1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Соја - здрава или не ?

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од yawn, 23 јуни 2010.

 1. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  698
  Сојата е позната како ,, чистач на артериите,,.Помага во намалување на лошиот холестерол и мрснотиите произведени во црниот дроб , кој е еден од најважните фактори на ризик за срцевите и за артериските болести.Сојата е целосен продукт и природен лек за спречување многубројни болести , како на пример холестеролот.Дејствува дури и подобро од лек: некои нејзини белковини ги активираат рецепторите на ,,лошиот,, холестерол и го подобруваат неговото отстранување.Во сојата се откриени состојки што се добри во менопаузата кај жените : ги намалуваат и ублажуваат карактеристичните тегоби , од бранови на топлина до промена на расположението и несоницата.

  И бла бла :D А од друга страна пак ....

  Холингсворт тврди дека долготрајното консумирање соја предизвикува рак и други болести опасни за животот, го уништува хормоналниот систем на луѓето и животните и го потиснува сексуалниот нагон. Таа наведува сведоштва на родители чија четиригодишна ќерка добила менструација, на момче на кое во пубертетот му пораснале гради како на жена, наводно поради зголемената консумација на млеко од соја. Најстрашно е сведоштвото на една шокирана мајка која го го хранела својот син со препарат за деца од соино млеко што и' го препорачала лекарката зашто не можела да го дои.
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.492
  Допаѓања:
  195.450
  Пол:
  Женски
  Ништо што е претерано не е добро, па така и сојата. Колку и да е здрава, си има и мани - богата е со хормони - естроген, па затоа после долготрајно редовно користење во исхраната може да предизвика несакани последици. Заради естрогенот е добра кај жените во менопауза - им го надокнадува недостатокот, а кај мажи сум слушнала дека е добра за рак на простата.
  Не знам многу, јас користам соја во исхраната, но не претерано, некогаш купувам печена соја за грицкање, а соините трошки некогаш ги ставам измешани со мелено месо кога правам сарма, мусака, ќофтиња и слично (ама тоа кога немам доволно мелено месо :) ). Млеко од соја не пијам, а други производи не користам.
   
 3. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  698
  Исто и јас само соини зрна за грицкање,некогаш знам и да си испржам ама ретко е тоа а сега бидејќи сум на диета многу го користам соиното млеко (преку ден) , заради нивото на протеини кои ги содржи , но стварно ме тера да размислам дали да продолжам да ја конзумирам ...
   
 4. butterfly-smooth

  butterfly-smooth Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Убаво што ви текнало ова да биде тема на муабет, ми одговоривте на една долга дилема.
  Знам дека сите викаат добра е, други и дека не чини, но некако никогаш не сум увидела поединости ... .фала уште еднаш :hug:
   
 5. katka-slatka

  katka-slatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  45
  Многу јасно,се што претераш не е добро. Пренајади се-те боли стомачето, препиј-ти се лоши, преспиј-те боли глава.
  Добро е во нормални количини.... ;)
   
 6. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Секој продукт си има свои позитивни и негативни страни. Па така и сојата.

  Ја конзумирам, посебно соините топчиња (ги варам, цедам, пржам во малку масло со сусам), а исто и грицките од соја. И секако не се прејадувам иначе ќе боли стомакот :lol:
   
 7. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Можам да кажам дека ми имаат препорачано дека сојата е штетна,дека предизвикува рак,како и тоа дека е боена,а како незнам,се користи како замена за месо,меѓутоа е штетна,имам доста слушнато за сојата и се што слушнав беа само негативни коментари.Воопшто не јадам месо,не конзумирам соја,иако може да се најде и како грисини,како еден вид на леблебии,ги има во продавници за здрава храна,но знам дека сојата е штетна и дека истото мислење го потврдуваат и докторите.Сепак не би конзумирала соја,доколку незнам од што е направена,меѓутоа ќе кажам дека чим веќе докторите зборат дека сојата не е здрава,значи има нешто штом викаат така,не зборат лаички.
   
