Сосови за месо, тестенини, салати....

Дискусија во 'Рецепти' започната од bile991, 13 октомври 2010.

 1. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.348
  Допаѓања:
  6.665
  Пол:
  Женски
  Да. Само пази кога ќе купуваш има и со помала масленост таа тешко се згустува. Земи со поголема масленост.
   
  На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.538
  Допаѓања:
  132.560
  Пол:
  Женски
  За кари ти кажале претходно, за карбонара вака оди. Вариш тестенини по желба. Во тава запржуваш сецкана панцета или сланина по избор. Во длабок сад убаво матиш две-три јајца, рендаш многу пармезан или пекорино или кашкавал ( кое сакаш од овие три) и мешаш убаво. Потоа врелите исцедени тестенини ги ставаш во јајцата и мешаш, значи пожелно е тестенините да бидат врели, оти јајцата така ќе се зготват. Потоа ја додаваш сланината, сол, црн бибер по вкус, сервираш и посипуваш со рендан пармезан/пекорино/кашкавал. Ова ти е основна верзија на карбонара, може да се прилагоди по желба. Внимавај со јајцата, секогаш да бидат свежи.
   
  На Petar80, Acka22, Leo-nora и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  2.064
  Допаѓања:
  9.735
  Анет ова јајцата ги ставаш во исцедени тестенини,или има и од водата во која се вареле?
   
 4. ladyySi

  ladyySi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  741
  За карбонара: Се варат макароните настрана а во меѓу време во тавче се запржува малку луче, потоа се додава сецкана сланина. Откако ќе се запржат убаво се додаваат макароните/шпагетите и се меша убаво. Настрана се матат јајца во зависност од количината на тестенините и во нив се ренда кашкавал и заедно се меша. Јајцата и кашкавалот не смеат да се турат во тавчето ако е на оган уште за да не се направи кајгана туку се трга од на оган па се истура јајцето со кашкаватот и се меша постојано додека не се соединат и кашкавалот не се растопи.

  Ова е моја модификација за макарони алфредо, мислам така се викаа: Во еден сад се ставаат макароните да се сварат, се цедат и оставаат да се оладат, во тавче се става луче да се пропржи, потоа се додава пршута и сланина и тие да се испржат , па се трга тавчето на страна. Во вог тава се реди ситно сечкан стек да се испржи и потоа се префрла во пајнче. Во истата тава се става спанаќ да се обари и потоа во него се додава павлака за готвење и се меша додека не се згусти. Во нив се додаваат макароните и се меша, потоа се додаваат стекот и сланината и пршутата, повторно се меша и на крај одозгора се ренда пармезан.

  За двава рецепти мерки немам, зависи за колку луѓе правам од око ставам се.
   
  На Acka22, anaja1 и pravnicka_2604 им се допаѓа ова.
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.538
  Допаѓања:
  132.560
  Пол:
  Женски
  Леле, дури сега го видов ова... исцедени тестенините, односно, ги вадиш од водата и директно во јајцата ги ставаш и мешаш, така што може да има малку вода. Најбитното е да не ги ставаш јајцата на оган, инаку ќе се сварат.
   
  На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.518
  Допаѓања:
  22.742
  Пол:
  Женски
  Еден од моите омилени сосови е следниот.
  На загреан зејтин се ставаат околу 300 мл. томатело малку да поврие. Потоа се додава рендан димен кашкавал (стотина грама) кој ќе се растопи и ќе ја згусне малку смесата. Се додаваат и 2-3 големи лажици павлака при што убаво треба да се замеша за да не останат топчиња. Исто така во сосот се става малку мешан зачин и сушено нане во количина по желба. Пред да се извади се додава на врвот од кафена лажичка сода бикарбона и се меша при што сосот наеднаш станува пенест и густ. Јас обично не ги мерам количиниве туку од прилика го погаѓам. Со овие количини излегува сос од прилика за две порции тестенини.
  Во комбинација со варени шпагети е лудило иако и со обично лепче да се мацне е прсти да изедеш. :inlove:
   
  На srcence1607, Giovanna, Rubiii и 6 други им се допаѓа ова.
 7. Arendelle

  Arendelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2017
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  7.397
  Пол:
  Женски
  Многу често правам сос од зеленчук. Во масло запржувам кромид, морков, пиперка, тиквички, модар патлиџан (сето тоа ситно сецкано) потоа додавам 2-3 излупени и исечкани домати и оставам да проврие. Зачинувам со оригано, вегета, босилек. На крај излегува супер сос за тестенини.
   
