1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спас од несакани влакна на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од natasavip, 16 декември 2009.

 1. natasavip

  natasavip Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  8
  Пред некоја година имав тумур на левиот јајник и после операцијата ми се појавија влакна по лицето на делот од брадата и сега сум приморана да ги депилирам. Има ли некој направено трајна депилација и дали е успешна. Пишете ми.

  Модератор: Пишувајте ги мислењета на кирилица.
   
 2. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  671
  Jas nemam praveno trajna depilacija ,ama prasuvav kozmeticarka pred mesec dena i eve sto mi kaza:
  Trajnata depilacija se raboti vo nekolku tretmani.
  Lici na cupanje i se izveduva laserski so gelovi i zavisno od jacinata i gustinata na vlaknata ,potrebni se 3-5 tretmani ,a moze i poveke.
  Tami kaj sto prasuvav jas (BT) eden tretnman cini 3000 denari,pa po 5 e 15 000 denari.
  Najtragicno e deka posle nekolku godini (citaj 1-2) pak se vracaat.
  So ovoj vid na depilacija im se umrtvuva korenot,pa kaj nekoi umira ,a kaj nekoi ne ,pa pak rasnat...
  Znaci za dzabe pari...barem jas taka mislam.
  Jacinata i gustinat ana vlaknata i taka i taka so godinite opadja pod vlijanie na hormonite ,pa spored toa ,po mene podobro e depilacija na konvencionalen nacin.
  POZ>
   
  На A&A му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Elisa

  Elisa Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  7
  I jas imam prasuvano i edna drugarka mi kaza deka bilo mnogu skapo, imalo nekolku tretmani no treba da gi povtoruvas na odredeno vreme, taka sto nema skroz da isceznat nikogas. I jas go imam istiot problem, ama ne sum bila pravena operacii ni nisto, od nigde nikade. I mislam deka podobro e depiliranje navreme otkolku zracenja za dzabe. Ako nekoj znae nesto drugo, nesto poveke za trajna depilacija neka pisi :D.
   
 4. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.782
  Допаѓања:
  151.413
  Полицистични јајници се најчесто индикатор за влакнавост по лицето кај жените.
  Има една крема на Е беше,ама стварно не ми текнува баш името,прашајте во аптека или кај матичниот гинеколог,зошто тој е одговорен да ги санира последиците од проблемот или да даде совет...Дејствува локално и има резултат со упорно користење.
   
 5. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.988
  вака од сопствено искуство ќе ти кажам дека трајните депилации не се трајни, не ги уништуваат влакната засекогаш, ласерски се уништуваат клетките кај коренот на влакната, но за некое време може да е и повеќе од година дена повторно почнуваат да растат влакна, не постои начин трајно да се отстранат влакната.
  јас бев на ласерски третман за отстранување на влакна и не е едноставно, ниту пак безболно како што кажуваат, освен тоа ја имав таа среќа да ми се погоди крајно непрофесионален дерматолог, бидејќи на местото кое го третирав со ласер имаше и едно мало мозолче после третманот ми се направи рана и ми требаше цел месец да ми заздрави,а сеуште имам лузна на тоа место што за жал ќе си ја имам цел живот :evil: :evil: :evil: :evil:
  иначе несакам да правам антиреклама но моето искуство покажа дека и во реномирани дерматолошки ординации има крајно лош третман на пациентите и непрофесионалност, јас бев во дерматолошката ординација Д-р. Анчевски и не ја препорачувам на никој :!: :!: :!:
  што се однесува до цените еден третман за помали места како надусници беше 1800 ден. а за поголем дело од телото како на пример раце беше 6000 де. но тоа е само за 1 третман а се потребни најмалку 5 третмани кои се прават на временски интервал од 1 месец.

  P.S.мој совет ти е НИКАКО ласерска депилација ;)
  P.P.S.сеуште се каам што не ја тужев дерматолошката ординација :mrgreen:
   
 6. Just.Be

  Just.Be Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Леле колку се нервирам заради тие влакненца:(
  Имам и над устата и морам нон стоп да се депилирам,ајде тоа ок....ама имам и кај ушите незнам како се викаат тие,бикенбарди :lol: :lol: и по некое влакненце ми испадна тука таму....лелеле страшно се нервирам:((((
  Има некое чаре или само честа депилација???
   
