1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Со колку килограми ја стартувавте бременоста?

Дискусија во 'Бременост' започната од l-a-d-y-di, 17 април 2013.

  1. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Повели :) http://www.femina.mk/out/?id=e85fce721c ... htgain.asp
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  2. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Според оваа страница јас сум едно 10кг вишок. Не знам баш дали е точно. А и ми праќа нешто да се симне автоматски без да покаже што. Јас онаа што ја користам мора да ја симнеш ама сигурна е, од Google Play Store, без пари е и се вика Sure Baby Weight Gain Calculator
     
  3. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    ^Моја грешка, точно ми израчунало ама сепак, тоа што ми праќа за даунлодирање не ми се допаѓа
     
  4. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Јас ја користам оваа , и од сега сум ок според неа. Но ке проверам и твојата,само кога проверуваш внимај да смениш pounds/kg , можеби затоа ти излегува така. Тоа што се симнува и на мене е така , не беше на почеток , не знам што им стана.
     
  5. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Добро бе жени,
    пресметував по милион пати.
    Јас ја почнав бременоста со 63 (со 65 ама на почеток ослабев од мн повраќање) сега имам околу 80, барем мислам.
    WOW сега кога гледам напишано колкава е разликата сваќам дека е всушност околу 17кг :x
    Ама на мене не се познава така бе. Затоа и нему ја мислев многу.
    Градите ми се зголемија многу, стомакот ми расте, сега гледам почна и од страни малце претходно само на напред одеше. И оваа недела приматувам бутчињата и задникот има некоја разлика.
    Од каде дојдоа 17кг???? Не ми се верува. Не можам да си ја најдам дома вагата да се измерам сега па ќе се мерам утре.
    Лелеееее :sweat: 17?И физички активна сум бре, и пазам на храната колку толку. :worried: А сите што ме виделе ми викаат не си голема, не се имаш поправено мн, во стомакот и градите ти е отидено се.
    И минатиот месец кај докторката се мерев, она ми рече супер си, таман ко што треба.
    Знам дека некои жени се поправаат повеќе,некои помалку ама ова мене ептен мн ми се гледа. А во нив не е ни израчунато дека наредниве два месеца ќе се поправам уште.
    :sweat: :sweat: :punch: :headbang:
     
  6. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    епа таман сум си јас..таман за неделите...
     
  7. skenco

    skenco Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    49
    со 70,се надевам дека нема да бидам огромна до крај,со првото имав повеке срека стартував со 55 а се породив со 65
     
  8. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Јас со 82, се надевам нема да ја раситнам 100. Не сум многу крупна на изглед но сум набиена бидејки 6 години активно се бавев со спорт. А висока сум 1.72
     
  9. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Јас уште си стојам на +2 кг. Воопшто не се поправам, тие 2 кг се само во бебуш. Внимавам претерано многу, крвта ми е супер, бебуш си расте идеално. Нема потреба од многу кг, после треба да си одат од тука, а јас и така си ги имав многу повеќе од потребното. Фактички јас константно слабеам по малку, трошам од салцето, а се што внесувам си го користиме позитивно со буцка. Почнете да пишувате се што јадете во денот, ама не само главните оброци, туку и една банана, една грицка, една чаша сок, па ќе видите од каде ви се килограмите вишок. Нема подобар начин! Јас кога почнав со ова, приметив дека секој ден јадам чипс. Никогаш не сум јадела чипс а домашните секој ден, и кога приметив ми се слоши дека јас помини-замини, брцни раката во чинијата. Е неможе! :rofl: Сега си имам дневник по денови, и ништо не ми промакнува! ;)
     
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    20недела 52кг...
     
  11. gluvarche

    gluvarche Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    113
    јас стартував со 72 па изгубив две кила во првите три месеци од гадење а сега си ги вратив двете што значи пак сум си 72 (висока сум 174) али така имам предиспозиции за дебелеење и многу ме фаќа страв што како ќе биде понатаму :sweat:
    претежно слушам јадиси што сакаш после се симињаат килограмите брзо али некако не ми се верува баш........ кој си имал претходно проблем со килажа знае што значи маката да се ослабне па бар и некое кило
    али шта је ту је гледам здраво да се хранам и да пијам многу вода па бебуле нека расте , само мама да не става наслаги без потреба :lol:
     
  12. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Не е секогаш вистина дека лесно ќе ги симнеш килограмите.
    Имај во предивид дека откако ќе се породиш автоматски губиш барем 5кг, и дека ако доиш бебето те цеди, дека ќе имаш моменти кога ќе забориавиш дали, кога и колку си јадела, дека ќе поминеш поголем дел од денот ненаспана, дека ќе шеткаш со бебето низ домот, еве да речеме дека ќе ослабеш и 10кг.
    Ама мораш да се пазиш. Не е само тоа што ќе се поправиш, може да испукаш, целулит да ти се појави..
    Јас се надевам дека ќе ги изгубавм лесно (мајка ми после месец ослабела толку што носела алишта од пред бременост на стеснување, па се надавем и јас ќе го имам тој благослов :lol: )
    Ама во случај да не е така, веќе имам план. Море дури и да нема потреба да слабеам, оддвај чекам да почнам да вежбам. I miss it :inlove:
     
    На gluvarche му/ѝ се допаѓа ова.
  13. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Болна темааааа...... многу болна :worried:
    Почнав со 63кг, а се пораѓав со 91,5кг :tmi:
    Сега сум 78кг, и имам уште цели 15кг, за да бидам тоа што бев :sweat:
     
    На heppymom му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    ма баш ми е гајле колку ќе качам :D колку ми се јаде си јадам колку ми се пие си пијам.. немам воопшто проблем со кг.. колку се толку се.. мој си се :D
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  15. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Јас стартував со 50, а сега сум 59 (во 30 недела) :lol:
     
  16. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.161
    Допаѓања:
    234.885
    Незнам со точно колку ја започнав, дали со 67/8, или 66, ете ме на крај со 77/8 кг, значи имам ставено само 10-ина кг, еве нека бидат и 12. Баш онолку колку и што кажуваат самите лекари.
    Многу сум среќна, успеав на некој начин, со оглед на тоа што никако не смеев да качам многу на тежина , а ја стартував бременоста со вишок на кг :) .
    Браво за мене :P .
     
  17. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.441
    Допаѓања:
    34.243
    Пол:
    Женски
    Јас ја стартував со 52 кг :D :D имам уште да терам до крајот .... се надевам нема да бидат многу :$
     
  18. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    денеска се мерив 62 кг.. стартував со 56 :D
    дадејте и на душичката ваша да си касне шо си сака не се истезавајте многу :lol:
     
  19. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Денес се мерев скоро 38 недела сум имам 59кг а стартував со 50
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Startuvav so 59kg :)