1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Софтвер тестирање (software testing)

Дискусија во 'Барање работа' започната од Dragonfly88, 21 мај 2020.

  1. Dragonfly88

    Dragonfly88 Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите,

    Јас сум нова на форумот и се надевам дека темата ја ставив во правилна категорија.

    Периодов се почесто размислувам за преквалификација,затоа и ја отворив темата.

    Се повеќе се барани софтвер тестери на пазарот и има доста ресурси онлајн за учење на некои основи
    од оваа област. Исто така многу добро котираат и со плати мануелните тестери и има доста простор за напредок.

    Што е софтвер тестирање?.

    Пред да биде ставен во употреба некој софтвер,веб страна или апликација работата на тестерот е да ги провери сите функционалности на тој продукт и да потврди дали функционира добро.Доколку некоја секција/дел не ја исполнува својата функцоналност,тестерот тоа го пријавува на програмерот за да проблемот биде решен.


    Курс за софтвер тестирање нудат Брејнстер,Сивус и др компании,се нудат и пракси во оваа област.

    Доколку некој/а од вас работи како мануален тестер ве замолувам споделете искуство.
    Кои се најдобри онлине курсеви од оваа област?
    Дали да се почне со полагање на ISTQB сертификатот или пракса во оваа област за почеток?.
     
    На Lily92, ebola, azelea и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. barbiche

    barbiche Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    120
    и јас сум заинтересирана за оваа област, па доколку некој се занимава со ова може да објасни малку по детално што треба да се направи и дали може да се научи оваа работа преку курсовите кои што ги нудат кај нас? и исто така како се движат платите?
     
    На Lily92 и ebola им се допаѓа ова.
  3. Zfer

    Zfer Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    ISQTB без предзнаење е невозможно речиси.
    Инаку јас завршив Сивус и задоволен сум
     
    На ebola и tina2018 им се допаѓа ова.
  4. ebola

    ebola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Ако може некој да ми одговори би била благодарна.
    Дали може да се запише човек со никакво знаење на овие курсеви/академии, дали им побарувачка кај нас за работава ? Јас налетав на диферент академи тие нудат ваков курс за 500 евра но стварно не знам дали вреди.
     
    На Lily92 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dragonfly88

    Dragonfly88 Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Vo momentov go slusam kursot za Basics na QA na Different academy, iskreno mnogu sum iznenadena kolku loso e strukturirana programata i kolku bez potreba se stava fokus na teorija.

    Predavacot e edno prepotentno sustestvo sto misli deka e vrv na svetot deka stanal tim lider vo nekoja firmicka
    kako InPlayer. Kratko sum rabotela na mali proekti za manuelno testiranje i sum idela po intervjua, koga bar imas nekoi osnovni poznavanja po 3 reda muabet ke razberes deka gluposti se zborat.

    Eden od epskite momenti na predavacov bese koga rece deka Inzenerite bile tamu posto bile mnogu jaki:)
    P.s. decko mi e softver inzener i koga go slusna muabetov(dodeka slusav predavanje) se iznasmea i vika aj prasaj vo sto se jaki inzenerite vo muskuli, mozok ili nesto drugo. Plus toa im prodava prikazni na lugevo kako QA uste od sam pocetok zemaat 500eur(sto i ne e bas vistina).

    Za prijavenive na kursot nemam komentar, prodavaci, kelneri, od finansii itn sedat lugevo go slusaat predavacot
    i si mislat deka Ilon Mask dosol i predava kvantna fizika.

    Plus toa strasno se bezobrazni od akademijava koga im se pobara da prakaat snimka od predavanjata(se snimaat predavanjata sekako) kazaa deka ke gi prakaat samo na luge sto nema da bidat vo moznost da prisustvuvaat na nekoe predavanje. Epa vidov ne vidov sama pocnav da si gi snimam predavanjata koga veke gospodata ne gi spodeluvaat nivnite dragoceni snimki.

    Da rezimiram ova mi se najloso vlozeni 200Eur i ne bi vi preporacala da si gubite vreme so ovaa akademija.
     
