1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сос за шпагети

Дискусија во 'Рецепти' започната од milena-21, 25 ноември 2009.

  1. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Јас немам некој посебен сос едноставно ги варам ги цедам!
    Потоа на страна пржам фиде,да добие бисквит боја ги попарувам.
    Откако убаво ќе ѓи промешам рендам сирење или кашкавал што има дома понекогаш ставам и кечап...
    Овие ми се најубави мене!!!
     
  2. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    не правам сосови..едноставно навикната сум само да се запржат со сирење после варење...
     
  3. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.164
    Допаѓања:
    23.019
    Пол:
    Женски
    Мајка ми прај еден од домата и салама обична, значи луѓе каков вкус има то чудо едно.
    Тој ни е обавезен сос со шпагети :D :D
     
  4. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.826
    Допаѓања:
    9.746
    Пол:
    Женски
    Го правам со доматен сос , оригано , кромид , лук , морков , црн бибер и мелено месо .Превкусен е . :)
     
  5. kva

    kva Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    345
    Обожавам да приготвувам сос за паста.

    Во летен период го правам на слениов начин:

    1. две поголеми главици кромид исечкани на меесечинки, малку покрупно
    ги ставам во тава со загреано масло
    2. после 5-6 мин додавам исечкан модар патлиџан 2-3 круга од поголем патлиџан
    + 2-3 круга исечкана тивица
    + 1 цела црвена пиперка ситно исечкана

    Се ова се пропржува добро

    Потоа се додават 2-3 големи црвени домати исечкани ситно, или во блендер измиксани заедно со
    3-4 чешниња лук и босолек ( босилекот по вкус, зависи кој како си го поднесува)

    Во тавчето со пржениот зеленчук се додава патлиџанот и се крчка на тивок оган
    Во овој сос паралено со црвениот домат се додава и 1 ситно исечкан морков.

    Во меѓувреме се става сад со вода и сол, да зоврие се додава паста(шпагети, макарони, 1/2 кесе, бидејќи овој сос е за две особи).
    Јас се трудам да штедам енергија и затоа не ги вријам цело време , туку 5 мин. и го исклучувам шпоретот; ги оставам да си одстојат во затворениот сад во кој се вриени уште неколку минути, чат пат отворам за да видам до каде се и кога ќе ми стигнат, ги прецедувам.

    Така прецедени ги ставам во тавата (јас правам во вог тава, а може и во поголемо тенџере) со готовиот сос и промешувам да се хомогенизира. Посолувам по вкус.

    Веднаш потоа ги сервирам со добро вино.
    Пармезан, маслиново масло и оригано секој си става во чинија според вкус.

    Наздравје.
     
    На elanor и Gocaa им се допаѓа ова.
  6. dejana2

    dejana2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    38
    Јас кога ќе ги исцедам ги ставам во тавче со врел зејтин, ги пропржувам и ставам кечап (може и доматно пире или рендани домати без лушпата). Шпагетите се пржат со кечапот и во нив се ставаат парчиња сирење, по желба шунка, оригано, вегета, буковец и спремни се за јадење а и многу се повкусни кога се пржат со кечапот отколку отпосле да им се става истиот ;)
     
    На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TheIdealMe

    TheIdealMe Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    88
    Оригиналниот песто сос е со босилек, пињоли, лук,солца, овчо сирење, пармезан и маслиново масло, но има многу варијации од кои има некои што воопшто ги немаат основните состојки од првиот :)
     
  8. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Вегетаријански сос кој си го правам..

    Сецкам кромид и го пропржувам, додавам претходно потопена ситна соја, и магданос.
    На крај додавам доматен сос и зачини.
    Превкусно е.
     
  9. Barbie20

    Barbie20 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Сос од домати:

    На доматите им ја отстранувам лушпата и ги сецкам на мали коцки, додавам малку сецкан лук, магданос и оригано и попржувам.
    Шпагетите се варат и се додава направениот сос.
    Превкусни се :)
     
    На Ne znam koj му/ѝ се допаѓа ова.
  10. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Во загреан зејтин запржив 1 лукче, една рака ореви и бадеми, додадов буквец и ги додадов варените шпагети.
    Во истиот сос понекогаш додавам луто пиперче ситно сецкано и маслинки.
    Едноставно ама превкусно.
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Mожеби некоја го пишала рецептот за овој бел сос, но ете јас ќе пишам како си го подготвувам. :)

    На загреано масло пропржувате ситно сецкано лукче (1 до 2 чеснички, во зависност од количината која ја приготвувате), додавате ситно сецкан морков, печурки (јас ставам шампињони) и било какво месо, зависи што ви се најде дома низ фрижидер - пилешко претходно испечено или издинстано, шунка или пилешка салама, го бидува и со кулен или чајна, значи изборот е голем.
    Кога веќе состојките се при крај со пржењето, додавате солена павлака за готвење, мешате додека не ја добиете посакуваната густина, додавате вегета, бибер, босилек или магдонос и ставате одозгора врз шпагетите.

