1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Социјални мрежи

Дискусија во 'Слободно време' започната од Belen, 20 август 2010.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    На кои социјални мрежи сте приклучени и зошто? Фејсбук и Твитер. На Фејсбук направив профил за забава, за да пополнувам слободно време, а денес го користам само заради информациите од факултетот кои ги споделуваме на заедничката група на Фејсбук. Твитер користам онака за да прочитам некој интересен твит, да споделам некое мислење.
    Колку време минувате на нив, и главно за што ги користите? На Фејсбук минувам повеќе време, играм некои игри и се допишувам со блиски луѓе. За познанства преку Фејсбук не сум заинтересирана. На Твитер не се уклучувам многу често, а кога ќе се уклучам тоа трае најмногу еден час.
    Кое е вашето мислење воопшто за ваквиот начин на користење на слободното време? Јас сум тотално против социјалните мрежи. Ќе бидам пресреќна ако некој паметен ги укине. Точно е дека се добар начин да се биде во тек со актуелни настани или комуникација, но имаат една огромна негативна страна. Уништуваат животи.
    Можеби некој од вас има сопствен блог? Блог немам. Имав еден обид но не го одржував.
     
  2. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Па го користам ФБ за забава со пријателите на chat интересно е
     
  3. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Веќе неколку години наназад користам ФБ, на почетокот ми беше интересно, иако во последниве две-три години ништо паметно нема. Се само разголени девојчиња желни за внимание и лајкови. Исто ми сметааат тие сликања на кафиња и јадења и чекирања кој со кого е, што прави и како прави, ко божем ние другиве правиме помалку или повеќе од тоа што тие го прават. На ФБ ретко објавувам мои слики, еве последната што сум ја објавил е пред еден месец, ниту пак објавувам статуси како некои што се прават паметни и учени, а надвор од виртуелниот свет не се ни половина од тоа што го објавуваат. Едноставно тоа што го мислам и знам го задржувам само за себе, не чувствувам потреба моето мислење да го споделам со некого.

    Искрено, оваа социјална мрежа го загуби своето значење, а тоа беше за дружење, за комуникација со далечни роднини и пријатели, а сега се претвори само во тролање, чаталење и прчење.
    Веќе некое време планирам да го избришам фејсбукот, ама не го бришам од две причини, првата е затоа што преку него комуницирам со мојата прва братучетка која живее надвор од Македонија и со неа си збориме за нормални работи и си праќаме некои смешни слики, а втората е заради две игри што ги играм, иако највеќе не го бришам заради неа. И не се допишувам со никој, ако некој ми пише му враќам, ниту ставам лајкови на се и на секого, ниту коментирам (освен на она што мислам дека треба, а ретко се случува).

    Пред некој месец се логирав на Инстаграм и не го користам многу често.
     
    На Dadusicka, Плавуша123 и jelena.rozga им се допаѓа ова.
  4. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Јас ги избришав сите профили на социјалните мрежи и од некои други сајтови,освен овде што сум активна понекогаш.
     
  5. ketrin pirs

    ketrin pirs Активен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Фб Инстаграм се велам ме нервира а после ај да ѕирнам што има ново :D
     
  6. trixy

    trixy Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    883
    Пол:
    Женски
    ФБ избришав пред 3-4 години затоа што никогаш и не го користев, ради реда стоеше. Не ми е интересен и сметам дека јас немам што да барам таму. Имам инстаграм, каде сум доста активна затоа што се интересирам за фотографија. На твитер седам колку да прочитам нешто, самата не твитам. А на тамблр киснам секој ден. :lol:
     
  7. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Немам фејсбук веќе 3 месеци, леле првите денови неможев да издржам лоол:rofl:. И сега се ми е ок, си реков опуштено еве стави се на местото кога фејсбук како страница поради икс причини е затворена, и тогаш што би правела, и ми успеа:D
    Многу посветувам внимание на инстаграм, особено за шминкање ово оно, и секако Јутјуб е тука како најверен пријател, да ме опушти со некоја добра песна музика што и да е. Другото е аут
     
    На Love...music му/ѝ се допаѓа ова.
  8. jelena.rozga

    jelena.rozga Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    205
    Јас сум активна на социјалните мрежи, на твитер, фејсбук, инстаграм, тумблр. А и ЈутЈуб секако. Не се многу корисни, скоро ич ама арни се за губење време.
     
