1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состојбата со коронавирусот во Германија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од danichap, 17 март 2020.

 1. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  16.050
  Допаѓања:
  280.629
  Поради ограничувањата на дискусија за и околу актуелната тема, за корона вирусот, во темата за мајки во Германија, ја отворив оваа тема.
  Сите дискусии околу оваа тема да ги продолжиме тука.
   
  На Herrera, FreeMind, gjoker4e и 3 други им се допаѓа ова.
 2. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  16.050
  Допаѓања:
  280.629
  Јас мислев од денес само супермаркетите, банка, бензинска, аптека ќе работат.
  Сега мм се јави во медиа маркет морал да купува нешто, било отворено, се снабдил со што требало.
   
  На daylight, gjoker4e и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 3. Lorins

  Lorins Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2015
  Пораки:
  745
  Допаѓања:
  3.710
  Пол:
  Женски
  Кај нас градинката и училиштата до 17. 04 затворени.
  Прилично долг период.
   
  На gjoker4e и TutiFuti им се допаѓа ова.
 4. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  5.164
  Допаѓања:
  47.060
  Пол:
  Женски
  Мм е во близина на Минхен, во помало гратче. Од денес освен маркети друго не работи. Но, она што загрижува е тоа што вика тука сите си кулираат, маска, ракавици непознат поим. Сообраќај исто гужва ко порано. Бројот на заболени се повеќе расте. Он среќа работи во село во една куќа па нема контакти.
  Али ете германци му викале ние не веруваме во корона :?:(facepalm)
   
  На TrinityNeo, @ster@, LadyC и 5 други им се допаѓа ова.
 5. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  16.050
  Допаѓања:
  280.629
  Исто и кај нас...не знам кој работодавец ќе ослободи некого толку недели или пак со опцијата неплатен одмор како ќе минат многу фамилии. Некои луѓе се стварно во тесно ставени.
   
  На Lepotajce, Sofice, LadyC и 4 други им се допаѓа ова.
 6. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  16.073
  Допаѓања:
  73.448
  Пол:
  Женски
  Најверојатно исто како Италија не сфаќаат озбилно... и кога ке дојде ептен страшно ке е веќе касно. Како што гледам само денеска 2000 нови има. А таа бројка ке расте се повеќе доколку нема строги мерки...
   
  На Lepotajce, TutiFuti и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 7. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  16.050
  Допаѓања:
  280.629
  Воопшто не се сериозни, изненадена и разочарана истовремено.
   
  На SanelaS, dunika, TutiFuti и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.373
  Допаѓања:
  27.407
  Пол:
  Женски
  Кај нас освен продавниците што се празни,не приметувам промена. Баш во местово има доста и 80+ луѓе,без гајле си се собираат шетаат заедно,пазарат,мајки со деца па дури и бебиња и со се нив по продавници:?: Во гратчево нема многу заболени моментално,околу 5-6 се,ама сепак... Важно тоалетна,брашно и квасец имаат,а останатото ништо не се почитува.
   
  На TutiFuti и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 9. AleksandraDE

  AleksandraDE Нов член

  Се зачлени на:
  17 март 2020
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Ние сме во БадХерсфелд мало гратче .. сите ресторани продавници работата со скратено работно време.. маркетите сее празнииии .. по улици нема жив човек.. катастрофа.
   
  На Lepotajce, Kohlensäure и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 10. Lorins

  Lorins Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2015
  Пораки:
  745
  Допаѓања:
  3.710
  Пол:
  Женски


  Не напоменав, нашава градинка продолжува да работи за деца чии родители работат работа која мора да се извршува, како медицински лица, полиција и сл.

  На 11ти април планиравме преселба. Што мислите, можи нешто да имаме проблем. Јас си викам да не ни откажи превозот...
   
  На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
 11. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.526
  Допаѓања:
  33.515
  Пол:
  Женски
  Може некаде на нет да се види во градот од каде што сме колку има заболено?
   
 12. Chantal

  Chantal Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  1.270
  Допаѓања:
  8.376
  Пол:
  Женски
  На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
 13. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.526
  Допаѓања:
  33.515
  Пол:
  Женски
 14. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.526
  Допаѓања:
  33.515
  Пол:
  Женски
  Известување Screenshot_20200318-130308_Facebook.jpg
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gjoker4e

  gjoker4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  6.400
  Допаѓања:
  34.496
  Пол:
  Женски
  Кај нас се е затворено освен маркети, аптеки и пошта.
  Дури и шпилплац затворено се изнадив има табла и со црвени ленти.
  По улица жив човек нема.
  Во маркет исто нема никој.

