Сосови за месо, тестенини, салати....

Дискусија во 'Рецепти' започната од bile991, 13 октомври 2010.

 1. Melek05

  Melek05 Активен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Дали некој знае да го прави Цезар сосот?
  Многу ми е вкусен посебно во Боними, ама незз како се прави...
  Плис хелп :D
   
 2. Maya3112

  Maya3112 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  478
  Јас дома прво го пржам пилешкото на поситни и потенки парчиња.
  Потоа во друго тавче ставам неутрална хопла и чекам малку да се згусне за да го додадам веќе прженото пилешко.На не многу јак оган се остава така да се згусне и се додава околу 2 -3 лажички кари зачин,сол и бибер.Овој начин мене ми е најлесен за правење а и премногу е вкусен.Ние дома го јадеме или со рижото од ориз или со компири некои комбинации.Поздрав
   
 3. livingluxury

  livingluxury Активен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  9
  Макарони

  Дали знаете некој вкусен сос за шпагети? Но, да биде без лук.. :lol:
   
 4. StylishGirl135

  StylishGirl135 Активен член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2013
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  16
  Да прашам нешто...!?

  Сакам да прашам- дали знаете рецепт за оној сосот со печурки кој се става одозгора на месо. Најчесто тоа го даваат на свадбите. Ааа? :^)
   

  Прикачени фајлови:

  • месо.jpg
   месо.jpg
   Големина на фајлот:
   68,4 KB
   Прегледи:
   603
 5. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Мислам дека е нешто како бешамел сос со печурки, ама не сум сигурна да не те лажам. Рецепти имаш на нет, еве и од фемина http://www.femina.mk/%D1%80%D0%B5%D1%86 ... 0%BE%D1%81
   
 6. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100

  Јас нешто слично добивам на следниов начин.

  Го ставам месото да се пржи на масло (јас го правам со стек сецкан на коцки). Откако ќе се запржи месото сипувам малку топла вода, ставам 2-3 лажици брашно, промешувам и оставам така околу 10-15 минути да крчка. При крај додавам варен морков и грашок (можеш и печурки). Кога ќе испари водата се добива убаво сосче . Добар апетит
   
 7. Pocahontas.93

  Pocahontas.93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2012
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  35
  Како да направам томатело сосот да ми биде малку погуст?
   
 8. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100
  Томатело се згуснува со кратко варење.
   
  На Pocahontas.93 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.395
  Морам да се пофалам со една рецепта за сос за тестенини што денес ја измислив и одма ја направив и прекрасно ми испадна и сите дома ме пофалија :$

  Во едно тенџере исецкав на многу мали коцки 2 помали парчиња пилешки стек. Откако зарумени стекот му додадов свежи печурки сецкани на ленти (така повеќе-зависник од печурки сум :lol: ). Кога тие омекнаа додадов 750мл вода и содржината од 1 ќесе кашеста супа (конкретно јас ставив супа од карфиол и брокула и тие 750мл беа затоа што во толку пишуваше на ќесето дека треба да се вари супата). Целата смеса вриеше некои си 7-8мин. додека да се згусне. Му додадов на крај малку сол и вегета за мирис.

  Го сервирав со макарони, оние вртени, како федери (или како и да се викаат :lol: ).

  Пријатно јадење!
   
 10. imorena

  imorena Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  1.496
  Пол:
  Женски
  Јас ви ги препорачувам готовите сосови од maggi, само што си направив пилешки стек со сосот - 4 вида сирење.
  Многу е лесно за подготовка, ви треба 400гр. пилешки гради и една хопла.
  Сосот се меша со хоплата и со неа се прелива исечканиот стек. Се печи на 200 степени, 30 мнути.
  Мене ми е многу вкусен, месото дури и не го пробав, се најадов со лебчето натопено во сосот.
   
 11. Miss.Ricci

  Miss.Ricci Популарен член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  5.740
  Пол:
  Женски
  Има еден сос за стек, со хопла за кување нешто беше и со печурки. Еднаш сум го пробала одамна, не знам ни како се вика, ако може некоја да го напише доколку знаете за што зборувам :)
   
 12. Edie.S

  Edie.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2012
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  ^Мис јас пилешкото во кари го правам вака :) незнам дали на тој сос мислиш...
  Инаку се сецка стекот на ситни парчиња, се пржи, па се додаваат печурките и откако ќе се испржат и двете се става хоплата и една лажичка кари (јас си ставам и оригано :lol: ).
  Вака се остава неколку минути на исклучен шпорет колку да се згусне целата смеса..

  Јас најчесто го јадам со златна мешавина и превкусно е!
   
  На Mishela, MandyLane и Miss.Ricci им се допаѓа ова.
 13. jagoda1979

  jagoda1979 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  222
  Пол:
  Женски

  Тоа е кари сос, стекот се посолува, се премачкува со сенф и се посипува со кари зачин и откако ке е скрос готов врз него се истура неутрелна павлака за готвење (хопла, халта, мегле... било каква) и се остава додека да се згусти сосот. Најважна состојка е кари зачинот, од него многу убаво мириса и добива жолта боја.... мммммм, прекрасно е!!!
   
  На Miss.Ricci му/ѝ се допаѓа ова.
 14. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  1.975
  Допаѓања:
  5.718
  Јас мислам дека зборуваш за пилешко со бел сос,односно тоа е бешамел сос со печурки.Навистина е многу вкусно.
   
  На Miss.Ricci му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Miss.Ricci

  Miss.Ricci Популарен член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  5.740
  Пол:
  Женски
  Да, баш на ова мислев. По вкусно нешто нема, може викендов ќе спремам. Значи можам засекогаш да го јадам ова чудо :D :)
   
  На Edie.S му/ѝ се допаѓа ова.
 16. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.728
  Пол:
  Женски
  Јас преливот го правам со јогурт,посен мајонез и пармезан(понекогаш ставам и многу малку сенф).По рестораните додаваат и малку оцет,но јас млеко и оцет не мешам. Наместо јогурт може да се стави и павлака ,но ние не користиме дома ,па затоа јогуртот ми е одлична замена.
   
 17. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  6.183
  Пробав минатата недела да го направам бешамел сосот, ама нешто не ми се погоди па ај тука да си прашам :)
  какво треба да биде млекото- топло, ладно, млако и како го ставате? Дали ја тргате тавата настрана па се сипува млекото или додека е на рингла се додава и меша? Јас го направив со топло млеко и не тргнав, ама ми се направија грутки. Ајде помош молам
   
 18. Boleyn.7

  Boleyn.7 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  419
 19. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  6.183
   
 20. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.381
  Допаѓања:
  29.504
  Пол:
  Женски
  Сос од сенф

  Потребно :
  150гр сенф
  600мл слатка павлака
  мелен црн пипер и сол
  сок од лимон

  Приготвување: Сенфот се става во еден сад, се додаваат сол, црн пипер и сокот од лимон и полека внимателно се додава слатката павлака