Форумџика на годината 2020

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

 1. Oksa

  Oksa Нов член

  Се зачлени на:
  26 август 2020
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Zdravo.. Sakav da prasam Dali imate idea sto da pisuvam na tema Narodnata umotvorba, ogledalo na narodniot zivot.. Nemam nikakva idea za glaven I zavrzen del.. Ne znam Dali pisuvam vo soodvetna tema..
   
 2. Ratka13

  Ratka13 Нов член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите ќе ми требаат состави за писмена на темите:
  1.Социјално-битови елементи од драмите (Печалбари,Чорбаџи Теодос,Парите се отепувачка и Македонска крвава свадба)
  2.Печалбарството некогаш и сега.
  Ве молам итно.Фала однапред!!
   
  На BiciBib му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Dream-Girl

  Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  11.970
  Допаѓања:
  131.096
  Пол:
  Женски
  Еве веднаш, ќе седнеме да ги најдеме нашите од средно напишани и ќе ти ги пратиме.

  Не ли ви е интересно да си пишувате сами, така да си го вежбате стилот на изразување, па и свој личен труд да ви е, не се гордеете сами кога ќе си направите нешто? Или воопшто ги немате ни прочитано овие наши македонски драми и не знаете ни што да напишете?
  Кај сте дома сега, па и ова ли ви е тешко да се направи? :(
   
  На sunshinebabe, Angie1432, ema-emicka и 4 други им се допаѓа ова.
 4. martiiinna

  martiiinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2016
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  3.938
  Пол:
  Женски
  После ќе се чудиме зошто 70% од дипломираните се неписмени.
   
  На sunshinebabe, tinka-mace, Celltica и 6 други им се допаѓа ова.
 5. Winniepu

  Winniepu Активен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2020
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Zdravo devojki, itno mi e potrebna vasha pomosh. Nekoj ako moze da mi pomogne do 9 chasot mi e potreben esej za romanot Zlostorstvo i kazna so naslov "jas ne ja ubiv babata, jas se ubiv samiot sebe". Ako moze nekoj da mi pomogne??..

  Ako ima nekoja sto moze da mi pomogne neka mi prati vo inboks. Vi blagodaram odnapred.
   
  Последна измена од модератор: 22 ноември 2020
 6. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  5.269
  Допаѓања:
  45.583
  Пол:
  Женски
  Барем пишувајте колку нудите да платите, валда не мислите дека некој ќе ви пише состави за џабе :)
   
  На cresa-jagoda, Oceaneyes, злоба и 3 други им се допаѓа ова.
 7. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  1.359
  Допаѓања:
  1.834
  Пол:
  Женски
  Ако се можи хахаха тоа е, јас пишам и на неколку им понудив и ги снема, не можат да платат
   
  На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bezobrazna01

  Bezobrazna01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2020
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  755
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки
  Ми треба мала помош. За писмена раб по Македонски на тема " И ова ке помине"
  Не барам да ми пишувате вие можам и јас но ако може некој ми даде некоја идеја за што поточно да пишувам. Зошто јас стварно немам никаква идеја.
  Фала пднапред:)
   
 9. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  5.269
  Допаѓања:
  45.583
  Пол:
  Женски
  Сети се на некој тежок проблем што си го ималани поминал.
  Или за коронава пишувај :)
   
 10. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  1.745
  Допаѓања:
  9.552
  Пол:
  Женски
  Ви дадоа некакви насоки?
  Можеш да пишуваш општо за различни тешкотии во животот, нивно пребродување, имање надеж, поддршка, како животот е составен од двете и дека после секое лошо доаѓа добро и слични работи...можеш да земеш инспирација од вистинска случка, но не раскажувај.
   
 11. Bezobrazna01

  Bezobrazna01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2020
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  755
  Пол:
  Женски
  Па да и проф ни даде за пример ова со коронава, ама нешто не ми се пишува за тоа зошто знам дека 97% од учениците ке пишуват за тоа.
  Така да можно е да пишувам за нешто друго
  Инаку фала ти:hug:

  Проф ни даде пример за ова со вирусов да пишуваме. Но не мора за тоа можеме за што сакаме
   
  Последна измена од модератор: 23 ноември 2020
 12. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  1.745
  Допаѓања:
  9.552
  Пол:
  Женски
  Едитирав горе:)
   
  На Bezobrazna01 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Посакувана

  Посакувана Активен член

  Се зачлени на:
  13 август 2019
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  ИТНО!
  Ми треба состав на тема "Декамерон".Да се опише ренесансниот човек преку карактеристики!!!
   
  На FarawaYz му/ѝ се допаѓа ова.
 14. The Drifter

  The Drifter Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2016
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Ќе може ли некој да ми помогне во врска со овие прашања?

  1.Во расказот ,,Смртта на чиновникот” дали има карикатуристично или психолошко портретирање на главниот лик? (објасни)

  2.Објасни ја конфронтацијата на идеалистичките ставови на лекарот Андреј Ефтимич, наспрема материјалистичките што ги застапува неговиот умоболен пациент Иван Дмитрич.
   
 15. Izza123

  Izza123 Нов член

  Се зачлени на:
  8 декември 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Женски, ај ако може помош, некој состави за некои од овие теми:
  1.Т'га за југ
  2.Неколку зборови за мк литературен јазик(ама петта статија)
  3.Везилка
  4.Ликот на неда од сердаро
  Фала ви однапред прменоогууу
  убав ден
   
 16. AnaJ

  AnaJ Нов член

  Се зачлени на:
  9 декември 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво, ми треба состав на тема ,,Канцониерот-синфонија на едно срце што страда од внатрешната неслога,,
  Фала однапред!
   
 17. fluffyy

  fluffyy Активен член

  Се зачлени на:
  11 декември 2019
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Здраво, да прашам да не иматр некоја писмена за овие теми: Смрт во Венеција, Странецот, Чекајќи го Годо, Проклета авлија?
   
  На TanyaM. му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Sofijaa21

  Sofijaa21 Активен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2020
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Може ли некој да ми напише состав за Народно творештво. Ми треба за утре итно.
   
  На TanyaM. му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Heroj

  Heroj Нов член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Дали ќе може некој да напише за писмена работа на теми:
  1.„Гневот на Ахил и тагата на Гилгамеш по загубените пријатели“
  2.„Едиповата трагична судбина или исполнувањето на пророштвото“
   
 20. Darkin

  Darkin Нов член

  Се зачлени на:
  20 декември 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Здраво доколку има некој напишано за состав Себепознанието - пат до апсолутна слобода, или доколку некој сака да напише да ми прати приватна порака, фрее или кредит.