    Превкусен е сосот, штом дечко ми се заљуби во него значи мора да е одличен! :D
     
    На anichka94 и hermosa им се допаѓа ова.
  12. Tikvice

    Tikvice Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Прзам кромид па ставам мелено месо доматно пире бибер оригано и вегета прекрасно е
     
  13. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    Kazete mi nekoj ubav sos so spanjak sto e za torteljini ? :)
     
  14. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Шпагетите се варат во претходно зовриена вода во која ставам зејтин и сол.За сос подготвувам варено пилешко месо искинато на ситни парчиња и исецкани вакумирани печурки.Заедно се пропржуваат на тивок оган и се посолуваат со вегета,бибер,кари зачин и се додава павлака по желба.Така подготвениот сос се прелева врз шпагетите на кои им ставам малку зејтин претходно за да не се лепат.
    Многу се вкусни.
     
  15. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Цурици многу го искомплициравте овој болоњезе сос значи. :lol:

    Јас го правам на многу едноставен начин. ;)

    Зимам шпагети и ги ставам да се варат на зовриена вода, и истовремено додавам сол.
    Во друго тенџерче ги ставам исечканото лукче, кромидот и морковот и ги оставам да се пропржат на средна температура со малку зејтинче. Во меѓувреме го додавам и меленото месо, ситно раздробено и оставам да се пропржи. Откако ќе се случи тоа, додавам tomatelo Italiano сос. Знаете, оние паќетчиња што се продаваат по маркетите. [​IMG]
    Совет: :!: Секогаш внимавајте да имате повеќе сос отколку месо во шпагетите! :!:
    Исто ставам по половина лажичка шеќер дур сосот со месото и зеленчукот се крчка, и неколку трошки брашно за да си добие малце на густина.
    Зачинувам со босилек, оригано, вегета и црн бибер.
    Кога ќе забележам дека сосот се згуснал го тргнам од рерна и ги полевам врз претходно подготвените шпагети кои преферирам да ми бидат малкуцка тврди, т.е. да не бидат преварени! :!:
    Ако се наоѓа кашкавалче по дома, рендам по малце одозгора, ставам у микро да се стопи и разлие врз шпагетите и рааааааај! :$ Прсти да излижеш. :)

    Од прилика изгледа вака:

    [​IMG]

    И то. :rofl:
     
    На Mishela, Aschenputtel и Umbrella22 им се допаѓа ова.
  16. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Итно ми е!
    Сакам да правам сос од печурки ама сеа видов дека немам павлака :| ме интересира дали кисело млеко или јогурт можат да завршат работа..
     
  17. miss-bootylicius

    miss-bootylicius Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    11.018
    Da da jas ponekogas mesto pavlaka stavam kileslo mleko
     
  18. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Авокадо сос

    Две авокада,сок од еден лимон плус малку рендена кора,две чешниња лукче,две лажички маслиново масло,сол и пипер по вкус. Изблендирајте го во блендер.
    Сварете ги шпагетите и зачувајте едно филџанче од водата. Водата доадете ја во сосот за да стане поводенкаст и полесно да се вклопи со шпагетите. Одозгора јас си ставам пармезан а некогаш и си додавам сецкани домати. Брзо, вкусно и здраво.
     
  19. Iza.bella777

    Iza.bella777 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    12
    Јас обично правам шпагети со печурки и бешамел сос(брашно, путер, млеко, оригано, мајонез а може и павлака). Одозгора рендан пармезан...Омилени!!! :* Најодвратни ми се шпагети со кечап , мелено месо или зеленчуци. Бљак! :puke: :puke:
     
  20. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.164
    Допаѓања:
    23.019
    Пол:
    Женски
    А дали на овај сосот треба да му се прај нешто? или дирек се тура на шпагетите? :wasntme: :$ :D
    [​IMG]