1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сосови за месо, тестенини, салати....

Дискусија во 'Рецепти' започната од bile991, 13 октомври 2010.

  1. LuisRoyo

    LuisRoyo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    12
    тартарот..за поховани јадења РАЈЈЈ,погоре рецептата е сосем на место..а тој со сенф и мед е слатко кисело..првпат у мцд го пробав и од тогаш нонстоп купувам..совршено иде со пилешко:)
     
  2. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706

    Едно прашање.Нане,лукот и чилито се додаваат ако се сушени печурките? И какви печурки оние во кеса што се? И млекото какво? Добро не е едно прашање три се :D
     
  3. maca78

    maca78 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    78
    сос за месо
    ке го испржиш месото а останатата маснотија ја чуваш .во едно гезве ке ставиш 2 лајчиња шекер да почне да се карамелизира и ке му туриш дотуриш вода и ке го оставиш да извриет убо убо да немат остатоци од шекерот.маснотијата ја вракаме на оган и коа ке вриет го додаваме горениот шекер.додаваме 2 3 лајци брашно и со жица убаво да се растворит брашното да немат грутки.додаваме едно финџалче вино и оставаме малку да повриет околу 3 минути.по желба печурки сецкани,а за сол по вкус,само ако беше солено месото внимавајте да не го пресолите и сосот.
     
    На Vladus му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    ај некој ако знае некој посен сос за макарони нека ми пише :/ Сакам со сос да ги јадам сеа си купив макарони ама немам некоја идеа ... ;/
     
  5. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Запржи кромидче, па додади сецкани печурки ... ако сакаш луто може да ставиш или сецкано чили или обично луто пиперче или што имаш од таков зачин ... сецкано лукче, домати сецкани или ако немаш можеш сос томатело и уште малку кечап за да згусне. Зачини ова се со сол и бибер, на крај лажичка павлака измешај да се растопи и босилек на крај.

    А истово можеш да го направиш исто само без кромид, без печурки. Ако сакаш поедноставно.

    Ова во комбинација со винце е мх, мх
     
    На Talita му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.111
    Бел сос за тестенини

    50 гр путер
    1 главица сечкан кромид на ситно
    лажица брашно
    чаша млеко
    вода по потреба
    100гр. крем сир
    100 гр. рендан кашкавал
    100 гр. рендано сирење, овчо
    маслиново масло
    сол, бибер, кари, рузмарин.

    Во длабока тава, со малку масло, пропржете го кромидот, да стане жолтеникав, но да не потемни. Кога ќе биде речиси готов, истурете го во чинија.
    Во истата тава додајте го путерот и стопете го, на тивко. Додајте лажица брашно и направете мека запршка. Кога ќе биде златножолта бојата на брашното, додајте ја чашата млеко и варете бешамел сос. Посипете бибер, сол, кари и многу малку рузмарин.
    Кога ќе биде веќе зовриено, додајте го кромидот и крчкајте на тивко. Сосема на крај, намалете го шпоретот, додајте го крем сирот, ренданиот кашкавал и сирењето. Мешајте додека да добиете хомогена смеса, и оставете ја на тивко да добие густина. По потреба налејте вода.
    Се служи топол со макарони, њоки, а добар е и за прелив врз пире.
     
    На Pocahontas9, Doozy и ludoto19 им се допаѓа ова.
  7. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Дали ќе може да ми кажете како се прави кари сосот? :)
     
    На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  8. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163

    Како бе со сенф и мед? благо или солено е? И со кое јадење оди? :o
     
  9. ivanshe

    ivanshe Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    253
    Пол:
    Женски
    Не знам за кој мислиш конкретно, јас го правам со бешамел и ставам кари ( се купува зачин е), обично го правам запржувам печурки 5-10 мин додавам хопла, ставам сол, вегета и кари и така околу 5 мин, за тестенини е идеален. Се надевам помогнав :D
     
    На teddygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Со пилешки прсти е многу вкусен,се вика слатко-кисел сос,се прави со мешање на сенф и на мед :) Убав е тој во Мекдоналдс,ако јадеш таму побарај слатко-кисел сос да го пробаш,или во било кој ресторан :)
     
  11. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Може рецепта за кари сос?
     
    На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Nastjaaa4

    Nastjaaa4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    81
    ллееле луѓеее....што сум направила еден бешамел сос.....абе поужасен не сум пробала.... :rofl:
    а оти не ми излезе не знам.....да не има некој трик во правењето а јас да не знам....хм....а мн го сакам жими се ми доаѓа да се удавам во него....
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Не знам дали има финта, ама мене па секогаш ми успева (пу пу да не се подречам :D )
    Го топиш прво путерот да се направи пена, па го додаваш брашното со постојано мешање и полека. Откако убаво ќе се измеша со путерот (да не потемне) го додаваш млекото малку по малку, најубаво е ладно, и пак постојано мешаш. Треба убаво да се згусне, па го зачинуваш по желба, јас ставам сол, црн пипер и морско оревче.
     