  9. nencunen

    nencunen Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Морав да ја најдам темава за да се испукам.Значи,ќе цркнам.
    Аман со фејзбуков,само он он он.
    ЖИВОТОТ ми е фејзбук,од дома не искача.
    УЖАС
     
  10. teressa

    teressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    512
    Пол:
    Женски
    20134423_1178561508956211_1890287390_n.png 20067948_1178561532289542_1242907839_n (1).png Не знам дали сте виделе ама кај мене многу пријатели на инстаграм почнаа да шернуваат на стори скриншот од еден профил демек за верификување на акаунтот. Пишува као на 25ти јули инстаграм ке бришел многу профили и демек да го шернеле на стори за да им бил верификуван профилот и да не им биде избришан. Мене лично тоа ми нема некоја логика пошто профилот колку што јас знам се верификува кога ќе го направиш и ти стига линк на емаил со кој можеш да го верификуваш. Дали некој се сретнал со ова ? Јас мислам дека е некој фејк акаунт , и дека не е направен од инстаграм компанијата. Сигурно нешо со вируси е поврзано.
     
  11. pravnicka_2604

    pravnicka_2604 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2016
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    Јас сум активна само на фејсбук, иако многу поретко се уклучувам од порано. Ми служи најчесто за комуникација со подалечни роднини.
     
  12. teteks

    teteks Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    788
    Од социјалните мрежи најактивна сум на фб :^).Си разгледувам профили :bandit:,си лајкнувам,споделувам,обожавам да чатувам :l:(не ми поминува денот ако не пишам со некој):D и тоа.
     
  13. teteks

    teteks Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    788
    https://www.google.com/amp/s/www.th...7/7/6/15929478/instagram-deleted-accounts-why
    Колку што разбрав од ова,вирус е ? :^)
     
  14. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Фејсбук, Инстаграм, а деновиве доста слободно време поминувам на Јутјуб. Туторијалите од пославниве Јутјубери најповеќе ги пратам.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  15. teressa

    teressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    512
    Пол:
    Женски
    Не не ова друго испадна. На некој си тип му текнало таков aкаунт со тоа име да напраи и си собра нели у рекорден рок followersi и коа го испошернаа сите си го смени името и испадна некој албанец дека е . Хахахаха ги извозе добро и си собра followers. Мене уште на почетокот чудно ми падна пошо 32к followers а околy 100 following и сите шо ги follow беа албанци и ми немаше логика малце работава.
     
  16. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.991
    Пол:
    Женски
    Моментално сум активна на ФБ кој го имам веќе 8 години и првенствено ми служи за комуникации и договарања а исто така имам и Инстаграм на кој повремено објавувам по некоја интересна фотографија.
     
  17. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Фб имав, ама го избришав уште ехехе пред 3.4. години. за фалби служи. Кој каде со кого на кафе, на шетање, а некои па уште на мочање кога одат што не се тагнуваат.
    Добро да има и предности да исконтактираш со драги луѓе со кои можеби си изгубил контакт поради икс причини.
    Ама во глобала не ми фали што немам мој. Мм има, па пак сум во тек со настаните ;)
     
    Последна измена: 19 август 2017
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    potpisuvam :) i jas istite raboti gi koristam samo fb malku poslabo.
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Фб, твитер, инста, снеп, јутјуб... овие најмногу ги користам.
    На фб искрено најмногу сум за четување, знам понекогаш и некоја слика да стаам и кенди краш летово се заразив со играње... На инстаграм сум најактивна и некако најинтересно ми е. Порано и снеп ми беше интересно, но ете со тек на време ми здосади полека, седам колку оганчиња да си праам и ради некој интересен филтер шо понекогаш го има. На твитер сум активна со години, но летово малку се оддалечив, не сум ко порано. На јутјуб пратам по некој јутјубер ама ни тоа веќе не е интересно, сите видеа се веќе видени и не ми е интересно, но секако за добра музика чичко јутјуб е тука.
     
  20. Daern

    Daern Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.247
    Пол:
    Машки
    Facebook. Едно време wireclub.com

    Затоа што ми овозможуваат комуникација со разни луѓе.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.