1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Соја - здрава или не ?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од yawn, 23 јуни 2010.

  1. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Од соја имам пробано само зрната за грицкање..многу ми се вкусни и мислам дека се поздрави од другите грицки. Често си купувам
     
  2. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Не сум голем љубител на соја.
    Понекогаш ги јадам зрната за грицкање и супер занимација ми се, а и вкусни се. :lol:
    Друго немам пробано до сега.
     
  3. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    сојата е мноогу здрава (во умерена количина, како и секоја храна всушност), ама да не е ГЕНЕТСКИ МОДИФИЦИРАНА. Затоа барајте да пишува GMO free.
    Иако се сомневам ако пишува, дали навистина е така, зошто кај нас се` се фалсификува, кој што сака си пишува на налепницата :^)
     
    На WiseGuy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Не само што не е здрава туку е штетна посебно за бебиња и машки а девојки смеат да ја користат во мн мали количини иако јас би ја исфрлил комплетно од употреба :).
     
  5. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    хахаха, да, точно е, дека делува на намалување на плодноста! Ама ако се зема во огромни количини и често. А, ти валда не ја конзумираш секој ден дома ти!!???
    Не е страшно ако земиш еднаш-два пати месечно да си зготвиш. и секоја храна воопшто ако ја земаш во огромни количини е штетна.
    А, што не го исфрлиш алкохолот??? (претпоставувам пиеш!!) Тој е милион пати поштетен од сојата. Која логика не конзумираш едно, а конзумираш друго, уште поштетно!
     
  6. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Речиси никој не јаде соја само еднаш до два пати месечно но во тој случај се согласувам, најверојатно нема да има штета. Тоа што го кажав се однесува на редовно консумирање соини производи во облик на снегулки, изолиран протеин, соино млеко, соин лецитин итн.

    Така да не се работи за огромни количини туку за нормални количини и тогаш е несомнено штетна :).

    Воопшто не консумирам соја и било што од соја веќе повеќе години а алкохолот ми е исфрлен освен понекоја чашка вино мн ретко со друштво но без да се испијанам :).
     
    На girl.23 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Girl 23 е во право сојата заедно со пченката папајата и оризот е едно од растенијата врз кои најмногу се прават генетските модификации . Инаку сојата како соја е здрава, хранлива е, но не имсе препорачува на оние кои им се создаваат камења во бубрегот бидејќи има многу калциум. Од друга страна пак погодна за луѓето со скршеници и трудниците
     
  8. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Соја ни на мое маче не би дал а не па да ја јадам :) .

    Лично знам случаи за големи здравствени проблеми од соја и кај мажи и жени така да кој сака да си игра со оган (соја) нека повели ама пред тоа добро да се информира што става во организмот.

    Преполн е нетот со информации за штетните последици од соја и за тироидната жлезда како и за машкиот и женскиот хормонски систем така да не е тешко да се проверат истите информации. Кој и покрај тоа ќе ја консумира барем знае дека се информирал за ризиците.

    Еден рецепт како да го направите дечкото импотентен (вистинска анегдота од мој другар). Секој ден по 3 лажички лецититин од соја во гранули и големи шанси по некој месец да бидете ослободени од некои или сите активности во креветот :lol: .

    Не сум љубител на давање линкови но секоја што користи често соја во исхраната би требало барем оваа статија да ја прочита од сајтот на Меркола (авторките се нутриционистки): http://www.mercola.com/article/soy/avoid_soy.htm

    Изборот во секој случај секој сам ќе си го донесе :).
     
  9. Shopaholic77

    Shopaholic77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    109
    Јас не јадам Соја
    едноставно не ми е вкусна
    Сојата е една од најстарите културни растенија која му е позната на човекот. Датира уште пред 5.000 години, во Кина. Создадена е во Југоисточна Азија, каде почнала да се шири во Русија, Грузија, Украина.
     
  10. MilaKunis

    MilaKunis Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    25
    Конзумирам соја во облик на топчиња, но умерено и ми се допаѓаат.Досега сум немала никакви проблеми.
     
