1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Со што ги xраните вашите миленици??

Дискусија во 'Дом' започната од Alesii, 27 февруари 2012.

  1. antonina

    antonina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    809
    Пол:
    Женски
    Давај му слободно :) Оброците во зависност од возраста ги препишав од книшката на моево :) ние имаме 5 години и скоро 8 месеци па јаде по неколку пати на ден и + јас кога јадам, нели неизбежно е и тогаш да ги нахраниш особено кога ќе ја направат таа мила фацка :angel:
    Најправилно е како што пишав ама кој ке се придржува кога се тооолку мили :$
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Јас моето маченце го хранам со тоа ние што јадеме. Секој ден млеко ЗАДОЛЖИТЕЛНО пие и тоа многу. Рибчиња му давам, таква храна што има повеќе витамини и сега какви обрашчиња ги направи се поправи а какво беше јадното ко мојава шака хахах. Буце е сега :inlove:
     
  3. owl-ribbon

    owl-ribbon Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    678
    [​IMG] грицки и конзерви , му купуваме и коски со витамини а исто така јаде и се што јадам јас
     
  4. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    899
    Допаѓања:
    1.958
    Пол:
    Женски
    Главно му даваме храна за кучиња, но знам да му фрлам морковче, лепче итн. Е сега, сакав да прашам дали некој знае и може да ми каже дали Chappie е добра и квалитетна храна. На многу места прочитав дека е ефтина и не е препорачлива за кучиња, ама ајде и тука да слушнам мислење од вас.
     
  5. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Сакам да ве прашам нешто.
    Кученцето на комшиите има околу 7-8 месеци и сега во летниов период неќе да јаде, не е болно ,барем не изгледа така, ама за разлика од пред 2-3 месеци помалку јаде .Прашањето ми беше дали некој знае што треба да му даваат да јаде сега овој период?
    Инаку кученцето е мешано со пекинезер,мал раст.
     
  6. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    кучето го хранам со паштети млеко пресно кисело супи од копани нормално со месо
    мачорчето со мачешка храна[​IMG]-баш вака личи моето мачорче мн.е сладок
     
  7. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    899
    Допаѓања:
    1.958
    Пол:
    Женски
    Не сум сигурна, ама мислам дека му е од топлово време. И кучето на една моја другарка исто не сака да јаде, баш од кога почнаа пеколниве денови. Претпоставувам дека е од тоа.
     
    На Juicy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас на мојава крајот не можам да и го најдам!
    Вчера јадеше сирење. Сирење бе! |(
    Купивме цела канта овчо сирење, па ајде да го пробаме. Не гледа како јадеме, се ѕвери, рипка по нас, и ајде викам да и дадам едно парче колку да види дека не е тоа за нејзе. Го изеде парчето, па уште едно, па уште едно... Сестра ми зимоска ајвар ја ранеше.
    Коски не сака, сирење сака.

    Дулче, нашево кутре обожава чапи. Не знам тато од каде ги купи претходните, ама еве веќе ги потрошивме, а вреќата е од 3kg. За тоа дека биле штетни прв пат слушам, ние еве колку време ја раниме со тоа, ништо не и е. На етикетата пишува дека во составот има протеини, масти, јаглени хидрати и такви важни состојки. Брзо ја заситуваат, а она сака така да си грицка од нив.
    На пример тазе лепче не јаде, туку суво го јаде. Ќе го фати меѓу шепи и си грицка. Остри заби.
     
  9. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    899
    Допаѓања:
    1.958
    Пол:
    Женски
    Јас прочитав дека содржи многу конзерванси и затоа го сакаат. Не знам, од толку зборување некако ми е страв да му купам таква.
     
  10. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Aбе куче се јаде, па и сиренце си сакаат :D инаку сака мојата грицки, па и купувам купечки грицки од OTTO мислам се вика, како коска бисвити специјални, 70тина денари се 15 има внатре, си ги јаде супер и се. од педигрее исто така нешто за грицки и зимаме, и обични крекери секакви јаде.
    смее и човечка бисквита, нив највеќе ги сака, дневно 2 и даваме, смее ја прашав доберман
    и урми многу јаде, значи и урми и даваме чат пат :)
    A кога ќе украде од маса чоколадца и наполитанки, може да се радува, знам дека не смее да јадат колачиња чоколади бомбони, ама во невнимание знае да украде чат пат, фала богу не е слепо после сето тоа благо што го има изедено :drunk:
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841


    Леле остај тоа со благото..Секој ден жива се јадам од тоа да не ми фати шеќерна болест,па да не ослепе,да не умре...Пу-пу-пу..Не дај боже..Ама неможам бре човече коа ќе го напраи тоа наивно фациче,не можеш а да не му дадеш да си касне благичко..Па еден живот му е бе па башка и не живеат долго..Е има се да му давам,дозволувам..Додека си е жив...После нема враќање... ;(
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Имам 6 годишен мачор и го хранам со конзерви мачешка храна , сува храна не го најадува -.- само јаде и јаде :lol:

    Морав да редактирам - омилена храна на мојов мачор му се пиперки :| :rofl:
     
    На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. The.Pink.Angel

    The.Pink.Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    497
    Допаѓања:
    132
    Kyчето го хранам со храна за кучиња ама понекогаш од дома што има а мачињата со домашна храна :D
     
  14. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Папагалчето ми јаде витамински трошкички. Не знам што и како се, баба ми му ги купува. Понекогаш знае да му свари јајце, или му става морковче, марулче и тоа си каска.
    Мачките јадат или конзервирана храна за мачки - тоа поретко, или оние сувине што се како крекерчиња. А исто така и со манџички со лепче од ручекот, ковчиња и мевце од пилешко и слично...
     
  15. Sara2

    Sara2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    Двете кучиња и мачката кој ги чуваме во викендицата јадат се. А папагалчето го хранам со просо збогатено со витамини.
     
  16. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    Ги хранам со исклучиво со сува храна! :!:
     
  17. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Во последно време на мојата мачка и купувам од оние храните во конзерва.
    Сувата храна изгледа почна да и се здосадува, па сега воопшто не може да ја смисли.
    Одбива да ја јаде, па заради тоа малку ослабе.
    Пробав да и го сменам вкусот, различни да купувам но ништо.
    Добро е, сега си јаде од конзервираната храна, а понекогаш и давам и млеко.
    :)
     
  18. Nefertitii

    Nefertitii Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    239
    Со сува храна односно со Ројал Канин .Покрај тоа два пати во неделата и варам или пржам јајце ,или и спремам ориз со морков и пилешко .Посластици несака многу многу освен оние што се од пресувана кожа да си ги грицка како занимација .а да и јаболко и банана исто така јаде.
     
  19. MaCa-Swiss

    MaCa-Swiss Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    961
    Кучето мое се јаде- Салама, виршли, ориз, макарони, месо, леб .. најмногу коски.. А иначе му купувам посебна храна од продавниците за животни. ;)
     
  20. Brennan15

    Brennan15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    27
    Читам некои тука...како се што вие јадете им давате и на кучињата? Не мислите дека тоа е премногу нездрава и зачинета храна за нив? Готвено специјално за него може, ама остаток од ручекот никако не треба да се дава! Јас моето го хранам со сува храна, Ројал Канин. Повремено и давам јогуртче, овошје, зеленчук, пилешко варено, риба, јајце, Педигри бисквитки, ама се како ужинка. Оброците и се само дехидрат.
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.