Спанаќ

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од T.e.d.d.y, 7 март 2012.

 1. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.274
  Пол:
  Женски
  Јадам спанаќ. Го јадам со кисело млеко. Ретко го правам бидејќи ме мрзи да го чистам.
   
 2. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  4.149
  Пол:
  Женски
  Не јадам спанаќ
   
 3. tofi

  tofi Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2012
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  13
  Не сакам спанаќ,го мразам мирисот...
   
 4. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  Го јадам само со ориз во плекче...во баници и други работи не го јадам...
   
 5. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.274
  Пол:
  Женски
  Јас го јадам спанаќот и во пити. Тие пити ми се многу вкусни.
   
 6. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.287
  Јас го јадам спанаќот. Не ми пречи.
   
 7. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  48
  сакам спанаќ и како тавче со ориз со кисело млеко и во пита со сирење и спанаќ мешано :)
   
 8. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  4.964
  Допаѓања:
  40.478
  Пол:
  Женски
  ОБОЖАВАМ спанаќ :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
   
 9. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.308
  Допаѓања:
  69.910
  Пол:
  Женски
  Обожавам спанаќ посебно свеж направен како салата :mm: :mm:
   
 10. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.924
  Моето омилено јадење. Го јадам со јогурт и без леб.
   
 11. Adina

  Adina Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  1.048
  Допаѓања:
  8.022
  Пол:
  Женски
  и јас многу сакам спанаќ :) го јадам најмногу во една манџа шо ја прајт мајка ми.. Знам дек стават спанаќ ориз пиперка домат морков кромид и месо..многу е вкусно ммм ми се пријаде :D
   
 12. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.924
  Спанаќот исто така е богат со витамини. Витамин Е, Ц, К (ги зацврстува коските), железо итн...Не знам дали сте знаеле но спанаќот потекнува од Иран.
   
 13. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.924
  Исто ме интересира каде можам да најдам спанаќ во конзерва кај нас?
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.890
  Допаѓања:
  150.665
  Пол:
  Женски
  Првпат слушам за спанаќ во конзерва. Има по пазарите, има и смрзнат, иако не е препорачлив смрзнатиот, од иста причина поради која не се притоплува веќе приготвен спанаќ.
   
 15. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  572
  Спанаќ јадам само на тава со малце ориз, не можам да замислам како го прават течен :?: и каков вкус има а не би ни пробала.
   
 16. Skromna

  Skromna Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  117
  .. :) ..Спанаќот најчесто го готвам чорбест со мевце,јунешко и малку оривче...а понекогаш и сварен и потпечен со цели јајца...семејството го обожава и на двата начини... :) ..а кислеото млеко плус е неизбежен додаток...посебно овчото кисело млеко... :?:
   
 17. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.924
  Во странство продаваат конзервиран спанаќ. Но незнам дали кај нас продаваат. Секако дека тазе зготвено е подобро, но немам време да готвам дома. А во конзерва е еден вид брза храна.
   
 18. Butterfly-Girl

  Butterfly-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2013
  Пораки:
  947
  Допаѓања:
  506
  Пол:
  Женски
  Ммм обожавам спанаќ :$ Секогаш го јадам со кисело млеко :D
   
 19. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.881
  Мислам дека имам видено во Карфур.

  Замрзнат спанаќ слободно може да се јаде ако е замрзнат свеж, а не термички обработен. Ако се презагрева веќе еднаш зготвен, па оладен (не мора замрзнат) спанаќ ќе се јават нитрити што можат да бидат штетни, особено за мали деца.
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  6.679
  Допаѓања:
  115.991
  Пол:
  Женски
  Сакам спанаќ. Има периоди кога ми е слаба крвта, па го форсирам секој 2 ден... и ми здосадува, ама затоа многу ми помага околу недостатокот на железо. Но и без тоа, си го сакам. :)