  На TRANSPORTER086 и Mishela им се допаѓа ова.
 8. LanaDelR

  LanaDelR Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2016
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  748
  Пол:
  Женски
  Дали некој го знае оној сос што го служат со пилешките прсти во кафаните?
   
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.083
  Допаѓања:
  74.350
  Пол:
  Женски
  Тартар? Јас имам моја верзија која ми е многу вкусна. :)
  Мајонез и павлака во сооднос 2:1, се мешаат добро. Се додава малку лук во прав и неколку ситно изрендани корнишони. Некои ставаат и кромид ама мене повкусно ми е со лук.
   
  На Rubiii и LanaDelR им се допаѓа ова.
 10. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.967
  Допаѓања:
  3.700
  Пол:
  Женски
  Кој е тој димен кашкавал?
  Таков знам само на Здравје радово, чаден димен...
   
 11. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.518
  Допаѓања:
  22.742
  Пол:
  Женски
  Па можеш од тој, тој е млечен и со него најубаво излегува. Исто така има и растителни димени ама тие не се баш убави.
   
 12. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.297
  Допаѓања:
  10.645
  Пол:
  Женски
  recept za bel sos ako znae nekoj....
   
 13. Skorpija25

  Skorpija25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2017
  Пораки:
  543
  Допаѓања:
  8.787
  Пол:
  Женски
  Јас вака го правам. Во тавче ставам путер да се растопи. Откако ќе се растопи додавам брашно и мешам, па на крај постепено се додава млеко и се меша добро за да не се направат грутчиња.
  На крај ако сакаш ќе си додадеш зачини по вкус.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.668
  Допаѓања:
  1.011
  Пол:
  Женски
  Девојки и женички, ајде некој да ми каже лесен рецепт за карбонара (макаронки) ? :)
   
 15. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.083
  Допаѓања:
  74.350
  Пол:
  Женски
  Нека сподели некоја ако знае интересен сос за тестенини со авокадо. :)

  Обично го гмечам со вилушка и ставам зачини, но сакам да пробам нешто ново.
   
 16. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  740
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 17. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.433
  Допаѓања:
  4.207
  Пол:
  Женски
  http://gotvimesofico.mk/гвакамоле/
  Може не е конкретно за тестенини,ама мене ми одговара и за со шпагети пример :)
  https://moirecepti.mk/post/шпагети-со-авокадо-песто-посно-без-мас
  Ова го немам пробано ама вкусно личи.
  Јас обожавам авокадо,многу вкусна салата ми е варен компир,сирење и авокадо со маслиново и зачин за салата,или па ајсберг авокадо,зачин за салата и балсамико .мммм :)
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.083
  Допаѓања:
  74.350
  Пол:
  Женски
  Фала ви многу @jok и @bebaa, не ми текна на импровизации со гвакамоле на пример. :lol:
  Ќе разгледам, најдов веќе неколку интересни рецепти кои морам да ги пробам, ви благодарам уште еднаш. :)
   
  На jok и bebaa им се допаѓа ова.
 19. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.433
  Допаѓања:
  4.207
  Пол:
  Женски
 20. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.083
  Допаѓања:
  74.350
  Пол:
  Женски
  Покрај гвакамоле (кое наместо во тестенините, заврши како сос за чипс :lol: ) го приготвив овој сос од рецептов горе.
  Одвај се одлучив што да одберам од рецептиве, ама ги имав сите состојки во моментов и не ми беше пробан овој, па изборот падна на него. Навистина испадна многу вкусен и прелесен за подготовка.
  Препорачувам ако некоја не пробала.
  Фала Беба уште еднаш. :f:
   
  На didi1982 и bebaa им се допаѓа ова.