babylove кашички

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

 1. Crumica

  Crumica Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2018
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Дечки хај, сакав да ве замолам нешто, може ли некој да ми помогне во врска со писмена работа за женските ликови од делото Вујко Вања, со околу 300 зборови, тенксс
   
 2. The Drifter

  The Drifter Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2016
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  еве на кој му е ппотребен состав за
  Војната го разорува животот на човекот, но го прави уште посилен

  Војната се дефинира како состојба на отворен, вооружен конфликт што се води помеѓу нации, држави или страни. Со оваа дефиниција не се доближуваме до вистинското значење на војната, во смисла на емоциите и ефектите на војната врз човештвото. Приказната на Шолохов “Судбината на човекот” го отсликува страдањето што произлегува од војните.

  Семејството зазема важно место во животот на секоја личност. Но ова е од особена важност за оние кои рано ги изгубиле своите најблиски, знаат што значи да се биде сираче и затоа се обидуваат да пронајдат удобност и љубов на земјата. Ова е она што го имаше семејството на глвниот лик Андреј Соколов. Уште на самиот почекот авторот не’ запознава со главниот лик. Обичен човек во кој се отелотворени сите одлики на рускиот карактер: трпеливост, скромност, одговорност, чувство на човечко достоинство, споени со чувство на огромен патриотизам и посветеност кон својата татковина. Соколов го губи своето семејство на рани години, кога се враќа од Кубан и се вработува како бравар тој се жени со Иринка – кротка, мудра, убава жена во која Соколов веднаш се заљубил. Наскоро младиот пар имал деца: прво најстариот син Анатоли, а потоа две ќерки. Соколов имаше добра плата, па тој и неговата сопруга изградија убава куќа и добија фарма. Децата пораснаа, а потоа отидоа на училиште. Овој период беше најсреќен во неговиот живот. Но тогаш војната започна. Му беше тешко да се раздели од семејството. Срцето му се кинеше од сожалувањето кон сопругата. Разменувањето писма со семејството му даде сила да преживее и помине низ пеколните фашистички логори. Враќајки се во својата татковина се соочува со страшната трагедијата за неговото семејство: бомба паднала врз куќата каде биле Ирина и нејзините керќи. Сите надежи и соништа за среќна, мирна иднина со сопругата и децата за херојот пропаѓаат во еден момент. Потребна е неверојатна храброст за да се најде сила да се преживее смртта на најблиските, а да не се биде изолиран во својата тага. Наскоро дознава дека неговиот син Анатоли, кој е на фронтот, е жив и здрав. Но радоста не е на негова страна. Анатоли е убиен од гермнаски снајперист. Се чини дека по таков удар, човек дефинитивно нема да се опорави, се’ додека не го пронашол Вања.

  Понекогаш е потребно да се живее со лага за да се преживее. Вања е сираче кон кого Соколов се сожалувал и се одлучил за “хумана” лага. Се претставил како татко, ја сплотува својата судбина со судбината на детето сираче. И каква неизбришлива моќ на добрина на душата ни открива Андреј Соколов, на начинот на кој се однесувал кон сиракот. Тој му ја врати на Вања радоста, го бранеше од болка, страдање и тага. Овој негов подвиг беше не само од морална смисла на зборот, туку и од херојска смисла. Андреј триумфираше над античовечноста на фашизмот, над уништувањето и загубата. Ја победи самата смрт!