го воспитала децата претпоставувам да галамат ја да сум ти комшија според тоа како се изразуваш во одвратна смисла секој ден у полиција би те пријавувал ако така се обраќаш на луѓето со кои делиш простории за живеење.
     
    Последна измена од модератор: 9 јули 2019
  5. Dejan0_Skorpija1

    Dejan0_Skorpija1 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Pa vidi ako si dojdena od kukja vrati se takov e zivot vo zgrada toa mnogu ne go sfakaat sto dosle od kukja deka se slusa ne da fakas vrski so nekoj da prijavis komsii pederska rabota tuku licno treba da zemes spisok ako ti fufka ke si molcis ili odi si ne moze nekoj da izmeni karakter poradi toa sto ne odgovara so tvojata potreba decko ti kaj zivee ? dogovorete se sto cekas barem ako imas so nekoj ne tuku sedi i se zali move away pa ni dvajcata nema da gi slusate ili ne mozes da ides so nego tuka samo moras da bides a zavisno od serioznost vo vrskata ne znam eve :?:
     
  6. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Ма јок бре, не куќен совет, не лично укажување дека имам мало бебе(тогаша само 3 мееци). Листови на лифт. Со се е пробано.
    Тие од куќен совет доаѓаат само да остават сметки а влезот се распаѓа.
     
  7. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Фала на грижата.
    Цел живот живеам по згради, и немав никаков проблем.овие соседи за кои сум пишала се одселија, сега сме цела зграда раат.
    Другпат кога цитираш некој, провери од кога е мислењето,ова не е од сега мое мислење
     
  8. Dejan0_Skorpija1

    Dejan0_Skorpija1 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Ne znam jas samo dadov svoe mislenje ne mora da znaci deka se otselile ja od kaj da znam dali problemot uste ti e prisuten

    Dali ke bide problem da pises od koj grad si koj stamben upravitel aman tie kukni soveti i toa so vikas samo pari da zimaat dali nekoj vodi red za toa sto rabotat treba da se stavi kraj na nivno odnesuvanje da ne znae nekoj kade se prijavuvaat takvite mislam deka ke ima dosta sto ziveat u zgradi da zavzemat stav da izleze vo javnost ne se samo edni sto se odnesuvaat kako im odgovara bidejki tie se zadolzeni za sproveduvanje kuken red ne samo listovi da lepat
     
    Последна измена од модератор: 9 јули 2019
  9. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Моите соседи се гомно јадци, не сакам да ги видам а камоли да му зборувам.
     
    На Lilik му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Јас сум од скопје..фирмата јавно не би ја кажала, се додека не излезе некој друг прво јавно, зошто освен ние во зградава на никој друг баш не му чуе што се случува.
    Чистачката само со вода и џогер поминува се се лепи. Лифт, гелендер, прозори не се ни од прашина избришани.
    Фасада се распаѓа, лифтот контактите не фаќаат убаво, зборев со претставник за лифтот вика ова она да се смени. Му викам на тој шо контактира со фирмава(комшија возрасен), вика па вие кажете си ја маката нема проблем, а кога ќе му кажеш проблем се смее ко забеган... и еве уште средува.
    Како поединец, џабе ми е фирмата. Ете сакам фасада, сакам да се оправат хидрантите ама џабе е кога компиите баш ги заболе ако лифтот не работи, или ако избие недај боже пожар.
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    А ти си слушнал за куќен совет или сакаш само да се правиш паметен овде?
     
  12. Dejan0_Skorpija1

    Dejan0_Skorpija1 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Јас тебе те прашав не ти ја сфатив реченицата како тоа ќе си го средела комшијата ако ти галамиш и нарушуваш ред и мир што ти човекот згрешил што се буни ако дошол од работа и сака да одмори ? Ти нели си живеела во куќа па викаш во зграда не те разбирам каде а во зграда знаеш ли како се живее а тоа што си прашала повеќето згради денеска имаат куќен совет управител тие се одговорни за куќен ред си пишува на влез на секоја зграда баш и немаш аргумент за глупиот коментар видам само се правиш ти паметна заклучив и по таа реченица горе за тоа како ќе си го средела комшијата претпоставувам што му скокаш на глава од кај да знам ја не се изјаснуваш до крај а тоа што си прашала луѓето си имаат маки од некултурни што не знаат како да се однесуваат во зграда таму си се обраќаат затоа ги плаќаат не знам што се мешаш со туѓ коментар или се пронајде |-)
     
  13. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Овие околу мене комшии што ги имам, подобро да ги нема. (wtf)
    А општо во улицата има два-тројца што добро изгледаат и уживам да ги гледам :D Чудно е што многу личат еден на друг, ваљда е до имиџ.
     
  14. Dejan0_Skorpija1

    Dejan0_Skorpija1 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Велат комшија лубеница и жена не се бираат добиваш тоа што заслужуваш :D абе сите имаат по некој таков не само кај нас кај сите у свет :swear::hai:
     
  15. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.656
    Допаѓања:
    116.448
    Пол:
    Женски
    Моиве соседи први се за оговарање,а им смета кога некој нив ги оговара.
    Со некои сум само на едно „здраво“ и тоа е сосем доволно.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Со сите сум ок, ама од дистанца. Тие над нас се многу бучни, но се’ уште им немаме кажано, демек од куртоазија, ама ако претераат, ќе мора да им укажеме дека не се трпат, почнуваат да тропаат и разговараат на превисок тон уште од 6 часот наутро, поместуваат мебел, чкрипат со столици, хаос невиден.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Не знам како се живее. Ти ќе ме научиш. Делуваш како доста интелигентен. Ако некој не може да трпи галама, нека се пресели. Ако сакаш мир и тишина, оди на планина.

    @Queen8 јас го имав тој проблем пред да се омажам. Тие над мене по цели денови тропаа. Преместуваа мебел, нешто постојано се тркалаше, синот нонстоп се дереше по неговите, чукаше по парното, на мојата тераса наиѓав пикавци, влакна, ѓубре. (facepalm)
     
    На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Ова е слична ситуација, пресреќни сме кога ќе отидат негде, да не се дома. Страшно! Викање сабајле у 6h, не можам да оправдам никако, па жената што има еден глас, руши ѕидови, буквално не’ будат, ама се’ уште ќутиме. Изгледа немаат теписи, па не да има чкрипење по паркетот, ужас.
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Мислам дека забраната за бучава е од 15 до 18 часот и од 22 до 6 часот.

    Од претходните комшии не се пожалив. Кај нив бучавата беше доцна навечер. Некогаш не ни можев да заспијам. Колку пати сум преперувала алишта, затоа што на тераса ги наоѓав извалкани. (facepalm)

    Со соседи на дистанца. Здраво-како си...или бош муабет. Ако можам ќе им помогнам ако нешто им треба...и крај. Иди ми дојди ми не сакам.
     
    На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    И јас не сакам дружба со комшии. Многу ми е мизерно тоа кога ќе се зареди идење на кафе едни кај други нон-стоп, со тек на време здосадува, се нарушува интимата, а и им се отвора врата за малограѓанштина.
     
    На Lilik, Lovelybaby<3, dc15 и 3 други им се допаѓа ова.