Сосови за месо, тестенини, салати....

Дискусија во 'Рецепти' започната од bile991, 13 октомври 2010.

 1. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.887
  Пол:
  Женски
  Sakam da napravam sos od kari ama ne mozam da najdam recept :( ako znae nekoja neka mi pise.
   
 2. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.126
  Допаѓања:
  68.052
  Пол:
  Женски
  Запржи кромидче па додади печурки ,да заруменат и додај павлака за готвење или кисела павлака,нека се крчка на тивок оган, кари по вкус ставам јас околу една мала лажичка а некогаш и помалку :) Ако сакаш да ти е потечно додај малку вода :)
  Убав сос за со пилешко или за со тестенини :)
   
  На mal.ecka, Acka22, mimi**** и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  982
  Допаѓања:
  1.816
  Пол:
  Женски
  Здраво. Сакам да направам слатко-кисел сос ама на google неможам да најдам оригинален рецепт. Има некоја што знае како? :D
   
 4. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.083
  Допаѓања:
  74.350
  Пол:
  Женски
  Имаш на сајтот рецепт за слатко-кисел сос, од @do-re-mi. :)
  Јас го приготвувам вака и одличен е. :)
   
  На joy1, zhap4e, do-re-mi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  434
  Јас правам нешто со компир чадено месо и на крај сето тоа го поливам со хопла за готвење па би сакала малку помош дали наместо ова хопла да ставам бешамел сос дали може да биде замена за хоплата
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.653
  Допаѓања:
  4.062
  Во Austrian Palace во чаршија имам јадено пилешки прсти со преубав сос од мед и сенф, па сакам и сама да си го направам. Да не знаете некој рецепт, количински колку треба да се стави од медот и сенфот, сигурно има и други состојки?
   
 7. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  434
  100g сенф 100g мед 200g мајонез
   
  На blueeparadise и joy1 им се допаѓа ова.
 8. saricka 86

  saricka 86 Активен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2016
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  :hai:Cezar sos??? :?: ako znae nekoj neka prati recept pozzz
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.083
  Допаѓања:
  74.350
  Пол:
  Женски
  Не знам колку е Цезар сос, меѓутоа на вкус ми е многу сличен.
  Количините секогаш ги дозирам од око - мајонез и кисела павлака во сооднос 1:1, и малку сенф. Во зависност од количината го дозираш сенфот, колку смесата да добие боја и да смени вкус. Јас додавам и оригано, а ако ти е премногу густа смесата, можеш да ја разредиш со малку вода, ама многу малку за да не стане ко супа. :)
   
  На saricka 86 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.556
  Допаѓања:
  188.117
  Пол:
  Женски
  Сос за тестенини со риба.
  1 конзерва туна
  Доматно пире
  Зачини

  Се подгрева туната во тава со се зејтинот во неа, се става доматоно пире и зачин, се крчка некоја минута и се полева врз тестенините.

  Овој сос ми е испробан над 10000 пати и е многу вкусен.
   
  На stevemila, joy1, Acka22 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.502
  Допаѓања:
  41.916
  Пол:
  Женски
  Авокадо сос за тестенини и салати :f:

  Едно авокадо се лупи, се сецка и се става во блендер. Внатре се додава една главица кромид, лимон една лажица, маслиново масло, зачини и две лажици павлака.
  Откако ќе се изблендира, може да се запржи, но и нема потреба.
  Ако сте фанатици на луто, се додава и чили.:)

  *Мене никој не ме праша за сосот ,чисто онака, желбовно се осеќам, па го споделив.:D
   
  На theowndemon, sweet.woman, Mishela и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.563
  Допаѓања:
  247.922
  Пол:
  Женски
  Сос за со бифтек?
   
  На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.502
  Допаѓања:
  41.916
  Пол:
  Женски
  Јас со бифтек секогаш правам обични( читај: сосови стандардни, за било какво месо или тестенини), само готвам со рузмариново масло. Најубава фузија се прави од бифтек и рузмарин.

  Ова и не е некој сос, али ај, совет.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.563
  Допаѓања:
  247.922
  Пол:
  Женски
  Масло немам
  Може самото месо да го посипам со рузмарин?
  Ке има ефект?
   
 15. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.502
  Допаѓања:
  41.916
  Пол:
  Женски
  Има, да.
  Само друг пат може да си направиш. Јас сама го приготвувам. Чисти, измиени и исушени гранчиња рузмарин, ги покиснувам во маслиново масло 40 дена. Толку.

  После мас'та му ја вадам. :rofl:И за масажа против целулити и слични на него проблеми:D, за готвење, за масажа на скалп...
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.502
  Допаѓања:
  41.916
  Пол:
  Женски
  Сос од блитва.

  Сецкана блитва и лукче , се пропржува со лажица брашно и зачини. Се трга настрана, да се олади, па во блендер заедно со кисело млеко, да се соедини.
  Го сакам ваков, лесен и затоа не го збогатувам со печурки, моркови и слично. Сакам кога секој сос си има свој мирис и интензитет, а не секој нов, да ми личи на претходниот.
   
  На joy1 и Mishela им се допаѓа ова.
 17. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.502
  Допаѓања:
  41.916
  Пол:
  Женски
  Ова не е за тука, ама конкретна слика долета до мене, па да и кажам на @joy1 .

  2ed689182a20fa6cae764ebdfdb60656.jpg
   
  На Annath, Mishela, victoria и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.668
  Допаѓања:
  1.011
  Пол:
  Женски
  Дајте ми наједноставен лесен рецепт за кари сос и прелив за макарони (карбонара) ?
   
  На realGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.348
  Допаѓања:
  6.665
  Пол:
  Женски
  За кари: го сечкаш ситно стекот, доколку не е замрзнуван нема потреба да го солиш. Ставаш малку зејтин и го запржуваш. Кога ќе се зацрвени ја додаваш кремата за готвење, се вари додека не се згусти убаво и при крајот додаваш од карито. Јас вака го правам, утре или во среда ќе правам, може и слики во чекор по чекор да ставам.

  Едит: Мене не интересира сос за шпагети како да направам бидејќи мама купила 1кг крем за готвење, немало помало пакување. Многу ќе ми е целото во стекот да го ставам, па да го искористам да не се расипе.
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.668
  Допаѓања:
  1.011
  Пол:
  Женски
  Ovaa kremata e ustvari onaa neutralnata hopla za gotvenje taka ?
   
  На saricka 86 и realGirl им се допаѓа ова.