Сосови за месо, тестенини, салати....

Дискусија во 'Рецепти' започната од bile991, 13 октомври 2010.

 1. LuisRoyo

  LuisRoyo Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  12
  тартарот..за поховани јадења РАЈЈЈ,погоре рецептата е сосем на место..а тој со сенф и мед е слатко кисело..првпат у мцд го пробав и од тогаш нонстоп купувам..совршено иде со пилешко:)
   
 2. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.644
  Допаѓања:
  1.688

  Едно прашање.Нане,лукот и чилито се додаваат ако се сушени печурките? И какви печурки оние во кеса што се? И млекото какво? Добро не е едно прашање три се :D
   
 3. maca78

  maca78 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  74
  сос за месо
  ке го испржиш месото а останатата маснотија ја чуваш .во едно гезве ке ставиш 2 лајчиња шекер да почне да се карамелизира и ке му туриш дотуриш вода и ке го оставиш да извриет убо убо да немат остатоци од шекерот.маснотијата ја вракаме на оган и коа ке вриет го додаваме горениот шекер.додаваме 2 3 лајци брашно и со жица убаво да се растворит брашното да немат грутки.додаваме едно финџалче вино и оставаме малку да повриет околу 3 минути.по желба печурки сецкани,а за сол по вкус,само ако беше солено месото внимавајте да не го пресолите и сосот.
   
  На Vladus му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Talita

  Talita Популарен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  938
  Допаѓања:
  1.392
  Пол:
  Женски
  ај некој ако знае некој посен сос за макарони нека ми пише :/ Сакам со сос да ги јадам сеа си купив макарони ама немам некоја идеа ... ;/
   
 5. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  19.960
  Запржи кромидче, па додади сецкани печурки ... ако сакаш луто може да ставиш или сецкано чили или обично луто пиперче или што имаш од таков зачин ... сецкано лукче, домати сецкани или ако немаш можеш сос томатело и уште малку кечап за да згусне. Зачини ова се со сол и бибер, на крај лажичка павлака измешај да се растопи и босилек на крај.

  А истово можеш да го направиш исто само без кромид, без печурки. Ако сакаш поедноставно.

  Ова во комбинација со винце е мх, мх
   
  На Talita му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  33.460
  Бел сос за тестенини

  50 гр путер
  1 главица сечкан кромид на ситно
  лажица брашно
  чаша млеко
  вода по потреба
  100гр. крем сир
  100 гр. рендан кашкавал
  100 гр. рендано сирење, овчо
  маслиново масло
  сол, бибер, кари, рузмарин.

  Во длабока тава, со малку масло, пропржете го кромидот, да стане жолтеникав, но да не потемни. Кога ќе биде речиси готов, истурете го во чинија.
  Во истата тава додајте го путерот и стопете го, на тивко. Додајте лажица брашно и направете мека запршка. Кога ќе биде златножолта бојата на брашното, додајте ја чашата млеко и варете бешамел сос. Посипете бибер, сол, кари и многу малку рузмарин.
  Кога ќе биде веќе зовриено, додајте го кромидот и крчкајте на тивко. Сосема на крај, намалете го шпоретот, додајте го крем сирот, ренданиот кашкавал и сирењето. Мешајте додека да добиете хомогена смеса, и оставете ја на тивко да добие густина. По потреба налејте вода.
  Се служи топол со макарони, њоки, а добар е и за прелив врз пире.
   
  На Pocahontas9, Doozy и ludoto19 им се допаѓа ова.
 7. teddygirl

  teddygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  615
  Дали ќе може да ми кажете како се прави кари сосот? :)
   
  На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
 8. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  159

  Како бе со сенф и мед? благо или солено е? И со кое јадење оди? :o
   
 9. ivanshe

  ivanshe Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  Не знам за кој мислиш конкретно, јас го правам со бешамел и ставам кари ( се купува зачин е), обично го правам запржувам печурки 5-10 мин додавам хопла, ставам сол, вегета и кари и така околу 5 мин, за тестенини е идеален. Се надевам помогнав :D
   
  На teddygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 10. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.009
  Пол:
  Женски
  Со пилешки прсти е многу вкусен,се вика слатко-кисел сос,се прави со мешање на сенф и на мед :) Убав е тој во Мекдоналдс,ако јадеш таму побарај слатко-кисел сос да го пробаш,или во било кој ресторан :)
   
 11. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  540
  Може рецепта за кари сос?
   
  На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Nastjaaa4

  Nastjaaa4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  75
  ллееле луѓеее....што сум направила еден бешамел сос.....абе поужасен не сум пробала.... :rofl:
  а оти не ми излезе не знам.....да не има некој трик во правењето а јас да не знам....хм....а мн го сакам жими се ми доаѓа да се удавам во него....
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.538
  Допаѓања:
  132.560
  Пол:
  Женски
  Не знам дали има финта, ама мене па секогаш ми успева (пу пу да не се подречам :D )
  Го топиш прво путерот да се направи пена, па го додаваш брашното со постојано мешање и полека. Откако убаво ќе се измеша со путерот (да не потемне) го додаваш млекото малку по малку, најубаво е ладно, и пак постојано мешаш. Треба убаво да се згусне, па го зачинуваш по желба, јас ставам сол, црн пипер и морско оревче.
   
