Соѕвездија

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од LadyInTheDark, 28 август 2020.

 1. LadyInTheDark

  LadyInTheDark Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2013
  Пораки:
  1.008
  Допаѓања:
  2.741
  Доколку е дупла темава канта.
  Причината што ме натера да ја отворам темата е бидејќи и јас неможам сеуште да си поверувам на тоа што го видов. Пред еден час во овие доцни часови си имам навика да излезам на цигара,на балконот и седејќи здогледав на небото ситни ѕвезди на едно место како фигура кои се разликуваа од останатите кои беа малку покрупни. Станав се доближив до оградата на балкон да видам што поточно видов, нормално високо на небото но со голо око се гледаше убаво фигурата на соѕвездија. А тоа беа ситни ѕвезди поврзани како со... би рекла како со конец поврзани убаво видов баш во форма на правоаголник и од лева страна како продолжена кратка цртичка.
  Колку што можев доловив со тел кој слика ѕвезди но сепак беа многу далеку така што само со голо око се гледа јасно.
  IMG_20200828_033829.jpg Евеа фотоградијата, ептен е далеку но сепак може да се види.
  Прв пат гледам соѕвездија така што не ми се веруваше и бев збунета во моментот што едвај се сетив дека се викаше соѕвездија а фигурава ми е позната од училиште кога цртавме соѕвездија а посебно на оваа се сеќавам и од една игра кога бев мала спојував соѕвездија на оваа фигура.

  Потоа прогуглав на нет и ја најдов под име GEMINI
  IMG_20200828_032218.jpg
  Прогуглав и за гемини и ми излезе знакот близнаци! (ме потсеќаше на близнаци но од што бев збунета и не ми се веруваше а сепак сум љубопитна пребарав)
  1444434599.jpg
  И сеуште неможам да си поверувам дека сум видела соѕвездија на својот хороскопски знак! Јас сум близнаци во хороскоп :sweat: Поточно бидејќи ова е мојот знак бев збунета и додека не видов со свои очи и на нет/ додека не си мавнав печат на потврда немаше сеуште да си поверувам на ова чудо :lol:
  Има ли некакво значење ова или :worried:
  Инаку уопште не сум по овие работи и не се разбирам многу бидејќи и не верувам. Ретко читам хороскоп од чиста забава.

  Како и да е доколку имате искуства или пак знаете околу оваа тема повеќе коментирајте, во спротивно доколку ви е досадна, не ви се допаѓа или пак е дупла слободно канта!
   

  Прикачени фајлови:

  На poi и Justicija им се допаѓа ова.
 2. lasthope

  lasthope Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2018
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  364
  Пол:
  Женски
  Не е малку касно за близнаци?
  Колку што се разбирам во хороскоп (вага сум) мислам дека сега е лав и дека според тоа соsвездие треба да се гледа сега на небото, знам дека според тоа се одредило кој знак во кој месец ќе биде.
  Близнаци се некаде мај-јуни, но не се разбирам премногу.
  Во колку часот е сликано и во кое место ова?
   
  На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  1.626
  Допаѓања:
  18.142
  Пол:
  Машки
  Не е ова близнаци, туку мала мечка.
  Кога е чисто небото редовно се гледа, како и големата, но не си ја забележала до сега.

  [​IMG]
   
  На candy.cane, venividivici и LadyInTheDark им се допаѓа ова.
 4. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.038
  Допаѓања:
  15.553
  Пол:
  Женски
  Моментално месечевите јазли се во Близнаци и Стрелец ...
  Астрономијата толку ме привлекува и ме обзема чуство на мир и се релаксирам :inlove:
   
  На LadyInTheDark и lasthope им се допаѓа ова.
 5. lasthope

  lasthope Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2018
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  364
  Пол:
  Женски
  Малата мечка скоро секоја вечер се гледа од кај мене во маало и од прозор
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.840
  Допаѓања:
  26.168
  Пол:
  Женски
  Малата мечка е поголема од ова. Мене на сликата ми изгледа како Плејадите. Тие се така ептен мали во грст на едно место.

  Се наоѓаат малку над линијата на стрелата на Орион. И најубаво се забележуваат кога не гледаш директно во нив. Познати се и како седумте сестри.

  [​IMG]
   
  На Ketchup, daylight, LadyInTheDark и 6 други им се допаѓа ова.
 7. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.647
  Допаѓања:
  39.872
  Пол:
  Женски
  Тоа се Плеијадите. :)
  Се наоѓаат во соѕвездието Taurus (Бик). На сликата од првото мислење се гледа и ѕвездата Aldebaran под нив (посветлата жолта точка).

