1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. n-e-nn-a

    n-e-nn-a Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Здраво!
    Ми треба есеј за Оптимизмот на Кандид
    Ако има некој,нека напише..
     
  2. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    некоја поучна приказна за дедо мраз и некое детенце не мора многу голема замислете ми треба за предагошки факултет :( професорката ми е ептен за никаде никако не можам да и погодам ако има некој нека пише лп благодарам
     
  3. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Дали има некој состави за Црнила и Парадоксот на Диоген?? :)
     
  4. Maxymous

    Maxymous Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    70
    Бидејќи дадов ветување дека ќе напишам а немам време... ве молам ако има некој состав, есеј, песна било што за Свети Кирил и Методиј нека пише. please :angel: :hug:
     
  5. AlanisM

    AlanisM Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    590
    Дали некоја од вас има некоја семинарска или било што за надзорнички менаџмент или деловно преговарање ? :)
     
  6. slatkoo

    slatkoo Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    0
    Ми терба помош ве молам помогнете ми

    видете ми треба состав за опишување на пролета , а за утре ми е ве молам помогнете ми
     
  7. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Slatkoo еве ти состав се наедевам дека ке ти помогнам

    Пролет е едно годишно време од 4 годишни времиња.Кога е годишно време пролет природата се буди прогласник на пролета е цвекетто кокиче.Кога доага пролет зимата и студените деови си заминуваат а ни доагаат топли денови со разиграни деца во парковите.
     
    На êcĩ.ğ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. slatkoo

    slatkoo Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    0
    Фала!
    Но повеќе не ми треба. Но сепак фала што ми напиша... :)
     
  9. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    ми треба барем неколку зборови за гурговден,нешто ако знаете....многу ми треба... :)
     
  10. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Reasons and effects of advertising, Expository essay? Обично сама си ги пишувам, ама за оваа не знам ни како да почнам :|
     
  11. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Ако има некој било што за овие две теми нека пише
    1. Моето сфаќање за заштита на животна средина(природа) преку делување на поединецот, еколошките друштва и мерките на државата
    2. Хуманитарни дејствувања- потреба и должност на човекот
     
  12. Thebestone

    Thebestone Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    63
    Дали има некој состав за Чичко Горио- Оноре де Балзак ?
     
  13. AlanisM

    AlanisM Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    590
    Да не ви се наоѓа нешто од основно , за патронен празник ? вовед или што било ? Оф како се нервирам кога треба да и помагам на сестра ми :@
     
  14. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    А во случај да ти треба кратка содржина од книгата Чичко Горио еве:

    Стар човек кој во минатото бил многу богат а се збогатил на нечесен начин користејки ја револуцијата во Франција. По смртта на неговата жена целосно се посветува на своите ќерки кои ги обожава ги размазува давајќи им ја неговата љубов и се што ке посакаат. Тој прави се за своите ќерки откако ќе остари неговите ќерки ќе ги омажи едната за гроф,а др за влијателен банкар. Се што има ќе им даде ним а тој ќе се всели во еден мизерен пансион. Прво ќе живее на првиот кат каде се сместуваат најбогатите и ќе носи убава чиста облека, ќе излегува да јаде надвор но неговите ќерки кои го барат само за пари ке му земат се и тој на крај ќе биде принуден да живее на последниот кат заедно со студентот де Растињак кој сфаќа дека единствен начин да се успее во француското општество е преку лаги, криминал или да си најде своја заштитничка. тој дури ке се сплетка со една од ќерките на Горио, но ќе се разочара кога ќе дознае дека таа веќе има љубовник, на почеток ќе се сомнева дека и Горио е нејзин љубовник и неговиот однос многу ќе се промени но кога ќе ја дознае вистината ќе станат пријатели.Накрај чичко Горио умира сам покрај него единствено ке биде студентот де Растињак тој ке му го плати и погребот а никоја од неговите ќерки нема да се појави. Додека тој е на смртна постела зборува за тоа колку ги сака своите ќерки ги повикува нивните имиња и умира со надеж дека барем една од нив ќе дојде. Романов не е за љубовта која чичко Горио им ја дава на своите ќерки него за трулоста на француското општество за единствениот начин на кој може да се успее, самиот пансион во кој е сместен Горио го претставува Париз на првиот кат најбогатите вториот оние кои имаат доволно за пристоен живот и на третиот оние кои неможат да си дозволат ни едно достоинствено јадење.

     
    На The Drifter и AlanisM им се допаѓа ова.
  15. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Ми треба состав на тема „Просветителските идеи во делата на македонските просветители“.
    Побрзо.
     
  16. inamaja

    inamaja Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Може цела Робинзон Крусо раскажана?
     
  17. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    Девојки ако може некој да ми помогне или да ме упати или барем да ми каже од каде да почнам би ви била благодарна..

    1. репортажа во која ке опишете еден ден од вашиот живот (користете само сегашно, идно, минато-идно и прекажано време)
    2. истражувачки текст на тема-кожув-новиот рекреациски центар (користете сегашно време, имперфект и аорист)

    Однапред благодарам :)
     
  18. SaIvnjaann

    SaIvnjaann Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    458
    Сакам да ве прашам феминки дали знаете некој што пишува состави за пари и по која цена од прилика ?? И телефон по можност во ЛП :) Фала многу!
     
  19. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Еве ти скајп од една девојка што пишува vericaa.p зема по 150 ден.
     
  20. SaIvnjaann

    SaIvnjaann Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    458
    ^^ 150 денари од состав?? или како ??