  На Pocahontas9 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ella.313

  Ella.313 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  148
  Пол:
  Женски
  Посен сос за макарони или шпагети :

  Ставаш свежи шампињони во тавче со маслиново масло и ги пржиш..Додека се пржат на тивок оган,ги зачиннуваш со лук во прав,кари,печено пилешко(така се вика зачинот-посен е)мешани зачини,веѓета,црвена пиперка зачин и чубрица и кога ќе бидат при крај тестенините ги ставаш во тавчето со шампињони и додаваш рендан растителен кашкавал(мене Ана ми е највкусен црвениот)мешаш една минута и го добиваш највкусното посно јадење..
  Истиов сос можеш да го користиш и за пица-нема да зажалиш,ќе ја вкусиш најубавата посна пица..:)
   
 15. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.682
  Ај помагајте за сосов, зошто јас заглавив. :D
  Имам печурки и хопла. Што да додадам, како да го смешкам? Ми треба брз одговор, уште малку и доаѓаат моите од одмор, а сакам да ги изненадам. :)
   
 16. daskaloska

  daskaloska Активен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  1
  ajde pisete nekoj recept za sos za pilesko za testenini, nesto kako makalo ili preliv, so pecurki ili sto bilo drugo mnogu sakam da jadam ama nemam recepti ajde pomosokolu ova
  [mod-kirilica:1e6red1b][/mod-kirilica:1e6red1b]
   
 17. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.381
  Допаѓања:
  1.233
  Пол:
  Женски
  Вкусни сосови за чипс

  Сос со сенф и мед

  Потребни состојки:
  100 мл мајонез
  2 лажици мед
  2 лажици сенф
  ½ лажица лимонов сок
  Начин на подготовка: Измешајте ги сите состојки во еден сад, сè додека не добиете хомогена смеса. Покријте го сосот со фолија и оставете го да преноќи во фрижидер.

  Крем-сос

  Потребни состојки:
  100 мл павлака
  50 мл мајонез
  1 лажица лимонов сок
  10 г свеж копар, исечкан
  сол и бибер по вкус
  Начин на подготовка: Измешајте ги сите состојки во еден сад и оставете го сосот 1-2 часа во фрижидер пред послужување.

  Тексашки тартар сос

  Потребни состојки:
  1 кромид ситно исечкан
  3 ситно исечкани краставички
  5 зелени маслинки со пиперка, исцедени и исечкани
  200 мл мајонез
  свеж магдонос
  Начин на подготовка: Во блендер ставете ги маслинките, краставичките, кромидот и магдоносот и нежно измешајте ги. Во еден сад ставете ја смесата и одозгора сипете го мајонезот. Убаво измешајте ги состојките и оставете го сосот во фрижидер, барем еден час пред послужување.

  Моцарела сос

  Потребни состојки:
  250 мл мајонез
  100 мл павлака
  100 г рендано моцарела сирење
  2 рендани лажици пармезан
  1 лажица шеќер
  1 лажица сечкан кромид
  прстофат сол
  Начин на подготовка: Измешајте ги сите состојки во еден сад и оставете го сосот 1-2 часа во фрижидер пред послужување.

  Лут сос

  Потребни состојки:
  250 мл мајонез
  250 мл павлака
  50 мл луто доматно пире
  ½ лажица црвен пипер
  Начин на подготовка: Измешајте ги сите состојки во еден сад и оставете го сосот 1-2 часа во фрижидер пред послужување.
   
  На mims-89 и Mayyya им се допаѓа ова.
 18. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.702
  Пол:
  Женски
 19. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.465
  Денес направив еден сос, без рецепт, по мое и супер испадна.

  Во тенџерче ставив малку масло, го загреав и додадов 2 лажици брашно и мешав за да се направи бела каша како за запршка.
  Му додадов пола тегличка домашен кечап и една павлака од 200 гр. и тоа убаво го измешав за да се растопи павлаката.
  На крајот му додадов сол и црн пипер по вкус.
  Го комбинирав со варени јуфки, и сосот и јуфките да бидат топли.

  Баш е лесен за јадење и како за прв пат многу ми се допадна, а и дома ми го пофалија :) .
   
 20. Kathlin

  Kathlin Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  232
  БОЛОЊЕЗЕ СОС

  Потребни состојки


  • 200 гр мелено месо
  • 50 гр сушена сланина
  • 60 мл маслиново масло
  • 1 средноголем кромид
  • 1 морков
  • целер
  • магдонос
  • 1/2 филџан црвено вино
  • подготвена инстант-супа со говедско
  • 250 гр доматно пире
  • сол и црн пипер по вкус


  Подготовка

  Ставете ги зеленчукот и сланината на масло за да се пржат. Кога ќе поцрвенат, додадете го меленото месо. Откако месото ќе се пропржи, сипете го виното и оставете да се динстува некое време. Потоа додадете ги: доматното пире, една црпалка од инстант-супата и зачините. Вака гответе со повремено мешање, дури сосот не стане богат и густ.