  Апликацијата Star Walk 2 многу помага за овие работи.
  Screenshot_20200828-205357~2.png Screenshot_20200828-205507~2.png
   
  На daylight, LadyInTheDark, ema-emicka и 4 други им се допаѓа ова.
 8. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.210
  Пол:
  Женски
  Јас мислам деκа соѕвездијата од хоросκопот не се видливи со голо оκо. Тие можат да се видат само со телесκоп. :) :)
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.038
  Допаѓања:
  15.553
  Пол:
  Женски
  Како ги разбираш кој каде е?
  Јас упорно учам и се сплеткувам , само некоја планета знам каде е и толку :lol:
   
 10. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.647
  Допаѓања:
  39.872
  Пол:
  Женски
  Не ми е тешко да следам преку апликацијава.
  Наоѓам место каде подобро се гледа ноќното небо и потоа лесно е. :)
  И посветлите ѕвезди се добра ориентација. Многу веќе ги научив и без да гледам со апликацијата.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  10.821
  Допаѓања:
  55.582
  Видливи се, затоа се викаат соѕвездија. Сите соѕвездија се идентификувани на небесниот свод, т.е. се видливи со голо око.
  Соѕвездијата не претставуваат ѕвезди поврзани физички во вселената, дури ниту ѕвезди кои се физички блиску, буквално се ѕвезди кои се привидно споени на небесниот свод.
   
  На daylight, cresa-jagoda, ema-emicka и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.210
  Пол:
  Женски
  Епа, треба да ги знаеш созвездијата κаκо изгледаат за да ги идентифиκуваш. Јас поима немам κаκо изгледаат соѕвездијата на Зодијаκот. Само знам κаκо изгледаат Голема и Мала Мечκа. Знам и ѕвездата Деница е видлива, прва се појавува по заоѓањето на Сонцето на небото и се наоѓа сеκогаш на Запад.
   
 13. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.038
  Допаѓања:
  15.553
  Пол:
  Женски
  Која апликација?
   
 14. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.647
  Допаѓања:
  39.872
  Пол:
  Женски
  Star Walk 2 на Плејстор. :)

  Таа е планетата Венера. На лето се појавува пред изгрејсонце а на зима после зајдисонце. :)
   
  На daylight, g8lQQk, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 15. S.W.A.G

  S.W.A.G Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  1.081
  Допаѓања:
  7.418
  Пол:
  Женски
  Јас ја инсталирав но ми пишува дека после 7 дена се плаќа.
   
 16. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.647
  Допаѓања:
  39.872
  Пол:
  Женски
  Уште од лани ми е инсталирана не ми побарало да платам општо за користење. :^)
  Бара само за ако сакаш да не излегуваат реклами (ова едноставно без плаќање се решава со тоа што ќе исклучиш вифи или интернет дури ја користиш) и нешто плус апликацијата што го нуди ама не мора тоа.
   
  На S.W.A.G и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 17. LadyInTheDark

  LadyInTheDark Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2013
  Пораки:
  1.008
  Допаѓања:
  2.741
  Аии можеби да е мала мечка и јас не се разбирам многу но така ми заличе према тоа што ги споредив сликите бидејќи тоа како опавче не е долго пократко ми изгледа исто и во живо кога видов.
  IMG_20200828_033829.jpg
  IMG_20200828_032218.jpg
  Еве, зар не се исти? :)
   
 18. LadyInTheDark

  LadyInTheDark Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2013
  Пораки:
  1.008
  Допаѓања:
  2.741
  Да во јуни се. Јас сум родена во јуни и сум близнаци
  Инаку ова е сликано околу 2часот
  Исто така и сега ја видов и е малку подоле за разлика од вчера еве едвај сликав ке се превртев од балкон :rofl:
  IMG_20200830_012334.jpg
   
 19. LadyInTheDark

  LadyInTheDark Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2013
  Пораки:
  1.008
  Допаѓања:
  2.741
  Да баш исто изгледа како и на мојата слика. Изгледа се Плеијадите. Прв пат дознавам за вакво нешто. Но стварно е нешто wowww! Неможам да се изначудам и стварно си интелегентна особа, како успеа точно да пронајдеш :o И јас ја приметив жолтата ѕвезда под нив прво во живо, потоа на мојата фотографија откако насликав, и ти веќе ми удри печат на потврда со твојата фотографија, поточно истото го пронајде што јас го видов и во живо. Ти благодарам :l:
   
  На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.647
  Допаѓања:
  39.872
  Пол:
  Женски
  Нема на што. :l:
  И јас ги видов сношти и се уверив, баш овој период почнува на ноќе да изгрева соѕвездието Бик и бидејќи е ведро многу лесно се гледаат Плејадите и Aldebaran. :)
   
  На daylight и LadyInTheDark им се допаѓа ова.