 8. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.851
  Пол:
  Женски
  Последно што слушнав е дека сојата предизвикувала стерилност кај машките кои често ја консумираат :?: Јас и онака многу не ја сакам, ми е блуткава некако, ама знам некогаш да си купам соја зрнца за занимација, соленки се, како кикирики ми се да јадам. Ама ретко.
   
 9. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.444
  Пол:
  Женски
  Ако е генетски модифицирана - не е здрава, инаку убаво е да се јаде соја, не дека секој ден јадам ама понекогаш знам да си направам.
  Јас па имам слушнато дека не е добра за луѓе што имаат проблеми со бубрези, содржела многу минерали и не знам уште што друго, што ги оптоварувало бубрезите. Колку е вистина, не знам. :^) :)
   
  На rainlover му/ѝ се допаѓа ова.
 10. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  148
  не верувам дека сојата е штетна
  јас сум вегетеријанец веќе осум години и до сега не сум имала некој проблеми поради сојата ( а таа е најчеситот дел од мојата прехрана) :)
   
 11. fairytale

  fairytale Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  24
  Јас сум вегетаријанец цел живот и цел живот сум на соја.
  Не е ни малку штетна. Таа ме одржува во живот ;)
   
 12. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  327
  Сојата не е штетна, освен ако е ГМО!
  Имам мн пријатели од азиските земји...........досега сите би требало да се пупунци, ако сојата е штетна :lol: :lol: :lol: !
  и бтв, ако некогаш ви се укаже шанса, земете соја сос, нема да зажалите! :!:
   
 13. strangewoman

  strangewoman Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  367
  Не знам дали е штетна или не ама знам дека ние си ја употребуваме во исхраната :) Оние што се шницли од соја ми се многу убави и често знае мама да ми изпржи и после со ориз да се изнакркам :$ :lol:
   
 14. broken099

  broken099 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  434
  па јас мислам дека повеќе е здрава, иако сигурно има и некои негативни страни ..
  инаку јас сојата не ја конзумирам, а од мирисот ми се гадиии, а за вкус не се осмелувам да пробам :D :puke:
   
 15. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  327
  Можеби негативна страна на сојата е тоа што е алерген.....
   
 16. Nannaa

  Nannaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2010
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  30
  имам слушнато дека сојата е штетна за женски повеќе заради тоа што ги пореметувало хормоните и предизвикувало неплодност... наводно демек тие што конзумирале соја потешко можат да останат бремени од тие што не консумираат.е сеа колку е точно тоа не знам не ме фаќајте за збор
   
 17. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.275
  Допаѓања:
  144.497
  Сојата е здрава,но не е алтернатива за месо,факт...чао,пријатно.Може да наликува на него,ама не е...
  Вака или онака,не смеам да ја конзумирам,но сум зависник од соја сос.Со рижото опасно добро иде,а и со секаков вид зеленчук и сосови за пилешко или риба.
  Соја сос со павлка или со сенф,без промашај.
   
 18. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2.410
  Допаѓања:
  2.362
  соја јадам, али само онаа што се продава по маркетите за грицкање... иначе дома мама никогаш нема направено јадење во кое ке измеша месо и соја.. или пак само соја за ручек.. некако не ми оди баш тоа за ручек..
  не знам дали е здрава или не :) вкусна ми е за грицкање понекогаш :) oсобено оној микс од соја, сончоглед и семки од тиква мммммм :)
   
 19. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.044
  Соја?Фала, не.
   
  На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
 20. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  102
  Соја јадам понекогаш сепак спаѓа во здрава исхрана и мислам дека секоја храна може да биде штетна ако се претера. Многу е битна разновидна исхрана и умерена количина, така ќе ги избегнеме негативните страни и нема потреба да се плашиме од нејзини штетни влијанија. :)