Спанаќ

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од T.e.d.d.y, 7 март 2012.

 1. Skorpija87

  Skorpija87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  68
  Многу го сакам спањакот со ориз на тавче и во баница мх мх :)
   
 2. nepoznaata

  nepoznaata Активен член

  Се зачлени на:
  17 август 2012
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  6
  Го обожавам спанаќот особено со ориз и кисело млеко мераци
   
 3. Miss.Baller

  Miss.Baller Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2012
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  55
  исклучиво само во пита

  п.с. како мала знаев да го јадам со јогурт, ама сега не
   
 4. ViktorijaMari

  ViktorijaMari Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  464
  Допаѓања:
  158
  исклучиво манџичка спанаќ со ориз, ама вака го обожавам :inlove:
   
 5. Winterborn77

  Winterborn77 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Обожавам спанаќ, можам секој ден да јадам приготвен на различни начини
   
 6. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.691
  Пол:
  Женски
  Обожавам. Поготово таков мајка ми како што го прави. :inlove:

  Од храна и вино е, ама многу е стар рецептот.
  Значи колку што запамтив:
  Се вари спанаќот. Се фрла првата вода.
  После во друго тенџере се пропржува зејтинот (со незнам што). -.-`
  Па се става спанаќот во зејтинот. Па пред или после тоа се става сол, црвен бибер, црн ли, поим немам.
  Па се става оризот, да се свари внатре. (незнам дали он пред тоа се пропржува во зејтинот што го спомнав горе). И се вари, да омекне оризот.
  Па ренда од прилика кашкавал (растителен), се меша. И го става во тавче.
  Реди преполовени сварени јајца. Вкупно 3 јајца. Се сечат на пола нели, и стануваат 6. И се редат врз спанаќот. И одозгора пак се става кашкавал рендан. И се пече.

  Како кажав... Арно ќе биде некој ако сфати.
  Ама во главно се вари, и после се пече.

  Ама луѓе, преубаво е. Тоа коричка кога ќе фати горе... :inlove:

  Од прилика вака изгледа:
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 7. the-girl1

  the-girl1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  1.297
  Допаѓања:
  664
  Спанаќ ми е едно од омилените јадења. :inlove:
   
 8. l0vE...-love

  l0vE...-love Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2012
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  142
  Пол:
  Женски
  Спанаќ потпечен со ориз и со кисело млеко ...
   
 9. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.839
  Допаѓања:
  26.163
  Пол:
  Женски
  Букк.. не јадам спањакк.. :puke:
   
 10. tea4e

  tea4e Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  3.410
  Допаѓања:
  3.147
  Обожавам :inlove:
   
 11. hearted

  hearted Нов член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2013
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  4
  најмногу мразам :puke:
   
 12. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.631
  Допаѓања:
  14.576
  Пол:
  Женски
  многу сакам спанаќ и со ориз го сакам и без,и го јадам со кисело млеко :inlove:
   
 13. Valenteen

  Valenteen Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2012
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  65
  Многу ми се допаѓа , поготово со јајца мх мх :lol:
   
 14. l0vE...-love

  l0vE...-love Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2012
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  142
  Пол:
  Женски
  и јас а мене и омилено јадење ми е :$
   
 15. the-girl1

  the-girl1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  1.297
  Допаѓања:
  664
  Ауу.Омилено јадење ми е.И мајка ми па како што го прави најубав. :angel: За мерак. :clap:
   
 16. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  835
  Многумина ми се чудат ама омилено јадење ми е бе ! Ништо не може да го замени....24/7 би јадела спанаќ!
  Не чини да се топли по вторпат па затоа јас од првпат се ! :lol: :lol:

  Со јогурт испотурено...мх мх мх...мераци..лиги ми испотекоа :rofl: :P
   
 17. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.408
  Допаѓања:
  3.606
  Пол:
  Женски
  И јас многу сакам спанаќ,о-б-ожавам!
  Кога имам спанаќ за ручек сметам дека имам екстра ручек.Знам дека на некои им е чудно ова,ама јас од дете мало си го сакам(тогаш јадев за да бидам силна ко Попај :D ).
  Некако ми е поубав без кисело млеко или јогурт,па не ставам никогаш.
   
 18. Lovy1

  Lovy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  817
  Пол:
  Женски
  Јадам спанаќ, едвај чекав пролет да иде да јадам спанаќ :D
  Порано мразев, ама предходнивме 2 години го сасакав :)
   
 19. EMoonlight

  EMoonlight Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  1.313
  Допаѓања:
  12.658
  Пол:
  Женски
  Многу сакам спанаќ,со кисело млеко а и така само.Пита со спанаќ,мх мх :) :) :)
  Преубаво!
   
 20. Butterfly14

  Butterfly14 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  455
  Порано јадев сега неможам, не го сакам