    На Boka98, злоба, najjacha и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Mila1990

    Mila1990 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Dali mozebi imas nekoj drug predlog za obuka na entuzijasti za qa? Mozebi nesto online ili nekoi nasoki? Jas sum ekonomist, no bi sakala da smenam profesija, samo ne znam dali bi se vklopila vo ova, imajki vo predvid prethodnoto iskustvo i predznaenje, odnosno samo osnovno poznavanje na it svetot. I dokolku znaes, koja e startnata plata otprilika za ovaa pozicija?
     
    На Lily92 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.694
    Допаѓања:
    15.069
    Пол:
    Машки
    Дали некој има на форумов што е софтвер тестер и ако да, нека ми пиши порака.
     
  8. Schmetterling88

    Schmetterling88 Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2022
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Jas rab na testiranje, pisi sto te interesira
     
    На Stark му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ilam

    ilam Нов член

    Се зачлени на:
    21 декември 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Dali ima nekoja firma kadeshto mozhe da odam na praksa dodeka ucam?

    Jas momentalno posetuvam kurs za softver testiranje.
    Dokolku znaete kompaii kadeshto prifakaat da odam na praksa za softver testiranje dodeka ucam Ve molam spodelete.
     
    Последна измена од модератор: 22 декември 2022
  10. Schmetterling88

    Schmetterling88 Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2022
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Ima grupa na facebook se vika Rabota i vrabotuvanje vo IT sektor, sledi tamu obicno ima tek tuk po nekoj oglas za QA
     
    На ilam му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ilam

    ilam Нов член

    Се зачлени на:
    21 декември 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски

    Blagodaram.
     
  12. Veshter

    Veshter Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки

    Здраво,
    баш сум пред на чекор пред запишување на Software testing исто така во Seavus.
    Како си задоволна, дали има работа пред се, дали сето тоа се исплаќа и како се движат платите?
    После премногу изгледани видеа на youtube веќе може да се примети дека работата не е монотона.

    Ти благодарам,
    секое добро.
     
  13. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    794
    Вие кои сте смениле професија, за колку време сте го научиле тестирањето? Не прашувам за академии, туку самостојно (книги+udemy (ја земам како пример), со ограничено време во текот на денот?

    @Veshter стартната не е голема (од она што имам инфо), треба асално учење и на програмските јазици, пошто не е само рачното.
     
  14. Schmetterling88

    Schmetterling88 Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2022
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Ti trebaat programski jazici ako se orientiras na avtomatsko testiranje. Za manuelno testiranje nema potreba za vakvo nesto. Jas ucam preku rabota, inaku loso iskustvo imam so kurs sho imam zemeno na Different academy.

    Ona sto veke go znaev se obrabotuvase na kursot, jas upishav kurs so nadez deka ke naucam nesto novo.
     
  15. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    794
    Ама ако сакаш да напредуваш понатака, што ќе правиш? Нема да ги учиш? :D
     
  16. Schmetterling88

    Schmetterling88 Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2022
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Draga Prashinke zatoa i potencirav:) deka dokolku rabotis samo na manuelno testiranje skoro i da ne se potrebni.

    Megutoa ima firmi sto baraat da znaes milion i edna rabota neli:) valjda sledis oglasi pa znaes.

    inaku da, se slozuvam dokolku sakas da napreduvas moras da se nadograduvas.

    Kako sto gledam dosta si upaten/a, taka da ako imas nekavo iskustvo spodeli so site nas.
     
  17. Boka98

    Boka98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2021
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Jas momentalno razgleduvam na semos za softer tester, nekoj prednhodno bilo kakvo iskustvo?
     
  18. chadorche16

    chadorche16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2022
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Женски
    Дали некој има полагано за официјален istqb foundation сертификат? Ако може да сподели искуство :)
     
  19. Boka98

    Boka98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2021
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Slabo e aktivna temava.....
     
    На markt му/ѝ се допаѓа ова.
  20. markt

    markt Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2022
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    Jas imam istqb foundation sertifikat