  Во маркет, аптека и пошта посебни правила. Смее максимум 5тина, внатре ленти не смееш да се доближиш до песоналот на 1.5 метар мора.

  Полиција кружи цело време.

  Среќа што се уште смее надвор да се излегува.

  Кај мене на работа наместо до 22:00 ќе работиме до 20:00. Тоа важи за март па од април ќе сме виделе. Среќа во несреќа е што ќе земам цела плата. Се надевам дека нема да е плус со бакшиш (корона вирус).

  Нелогично е зошто се уште работиме бидејќи жив човек нема. Стоиме како будали ама ај. Повеќе трошок отколку корист.

  До сега задоволна сум од мерките. Полека, но сигурно. Народот се уште е несовесен и не верувам дека ќе се освести. Убедена сум дека и да забранат од дома да се излегува ќе наоѓаат начини за да се соберат дома кај некого. По еден полицаец кај секој дома па да се почитуваат правила инаку нема шанси.

  И ептен чудно најчудно ми е што во нашиов град нема ниеден заболен. Значи не е можно. Во сите градови што не опкружуваат има само тука нема. Си велам можеби се некои што не одат по лекари и се лечат дома.

  Немаме посебен воздух тука па до толку околу нас заболени, а тука ниеден, а ние сме на средина.

  Сега ја видов мапата погоре. Значи можно е да има ама ги пријавуваат под поголемиот град. Ептен мал процент значи. Е кога ќе се зголеми тогаш ќе ни дојде малку од малку памет.
   
  Последна измена: 18 март 2020
  На Herrera, TutiFuti, Biljarkata и 3 други им се допаѓа ова.
 16. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  5.164
  Допаѓања:
  47.060
  Пол:
  Женски
  Во кој град си?
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 17. WomanInLove

  WomanInLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  267
  Пол:
  Женски
  Јас сабајле бев на работа, имам мини џоб, улиците беа празни, ама во маркетите беше полно, купуваат глупости, цвеќиња бе, еве сега им дошло цвеќиња да садат. Брашно, тоалет... нема никаде, а овошје и зеленчук полно.
  И сите што ги видов надвор беа стари, баш она стари, си се шетат, мака немаат, а мене ми е страв детето низ маало да го прошетам.
  Не е ништо зорт до толку, да мора нон стоп да се оди по маркети, нека си седат дома.
  Мало гратче близу Штудгарт ова
   
  На TutiFuti и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 18. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.373
  Допаѓања:
  27.407
  Пол:
  Женски
  @danichap Ми се чини ти рече дека имаш квасец некаде порачано,од каде?
   
 19. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  16.050
  Допаѓања:
  280.629
  Amazon
  Се беше распродадени, само од овој имаше
  Screenshot_20200318-142926_Amazon Shopping.jpg
  Штотуку видов во корпата на амазон од нарачката, не е веќе достапен...
   
  На TutiFuti и Minnie 1 им се допаѓа ова.
 20. gjoker4e

  gjoker4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  6.400
  Допаѓања:
  34.496
  Пол:
  Женски
  Друго што сакав да кажам е дека ми стигна мејл од градинката дека треба да се плати и за март и за април. Дека нема да бидат одбиени тие 50 евра за јадење што се кои се одбиваат ако детето не оди во градинка последователно четири недели.

  А тие што не можат да работат поради затворањето на градинката не добиваат плата.

  Нема логика. Плата немаш, а градинка, кирија и се останато мораш да платиш. И пишува ако не се плати до 5ти април за април ќе следува казна.

  Ќе разберев ако кажеа пола сума за март и пола за април. Тогаш е фер. А нагласено е дека нема да се вратат тие 50 евра за храна. И на крај типично германско ќе ти го начука и ве молиме за вашето разбирање, останете здрави и ви посакуваме се најдобро.

  Колешка во понеделникот се врати од одмор од ризична земја. Има број за пријавување? Треба да се пријави? Па уште се смее вчера прв ден и беше после одморот вика и сега демек треба во изолација да седам 14 дена... Ми идеше да ја задавам. Не знам дали е добро да се пријави? Кога ќе и го видат пасошот се гледа кај била нели со датум со се? Во понеделникот се врати. Како може самите шефови да ја примат на работа?
   
  Последна измена: 18 март 2020
  На Nigredo Odor и cresa-jagoda им се допаѓа ова.