babylove овошни кашички

Софтвер тестирање(software testing)

Дискусија во 'Барање работа' започната од Dragonfly88, 21 мај 2020.

1. Dragonfly88

Dragonfly88 Активен член

Се зачлени на:
    21 мај 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    34
    Здраво на сите,

Јас сум нова на форумот и се надевам дека темата ја ставив во правилна категорија.

Периодов се почесто размислувам за преквалификација,затоа и ја отворив темата.

Се повеќе се барани софтвер тестери на пазарот и има доста ресурси онлајн за учење на некои основи
    од оваа област. Исто така многу добро котираат и со плати мануелните тестери и има доста простор за напредок.

Што е софтвер тестирање?.

Пред да биде ставен во употреба некој софтвер,веб страна или апликација работата на тестерот е да ги провери сите функционалности на тој продукт и да потврди дали функционира добро.Доколку некоја секција/дел не ја исполнува својата функцоналност,тестерот тоа го пријавува на програмерот за да проблемот биде решен.

Курс за софтвер тестирање нудат Брејнстер,Сивус и др компании,се нудат и пракси во оваа област.

Доколку некој/а од вас работи како мануален тестер ве замолувам споделете искуство.
    Кои се најдобри онлине курсеви од оваа област?
    Дали да се почне со полагање на ISTQB сертификатот или пракса во оваа област за почеток?.

На azelea и ForeverYoung им се допаѓа ова.
  2. barbiche

barbiche Истакнат член

Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    89
    и јас сум заинтересирана за оваа област, па доколку некој се занимава со ова може да објасни малку по детално што треба да се направи и дали може да се научи оваа работа преку курсовите кои што ги нудат кај нас? и исто така како се движат платите?

3. Zfer

Zfer Активен член

Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    6
    ISQTB без предзнаење е невозможно речиси.
    Инаку јас завршив Сивус и задоволен сум

На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.