Спанаќ

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од T.e.d.d.y, 7 март 2012.

 1. Kikka.C19.20

  Kikka.C19.20 Нов член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2013
  Пораки:
  213
  Допаѓања:
  22
  Не јадам ме потсетува на земја,попан,олива а нив ги мразам! :rofl: :rofl: :@
   
 2. RedHeart

  RedHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  47
  Многу мразам спанаќ
   
 3. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.924
  Јадев скоро спанаќ во кинескиот ресторан Шангај. Многу беа убави. Ги носат како листови а не како манџа. Ама ептен убави се. Им ставаат некои зачини, ги пржат изгледа итн...
   
 4. Chupe

  Chupe Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  413
  Ајде девојки дајте некоја идеја за салата од свеж спанаќ...
   
 5. Agrona

  Agrona Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.707
  Пол:
  Женски
  ^
  Потребни состојки:
  - 400 грама исчистен спанаќ
  - 2 доматa со средна големина
  - 7-8 зелени маслинки
  - сол
  - маслиново масло

  Подготовка:
  Спанаќот убаво да го измиеш и ќе го оставиш 15-20 минути во сад со вода во кој ќе додадеш две лажици алкохолен оцет. Исечкај го спанаќот што е можно поситно и стави го во сад за салата. Исечкај ги доматите најпрво на половина, а потоа половинките на тенки ленти и додај ги во садот со спанаќот. Прелиј ги со маслиново масло, посоли и добро измешај. Исечкај ги маслинките и расфрли ги врз веќе речиси подготвената салата. Слободно попрскај ја салатата со малку пармезан (доколку јадеш).

  Bon Appétit ;)
   
  На Chupe му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.204
  Допаѓања:
  41.238
  Дали има спанаќ и која му е цената?Не знам дали му е периодот а апла ми се пријаде.Јас многу го сакам и во манџа,и посебно печен,абе мераци :) :) :)
   
 7. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.924
  Има спанаќ. Јас купувам од веро 120 денари е негде исчистен. Сега немаат месец дена. Не им стигнало спанаќ изгледа. Имаат но од некоја друга фирма. Јас од Спар си купував.
   
  На Agrona и ludoto19 им се допаѓа ова.
 8. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.644
  Кај мене во локалниот маркет веќе некое време постојано има, цената му е окулу 50 денари кило, на пазар могуче е да е и поефтин.
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  4.394
  Допаѓања:
  46.676
  Пол:
  Женски
  Јадам спанаќ многу и тоа со ориз во манџа ми е убав, исто и бурекот со спанаќ ми е убав :D
   
 10. mila25ve

  mila25ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Женски
  Јадам спанаќ на сите можни начини, го обожавам со јајца пржен, во тава со ориз, во пирошки или во сукано
   
 11. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.666
  Допаѓања:
  7.602
  Пол:
  Женски
  Не јадам спанаќ :puke:
   
 12. QweenSM

  QweenSM Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  2.149
  Допаѓања:
  13.809
  Пол:
  Женски
  Ммм највкусно јадење. Многу го сакам. Со јогурт најмногу ми оде. :D
   
 13. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.029
  Не го јадам. А најодвратно ми изгледа испокашкан со павлака или кисело млеко. Не можам ни да глеам, не па да јадам. :puke:
   
 14. matejaaa

  matejaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2014
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  133
  Јадам спанаќ, ама најубав ми е како ролат и во средината варено јајце мммм највкусното нешто.
  А за ручек го јадам со кисело млеко :D
   
 15. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  1.841
  Допаѓања:
  15.369
  Пол:
  Женски
  Манџа спанаќ и јогуртче. Мм :D
  А, и во ролат го јадам, ама не многу често.
   
 16. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.202
  Допаѓања:
  2.564
  Пол:
  Женски
  Многу сакам да јадам спанаќ, особено со ориз. Сакам да пробам и бурек со спанаќ.
  Сега се настрвив.
   
 17. luci22

  luci22 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  742
  Допаѓања:
  1.500
  Пол:
  Женски
  Јадам спанаќ, нема нешто повкуснооо!..
  си јадам и после тоа, цап си имам сила, иста како Попај станувам, мускули наа бабачко! а башка идам и си го тепам Дибек, да!
   
  На AziskaStrslenka и Sunshine.Sunshine им се допаѓа ова.
 18. Marijasp

  Marijasp Активен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2014
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  14
  Го мразам.
   
 19. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.872
  Допаѓања:
  7.658
  Пол:
  Женски
  Хах мама го прави со ориз и пилешко спанаќот лелле најомилена храна ми е жими се и одозгора со кисело млеко или јогурт.
   
  На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.924
  Јас денес ќе го јадам моето омилено јадење. :lol: