Со училишна матура повеќе нема упис на факултетите

Дискусија во 'Образование' започната од Dream-Girl, 23 август 2019.

 1. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.462
  Допаѓања:
  135.716
  Пол:
  Женски
  Само неколку дена пред стартот на уписите, факултетите добија известување дека поради новиот закон за високо образование, овогодинешната генерација на студенти која што не полагала државна матура нема право на упис. Само студентите кои полагале државна матура ќе имаат право годинава да студираат.
  Во прилогот има повеќе информации и детали од револтирани матуранти и од факултетите кои дозволувале упис на студенти кои полагале училишна матура.


  Од моја лична перспектива ова е во ред, да се запишуваат само студенти кои полагале државна матура, но од друга страна не е коректно тоа што буквално 5 до 12 идните бруцоши се известени за ова. Можеби доколку имало порано известување, уште пред да бираме каков тип на матура и кои предмети ќе ги полагаме, одлуката ќе беше на место.
  Што мислите вие во врска со оваа измена, дали ја поддржувате новата одлука на МОН која е дел од новиот закон за високо образование? :)
   
  На Svetoslava, WarriorMind, Shalitra и 4 други им се допаѓа ова.
 2. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.367
  Допаѓања:
  29.754
  Пол:
  Женски
  Не ја поддржувам оваа одлука, бидејќи државната матура не е репер колку навистина некој знае и вреди. Се надевам дека сите сме свесни дека тој што е снаодлив без знаење, со препишување ја положува државната матура и тоа со висока оценка.

  Јас сум повеќе да постои приемен испит на секој факултет (ама без однапред дознаени прашања и со строги тестатори кои нема да дозволат препишување) отколку државна матура.
   
  На tamche995, Snowflake97, Keiner и 34 други им се допаѓа ова.
 3. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.462
  Допаѓања:
  135.716
  Пол:
  Женски
  Потполно се согласувам.
  На пример, прво полагање паднаа матура од мое школо англиски неколку што стварно основно познавање немаат од јазикот.
  Сега на второ полагање сите препишале и добиле 4ки и тоа со јаки перцентили, се чудев кога видов.
  Ако овие може да се запишат на факултет, зошто да не можат и тие со училишната матура.
  И така сите знаеме дека матурата е чиста глупост. Најмеродавно нешто за вистинска селекција ќе е приемниот, скроз истото го мислам, кое ќе си го спроведе самиот факултет и да се полагаат само 2 предмети, тоа што е навистина неопходно за тоа што го бара факултетот, а не вака...
   
  На Shalitra, MrenaRiba, sj *O* и 2 други им се допаѓа ова.
 4. 96kiko96

  96kiko96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2018
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  466
  Пол:
  Машки
  после 5 години од матура се одлучувам да одам на факс, фала му на бога што имам положена државна матура, иначе и ја ќе го наебев како сите останати...
   
  На eliesaab, sj *O*, La.loca и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.367
  Допаѓања:
  29.754
  Пол:
  Женски
  Слушнав на видеото дека претходни години што имаат полагано училишна матура/завршен испит тие ќе можат да се запишат, а овие што оваа година полагале не.
   
  На La.loca и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 6. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.592
  Допаѓања:
  5.413
  Пол:
  Женски
  Не подржувам братучетками намерно не отиде државна бидејки не и одеше англиски не дека беше лош ученик.
   
  На Keiner, cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 7. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.626
  Допаѓања:
  19.615
  Пол:
  Женски
  ДА СЕ УКИНЕ ДРЖАВНАТА МАТУРА!
   
  На Waverly Raven, angelche16, sj *O* и 6 други им се допаѓа ова.
 8. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.115
  Допаѓања:
  20.625
  Пол:
  Женски
  Повеќе сум за приемен испит на факултет, отколку државна матура.
  Само така би се направила селекција дали некој аплицирал на соодветно место, отколку стресирање за државна матура по неколку предмети.
  Не дека за приемен би се избегнал стрес, ама ќе се подготвуваш за она што сакаш да го студираш во иднина.
   
  На angelche16, sj *O*, Peperutce1115 и 12 други им се допаѓа ова.
 9. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.626
  Допаѓања:
  19.615
  Пол:
  Женски
  Ова е полошо.
   
  На RainbowButterfly и Srckata28 им се допаѓа ова.
 10. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.462
  Допаѓања:
  135.716
  Пол:
  Женски
  Да, всушност големиот број матуранти бираат училишна матура поради англискиот јазик. А и самите професори "не плашеа" со примери како англиски и најодлични ученици добивале слаба оцена, ако не знаете јазик ич не одете државна, лани сите 2-3 што знаеле добиле, сите што не им одеше англиски паднаа.
  Еве следна година нов пример за раскажување ќе им бидам на пример јас како сум кикснала. :drunk: А и се што кажаа испадна вистина. Пола школо падна, ние што знаевме англиски резултатите фијаско. :x
  Се надевам нема да ги исплашат, па да им е страв да полагаат. :D

  Инаку новата измена која се планирала од следна година била воопшто да нема училишна матура. Дали па со тој избор наметнуваат секој да мора да оди на факултет?
  Што ќе прават тие ученици што ниту сакаат факултет да продолжат, ниту сакаат државна матура да полагаат. :^)
   
  На WarriorMind и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 11. Coco - L

  Coco - L Активен член

  Се зачлени на:
  23 август 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  253
  Пол:
  Женски
  Најдобро решение е да си има приемен испит на факултетите па така подобро ќе се види кој колку знае . А со полагањево на матура каде 99 посто се препишува и се прават нереални оцени е многу не фер и не е вистински показател за тоа кој колкаво знаење поседува.
  А и на матурава добиваш оценки за кои немаш ни увид ни ништо да видиш што си згрешил и дали е правилно оценето или не ( и ова ми е голема глупост ) . За некои предмети што знам многу добив помали оценки од некои што не учат ни малце . Затоа големо НЕ од мене за полагање на матура!
   
  На Shalitra, sj *O*, Peperutce1115 и 7 други им се допаѓа ова.
 12. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.592
  Допаѓања:
  5.413
  Пол:
  Женски
  А зашо никаде не пишува освен на тај клип на јутуб?
   
 13. elenaxbbg

  elenaxbbg Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2017
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  970
  Пол:
  Женски
  Јас кога полагав државна,буквално тие што не чуваа не ,,тераа" да препишуваме :) Сите бевме на клупа со телефоните,ги сликавме тетратките и чекавме одговори да ни пратат(што не е за пофалба,но ученици како ученици секако ќе го одберевме полесниот пат за да положиме,плус што ни беше дозволено).
  Ученици кои имаа ЕДВАЈ двојка за да не паднат година положија со 4ки 5ки,после професорите им се дереа зошто си извадил 4-5 (facepalm).Така да,не сум за овој закон,бидејќи матурата апсолутно не е никакво мерило на знаењето(барем кај нас така беше) не можеш ти ученик што се трудел 4 години,бил одличен,да му го мериш знаењето со една оценка од матура,па и да не му дозволиш факултет ако не полагал државна,па уште да го известиш на една недела пред упис на факултет :)(n)
   
  На WarriorMind, sj *O*, RainbowButterfly и 4 други им се допаѓа ова.
 14. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.647
  Допаѓања:
  51.342
  Пол:
  Машки
  Ова не е ништо ново. И во мое време(читај пред Христа) мораше да полагаш државна матура ако сакаш да се упишеш на факс. Сите останати си полагаа завршен испит.
   
  На Coco - L, Feminka22 и Angie1432 им се допаѓа ова.
 15. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.687
  Допаѓања:
  40.761
  Пол:
  Женски
  Не се согласувам. Оценките на државната матура не се воопшто реални. Јас знам многу што препишуваа и добија нереални високи оценки кога полагав, а тие со вистинско знаење имаа изненадувачки ниски оценки. Значи таа матура на никој начин не покажува вистинско знаење.

  Сте спомнале за англиски. Мене што цел живот ми оди англиски и сум имала само 5ки и по некоја 4ка чат пат на матура англиски извадов едвај 3ка. Како и јас не знам, се чудев. Не бев ни единствена.

  Се согласувам и јас со тоа дека треба да има приемни испити на секој факултет наместо матура. Барем ќе учиш нешто што навистина ќе ти треба и ќе се покажиш дали стварно те "бива" за тој факултет, а не вака некој што препишувал да има предност пред некој кој има вистинско знаење.
   
  На sj *O*, Peperutce1115, Coco - L и 5 други им се допаѓа ова.
 16. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.592
  Допаѓања:
  5.413
  Пол:
  Женски
  Ова не ми е многу верно ке изгубат многу студенти секако а и ке немаат профит бидејки повеке пари збираат од оние со училишна матура како што имам слушнато. Ке и фалат студенти 100 студенти не е мал број како што гледав на телевизија
   
  На Coco - L му/ѝ се допаѓа ова.
 17. vaterpro

  vaterpro Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2018
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  58
  Пол:
  Машки
  Колку лошо е поставен законот,катастрофа,ај што е донесен после полагањето на матура за оваа година,па и уште училишната матура не важела само за завршените матуранти во 2018/2019, а другите што полагале пред 2018 можи да се запишат.
   
  На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.625
  Пол:
  Женски
  Нека се укине дур завршам четврта :inlove:
   
  На sj *O*, WildMk, marija305 и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.626
  Допаѓања:
  19.615
  Пол:
  Женски
  Чул те господ 8)(y)
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Golden

  Golden Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  1.066
  Допаѓања:
  1.399
  Пол:
  Женски
  Иако ја полагав државна матура,сепак е многу лошо што вака во 5 за 12 ги известуваат оние кои полагале училишна матура.Според мене е најдобро да има приемен испит,бидејќи државната матура не е никаков показател за тоа кој колку знае бидејќи некаде се препишува на велико,а некаде не како што и би требало да е во секое училиште.
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.