    На Pocahontas9 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ella.313

    Ella.313 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2012
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Посен сос за макарони или шпагети :

    Ставаш свежи шампињони во тавче со маслиново масло и ги пржиш..Додека се пржат на тивок оган,ги зачиннуваш со лук во прав,кари,печено пилешко(така се вика зачинот-посен е)мешани зачини,веѓета,црвена пиперка зачин и чубрица и кога ќе бидат при крај тестенините ги ставаш во тавчето со шампињони и додаваш рендан растителен кашкавал(мене Ана ми е највкусен црвениот)мешаш една минута и го добиваш највкусното посно јадење..
    Истиов сос можеш да го користиш и за пица-нема да зажалиш,ќе ја вкусиш најубавата посна пица..:)
     
  15. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Ај помагајте за сосов, зошто јас заглавив. :D
    Имам печурки и хопла. Што да додадам, како да го смешкам? Ми треба брз одговор, уште малку и доаѓаат моите од одмор, а сакам да ги изненадам. :)
     
  16. daskaloska

    daskaloska Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    1
    ajde pisete nekoj recept za sos za pilesko za testenini, nesto kako makalo ili preliv, so pecurki ili sto bilo drugo mnogu sakam da jadam ama nemam recepti ajde pomosokolu ova
    [mod-kirilica:1e6red1b][/mod-kirilica:1e6red1b]
     
  17. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Вкусни сосови за чипс

    Сос со сенф и мед

    Потребни состојки:
    100 мл мајонез
    2 лажици мед
    2 лажици сенф
    ½ лажица лимонов сок
    Начин на подготовка: Измешајте ги сите состојки во еден сад, сè додека не добиете хомогена смеса. Покријте го сосот со фолија и оставете го да преноќи во фрижидер.

    Крем-сос

    Потребни состојки:
    100 мл павлака
    50 мл мајонез
    1 лажица лимонов сок
    10 г свеж копар, исечкан
    сол и бибер по вкус
    Начин на подготовка: Измешајте ги сите состојки во еден сад и оставете го сосот 1-2 часа во фрижидер пред послужување.

    Тексашки тартар сос

    Потребни состојки:
    1 кромид ситно исечкан
    3 ситно исечкани краставички
    5 зелени маслинки со пиперка, исцедени и исечкани
    200 мл мајонез
    свеж магдонос
    Начин на подготовка: Во блендер ставете ги маслинките, краставичките, кромидот и магдоносот и нежно измешајте ги. Во еден сад ставете ја смесата и одозгора сипете го мајонезот. Убаво измешајте ги состојките и оставете го сосот во фрижидер, барем еден час пред послужување.

    Моцарела сос

    Потребни состојки:
    250 мл мајонез
    100 мл павлака
    100 г рендано моцарела сирење
    2 рендани лажици пармезан
    1 лажица шеќер
    1 лажица сечкан кромид
    прстофат сол
    Начин на подготовка: Измешајте ги сите состојки во еден сад и оставете го сосот 1-2 часа во фрижидер пред послужување.

    Лут сос

    Потребни состојки:
    250 мл мајонез
    250 мл павлака
    50 мл луто доматно пире
    ½ лажица црвен пипер
    Начин на подготовка: Измешајте ги сите состојки во еден сад и оставете го сосот 1-2 часа во фрижидер пред послужување.
     
    На Lepotajce, mims-89 и Mayyya им се допаѓа ова.
  18. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
  19. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Денес направив еден сос, без рецепт, по мое и супер испадна.

    Во тенџерче ставив малку масло, го загреав и додадов 2 лажици брашно и мешав за да се направи бела каша како за запршка.
    Му додадов пола тегличка домашен кечап и една павлака од 200 гр. и тоа убаво го измешав за да се растопи павлаката.
    На крајот му додадов сол и црн пипер по вкус.
    Го комбинирав со варени јуфки, и сосот и јуфките да бидат топли.

    Баш е лесен за јадење и како за прв пат многу ми се допадна, а и дома ми го пофалија :) .
     
  20. Kathlin

    Kathlin Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    232
    БОЛОЊЕЗЕ СОС

    Потребни состојки


    • 200 гр мелено месо
    • 50 гр сушена сланина
    • 60 мл маслиново масло
    • 1 средноголем кромид
    • 1 морков
    • целер
    • магдонос
    • 1/2 филџан црвено вино
    • подготвена инстант-супа со говедско
    • 250 гр доматно пире
    • сол и црн пипер по вкус


    Подготовка

    Ставете ги зеленчукот и сланината на масло за да се пржат. Кога ќе поцрвенат, додадете го меленото месо. Откако месото ќе се пропржи, сипете го виното и оставете да се динстува некое време. Потоа додадете ги: доматното пире, една црпалка од инстант-супата и зачините. Вака гответе со повремено мешање, дури сосот не стане богат и густ.