1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сосови за месо, тестенини, салати....

Дискусија во 'Рецепти' започната од bile991, 13 октомври 2010.

  1. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Да. Само пази кога ќе купуваш има и со помала масленост таа тешко се згустува. Земи со поголема масленост.
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.825
    Пол:
    Женски
    За кари ти кажале претходно, за карбонара вака оди. Вариш тестенини по желба. Во тава запржуваш сецкана панцета или сланина по избор. Во длабок сад убаво матиш две-три јајца, рендаш многу пармезан или пекорино или кашкавал ( кое сакаш од овие три) и мешаш убаво. Потоа врелите исцедени тестенини ги ставаш во јајцата и мешаш, значи пожелно е тестенините да бидат врели, оти јајцата така ќе се зготват. Потоа ја додаваш сланината, сол, црн бибер по вкус, сервираш и посипуваш со рендан пармезан/пекорино/кашкавал. Ова ти е основна верзија на карбонара, може да се прилагоди по желба. Внимавај со јајцата, секогаш да бидат свежи.
     
    На Petar80, Acka22, Leo-nora и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    Анет ова јајцата ги ставаш во исцедени тестенини,или има и од водата во која се вареле?
     
  4. ladyySi

    ladyySi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    869
    За карбонара: Се варат макароните настрана а во меѓу време во тавче се запржува малку луче, потоа се додава сецкана сланина. Откако ќе се запржат убаво се додаваат макароните/шпагетите и се меша убаво. Настрана се матат јајца во зависност од количината на тестенините и во нив се ренда кашкавал и заедно се меша. Јајцата и кашкавалот не смеат да се турат во тавчето ако е на оган уште за да не се направи кајгана туку се трга од на оган па се истура јајцето со кашкаватот и се меша постојано додека не се соединат и кашкавалот не се растопи.

    Ова е моја модификација за макарони алфредо, мислам така се викаа: Во еден сад се ставаат макароните да се сварат, се цедат и оставаат да се оладат, во тавче се става луче да се пропржи, потоа се додава пршута и сланина и тие да се испржат , па се трга тавчето на страна. Во вог тава се реди ситно сечкан стек да се испржи и потоа се префрла во пајнче. Во истата тава се става спанаќ да се обари и потоа во него се додава павлака за готвење и се меша додека не се згусти. Во нив се додаваат макароните и се меша, потоа се додаваат стекот и сланината и пршутата, повторно се меша и на крај одозгора се ренда пармезан.

    За двава рецепти мерки немам, зависи за колку луѓе правам од око ставам се.
     
    На Acka22, anaja1 и pravnicka_2604 им се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.825
    Пол:
    Женски
    Леле, дури сега го видов ова... исцедени тестенините, односно, ги вадиш од водата и директно во јајцата ги ставаш и мешаш, така што може да има малку вода. Најбитното е да не ги ставаш јајцата на оган, инаку ќе се сварат.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.935
    Пол:
    Женски
    Еден од моите омилени сосови е следниот.
    На загреан зејтин се ставаат околу 300 мл. томатело малку да поврие. Потоа се додава рендан димен кашкавал (стотина грама) кој ќе се растопи и ќе ја згусне малку смесата. Се додаваат и 2-3 големи лажици павлака при што убаво треба да се замеша за да не останат топчиња. Исто така во сосот се става малку мешан зачин и сушено нане во количина по желба. Пред да се извади се додава на врвот од кафена лажичка сода бикарбона и се меша при што сосот наеднаш станува пенест и густ. Јас обично не ги мерам количиниве туку од прилика го погаѓам. Со овие количини излегува сос од прилика за две порции тестенини.
    Во комбинација со варени шпагети е лудило иако и со обично лепче да се мацне е прсти да изедеш. :inlove:
     
    На srcence1607, Giovanna, Rubiii и 6 други им се допаѓа ова.
  7. Arendelle

    Arendelle Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2017
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    7.404
    Пол:
    Женски
    Многу често правам сос од зеленчук. Во масло запржувам кромид, морков, пиперка, тиквички, модар патлиџан (сето тоа ситно сецкано) потоа додавам 2-3 излупени и исечкани домати и оставам да проврие. Зачинувам со оригано, вегета, босилек. На крај излегува супер сос за тестенини.
     
    На TRANSPORTER086 и Mishela им се допаѓа ова.
  8. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.495
    Пол:
    Женски
    Дали некој го знае оној сос што го служат со пилешките прсти во кафаните?
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Тартар? Јас имам моја верзија која ми е многу вкусна. :)
    Мајонез и павлака во сооднос 2:1, се мешаат добро. Се додава малку лук во прав и неколку ситно изрендани корнишони. Некои ставаат и кромид ама мене повкусно ми е со лук.
     
    На Rubiii и LanaDelR им се допаѓа ова.
  10. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Кој е тој димен кашкавал?
    Таков знам само на Здравје радово, чаден димен...
     
  11. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.935
    Пол:
    Женски
    Па можеш од тој, тој е млечен и со него најубаво излегува. Исто така има и растителни димени ама тие не се баш убави.
     
  12. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    recept za bel sos ako znae nekoj....
     
  13. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.356
    Допаѓања:
    21.828
    Пол:
    Женски
    Јас вака го правам. Во тавче ставам путер да се растопи. Откако ќе се растопи додавам брашно и мешам, па на крај постепено се додава млеко и се меша добро за да не се направат грутчиња.
    На крај ако сакаш ќе си додадеш зачини по вкус.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Девојки и женички, ајде некој да ми каже лесен рецепт за карбонара (макаронки) ? :)
     
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Нека сподели некоја ако знае интересен сос за тестенини со авокадо. :)

    Обично го гмечам со вилушка и ставам зачини, но сакам да пробам нешто ново.
     
  16. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    http://gotvimesofico.mk/гвакамоле/
    Може не е конкретно за тестенини,ама мене ми одговара и за со шпагети пример :)
    https://moirecepti.mk/post/шпагети-со-авокадо-песто-посно-без-мас
    Ова го немам пробано ама вкусно личи.
    Јас обожавам авокадо,многу вкусна салата ми е варен компир,сирење и авокадо со маслиново и зачин за салата,или па ајсберг авокадо,зачин за салата и балсамико .мммм :)
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Фала ви многу @jok и @bebaa, не ми текна на импровизации со гвакамоле на пример. :lol:
    Ќе разгледам, најдов веќе неколку интересни рецепти кои морам да ги пробам, ви благодарам уште еднаш. :)
     
    На jok и bebaa им се допаѓа ова.
  19. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Покрај гвакамоле (кое наместо во тестенините, заврши како сос за чипс :lol: ) го приготвив овој сос од рецептов горе.
    Одвај се одлучив што да одберам од рецептиве, ама ги имав сите состојки во моментов и не ми беше пробан овој, па изборот падна на него. Навистина испадна многу вкусен и прелесен за подготовка.
    Препорачувам ако некоја не пробала.
    Фала Беба уште еднаш. :f:
     
    На didi1982 и bebaa им се допаѓа ова.