Сосови за месо, тестенини, салати....

Дискусија во 'Рецепти' започната од bile991, 13 октомври 2010.

 1. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.268
  Допаѓања:
  6.559
  Пол:
  Женски
  Еве го мојот последен сос, беше експеримент но одлично успеа, тие што го пробаа ептен го испофалија и кусо ни дојде.

  2 главици кромид
  2средно големи моркови
  1 паковање кечап во кесичка ( не малото од околу 10 ден големото од 20и нешто)
  2 мали лажички мед
  1 чаша за млеко јогурт
  2 мали лажички сенф
  300 грама маринирани печурки
  зачини по вкус, јас ставив сол, кари, буковска и магдонос, бибер.

  Се сецка ситно кромидот, морковот го изрендав на крупното на рендето, го запржив кратко на маслиново масло па додаов од око од водата во која се вареа тестените. Се пропржува додека омекнат кромидот и морковот, потоа ги додадов печурките, кратко пропржив па додаов јогурт, додав сол и по неколку минути мед и кечап - може и свежи домати но јас во моментот немав свежи домати. Пред самиот крај додадов 2 лажички сенф, кари, буковска сол, магдонос и бибер. Пропржив колку да се растопат и готово беше.

  Овој сосо е за некаде 300 гр тестенини.
  Подготовката не трае долго, од прилика колку што им треба на тестенините да се сварат.

  Преубаво за мој вкус, кој сака нека проба па нека пише.
   
  На joy1 и Bebulleee им се допаѓа ова.
 2. Quincy

  Quincy Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2015
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  3.455
  Јас имам пробано со јогурт. Во моментот немав крем за готвење. И супер излезе сосот. Мислев нема да згусни, ама со текот на варењето се направи супер.
   
 3. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.219
  Допаѓања:
  21.236
  Кажете ми идеално како да направам сос од сенф и мед. Или испаѓа многу благ или горчлив. Зачини нешто ова она?:?:
   
 4. VoodooGirl

  VoodooGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  510
  Допаѓања:
  4.105
  Пол:
  Женски
  Можеш да додадеш малку кари и сок од портокал или да додадеш соја сос, лимонов сок и маслиново масло.
   
  На Bebulleee и Tan4ence им се допаѓа ова.
 5. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.114
  Допаѓања:
  20.622
  Пол:
  Женски
  Kazete proveren recept za pesto sos.
   
 6. moon1

  moon1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  2.257
  Пол:
  Женски
  Никогаш не сум била некој голем обожавател на тестенини ама после овој рецепт на братучетка ми почнав со задоволство да ги јадам.

  Потребно:
  - Макарони (јас користам Дивела);
  -Павлака за готвење (народски кажано-неутрална хопла);
  -Свежи печурки;
  -Чадено месо по избор (врат, печеница и сл.) Или варен стек искинат на парчиња;
  -Спанаќ (една рака);
  -Кромид.

  Количините се прозиволни, зависи од вкусот, нема одредена мера, ако сакате да ви биде повеќе на месо ставете повеќе месо, ако сакате повеќе печурки ставете повеќе од нив, ако сакате да биде потечно ставајте повеќе хопла...
  Јас го правам со едно парче стек, 400 грама печурки и половина литар хопла.

  Се лупат печурките и се сецкаат. Се пропржуваат со кромид, сол и црн пипер. Откако ќе се пропржат се додава исецканото чадено месо (или искинатиот обарен стек). Сето тоа убаво се пропжува додека да испари водата што ја испуштаат печурките. При крај на пржењето се додава исецкан спанаќ. Откако спанаќот ќе омекни се додава хоплата. Се крчка сето тоа уште 5 минути и сосот е готов.
  Макароните се приготвуваат на стадарден начин. Можете целиот сос да го истурите во тенџерето со макарони, а можете и на секоја порција да им ставате на макароните од сосот одозгора. Тоа е ваш избор. А дека е превкусно - гарантирам.
  Мажот ми го фатив кај што срка од сосот од што му беше преубав.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Damata so marama

  Damata so marama Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2015
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  277
  Пол:
  Женски
  Женски ај ве молам за помош. Бел сос како се подготвува, што производи ми требаат?
  Сакам да правам пилешко во бел сос.
  Ви благодарам
   
 8. Ordinary

  Ordinary Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  443
  Допаѓања:
  53.826
  Земи си крем за готвење,наједноставна варијанта
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.176
  Допаѓања:
  62.801
  Пол:
  Женски
  Бешамел сос се прави на следниов начин: на загреано масло пропржуваш 2 лажици брашно и кога ќе се запржи, додаваш чаша млеко додека континуирано мешаш со маталка да се згусне и да не се направат грутки. Мешањето ти е клучно. Зачинуваш со сол, бибер и готово. Ако е за со пилешко, можеш и сенф да додадеш, вкусно е.
  Количинава можеш да ја дуплираш ако сакаш повеќе сос.

  Попроста варијанта ти е хопла, во која исто можеш малку сенф да додадеш. Сенфот супер оди со пилешко.
   
  На Dust, Damata so marama и Doozy им се допаѓа ова.
 10. Sweetlove_0312

  Sweetlove_0312 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2017
  Пораки:
  465
  Допаѓања:
  7.265
  Пол:
  Женски
  Имам јас една цела рецепта за пилешко во кремав сос и испаѓа таков бел сос.
  Се загреваат 2 големи лажици маргарин во тава и се става пилешкото се пржи од сите страни и во меѓувреме се додава сол и бибер и зачини по желба на пилешкото по 5 мин. Се вади и се покрива со фолија.
  200гр. Шампињони ги пржиш на истата тава со маснотија, се вадат и се тргаат настрана па пак во истата тава се пржи 1 лажица маргарин и иситнет лук се става додаваш и 1 лажица брашно и 75мл. бело вино. Потоа додаваш 150мл. павлака, 50гр. пармезан и 100гр. спанаќ се вади и врз таа тава одозгора се додав пилешкото заедно со печурките. Ако сакаш и во посебна тава можеш. И одозгора се става магдонос.

  Ете оваа рецепта вклучува пилешко, ама сосот можеш да го направиш и со било какво друго месо или слично.:)
   
  На joy1, Annath и Damata so marama им се допаѓа ова.
 11. Lisandra

  Lisandra Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2015
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  221
  Пол:
  Женски
  Сос за шпагети.
  Шпагетите ги ставаме да се варат во вода со сол и масло.
  Во тавче за пржење ставаме масло да се загрее. Додаваме ситно сецкано лукче и се пропржува на ниска температура без да ни изгоре. Додаваме пршута посушена, исецкана( можете да пробате со секој вид салама чајна, врат, сланина но најубаво е со пршут)
  Во филчанче со ладна вода ставаме лажица брашно и мешаме.
  Настана рендаме мешано сирење.
  Во прженото ставаме куркума, рузмарин ,бибер.
  Додаваме една црпалка вода од шпагетите, динстаме малце, па го додаваме брашното со водата. Се добива убав сос.
  Шпагетите се цедат и се додава сосот и сирењето да се измеша.Се јаде топло и многу е вкусно.
   
  Последна измена: 10 април 2020