  11. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Најмногу што сакам е соја... Знам да си ја правам сама .. И кога ке ми се сојаде , до продавница и си правам од тие малите топчиња, прво ги варам па после ги пржам со печурки . И имам читано дека е здрава :D
     
  12. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    Јас мислам дека е здрава. Па уште ако ја приготвиш на добар начин, поубаво нема.
    Често ја користам во исхраната, најмногу кога е посно.
    Најпрво варена, па добро исцедена, па пржена со вегета...ммм
     
  13. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Обожавам соја и многу често ја јадам, сакам да ја грицкам, сакам да ја приготвувам во секакви видови, правам мусака со соја трошки, похувани соја шницли, салата со соја топчиња....
    Дали е здрава или не не сум ногу упатена ама би требало да е, затоа што сепак Виталија е производител на здрава храна, а сојата ја купувам од таму, освен тоа што го имам прочитано на пакувањето,а на него пишува дека е здрава, знам дека е здрава. Одлична замена за месо е, а не содржи масти.
    И да не е здрава пак ќе ја јадам пошо ми е најубава :)
     
  14. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Сојата е здрава и без маснотии особено за оние кои имаат проблеми со срцето секогаш пазам да не е ГМО или генетски модифициран организам секогаш пазам на тоа и гледам да пишува во упатството GMО free. Инаку знам да си ја подготвувам и да биде многу вкусна за јадење. Дома сите ја јадеме.
     
  15. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Јас сакам да пробам соја мајонез..само не знам дали е здрав, односно дали е поздрава варијанта од класичниот мајонез кој воопшто не е здрав.
    Каде може да се купи соја мајонез, гледам по рафтови низ маркетиве ама или не гледам убаво или нема, никако не можам да најдам? Исто гледам и сојини шницли дека приготвувате ама од каде ги купувате ме интересира, зошто имам пробано но само во ресторан.
    Инаку најдов и рецепт за подготовка на соја мајонез и составов изгледа многу едноставен, па вреди ли да се проба т.е. ме интересира дали е вкусен?

    Мајонез од соја

    2 лажици соино брашно
    вода
    малку сол
    ½ филџан ладно цедено масло

    Соиното брашно треба да се размати со пола филџан вода и да се стави на тих оган да се вариНепрекинато се меша и се додава по малку вода кога сојата ќе пошне да се згуснива. Варете ја смесата десет минути.
    Оставете ја смесата густа, зошто е потребно на крајот да додадете уште некои течни состојки. Кога смесата ќе се олади, во неа исцедете сок од пола лимон и додадете масло. Додајте сол и сето тоа добро изматете го во миксер или блендер. Да се чува во стаклена тегла во фрижидер.
     
  16. discofilman

    discofilman Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    106
  17. discofilman

    discofilman Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    106
  18. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    sojata zdebeluva :)
     
  19. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Јас обожавам соја шницли со сенф. Многу ми се слатки така приготвени, прсти да излижеш :lol: Најпрво ги варам, потоа убаво ги процедувам и на крај ги премачкувам со сенф и ги пржам. Некогаш прво ги пржам, па ги премачкувам со сенф. Тогаш ми се уште поубави, повеќе се осеќа сенфот. Инаку соја коцките прво ги варам, па ги пропржувам и ги јадеме така. А еднаш пробав да направам мусака со соја, ама ич не ми се допадна, тоа трошките ептен ми впија од млекото и не ми беше слатко јадењето. А го имам пробано и сосот што го пишува на кесичките од соја трошките на Виталиа. Е тој ми беше ептен вкусен, го правевме со шпагети. Лукчето му дава посебен шмек. Нареден пат ќе пробам некој од вашите рецепти.
     
  20. LusijanaLusi

    LusijanaLusi Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    11
    да да сојата е многу здрава и како што викате да не се претерува де нормално...а ја бидејќи кога ке ми спомнеш соја лигите ми течат и неколку пати ми се има десено да претерам малку повеќе и потоа имам гасови прдам ко настинат коњ..и затоа сега ја јадам помалку и јадам само ако не планирам да излагам вечер бидејќи лошо ќе биде :D :D