  На h_2647 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.636
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  не се зрачете без потреба коа и онака не делува туку е за година две вака со депилација ако ништо друго се изретчуваат колку толку
   
 8. suGarBaby

  suGarBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  113
  Имам многу другарки го депилираат лицето со восок. :mrgreen:
  Па шо знам пробај и ти али ако ти е многу чуствително може да ти се појави црвенило после депилирањето,влакната потоа ти се изретчуваат поспоро растат и доколку се депилираш со потопол восок може да се уништи коренот па никогаш повеќе да не ти израснат влакна на тоа место . Позз ;)
   
 9. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  и јас имам влакна и на брадата и надусните и покрај ушите имам најмногу и страсно се нервирам :evil: со восок ги издепилирав еднаш ми се направија мозолки и сега ми е страв пак да пробам а веќе не можам да се поднесам
   
 10. suGarBaby

  suGarBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  113
  а стави помада после депилирањето со восок??
  Павловичева обавезно после депилирање на лицето ;)
  позз. :D
   
 11. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  јас првпат кога се издепилирав надусните ми се појавија страшни мозолки и почна да ми се лупи кожата иако ставив помада и тоа попвеќе слоеви страшна болка е ама мора да се трпи подобро болка отколку влакна :twisted: :twisted: :evil: :evil:
   
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.056
  Допаѓања:
  199.236
  Пол:
  Женски


  Зависи каков восок си користела... се препорачува ладен восок, и тоа на мали ленти, мене такви ми се најубави... веќе неколку години ги користам лентите на Veet, и супер ми се, влакненцата ми се изретчија, па и омекнаа, не се познаваат толку... а пред тоа ги избелував, ама откако си направив страшна изгореница на лицето (среќа не ми остана лузна), почнав да ги депилирам...
   
 13. ruzamk

  ruzamk Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  SO STO GI IZBLEDUVASE ????
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.056
  Допаѓања:
  199.236
  Пол:
  Женски

  Има специјален прашок во ќесички кој се продава по парфимериите, и се меша со хидроген (најдобро 6%)... се мачка на местото кај што имаш влакненца и се држи колку што пишува на ќесичката... влакненцата стануваат бели, ама на сонце се познаваат ако се густи, ама во секој случај е подобра опција отколку да ти се гледаат цело време. Мене ме зезна продавачката, ме убеди дека треба 9% хидроген и се изгорев... среќа немам последици....
   
 15. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Малите лентички на Веет.Иако имам малку само над усните,одвреме навреме се депилирам со нив,и мислам дека се ептен ефикасни,само ако добро ги употребиш.Другарка ми го оставо цел восок на кожа,од страв што и беше да тргне посилно,пет дена се лепеше цела,не можеше да се измие.Првиот пат ако ти се подлабоки и поцврсти боли,ама после нема ни да сеќавате.
   
 16. HoneyBunny

  HoneyBunny Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  Отстранување на влакненца од лицето

  Имам ситни влакненца на лицето, така под ушите, на крајот од образите. Не се приметуваат од далеку, но ако некој се доближи може да ги види. Исто и кога носам репче ми се приметуваат. Па сакав да прашам како може да ги отстранам? има некоја крема за намалување на растот на влакната? или...да се депилирам.
  Ноо.. не сакам да ги вадам со восок, се плашам да не ми израснат повеќе па ке бидам маж со брада xD
  a читав дека ласерко не помагалоо, сите се жалат...
  Што да правам? :worried:hock:
   
 17. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.346
  drugarka ima vakov problem i se depilira,no na kozmeticar.ne se sekiraj nema da ti izrasnat so brada,slobodno odi na kozmeticar,ke ti izrasnat (ako ne gi depiliras redovno) isti kako sto ti se sega
   
 18. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  i jas takvi vlaknenca na liceto i gi depiliram doma sama so lenti ednas bev na kosmeticar ama mi se nafrla liceto i sega sama si gi depiliram prehodno koristev krem veet ama dzabe pogusti mi se napravija za brzo izleguvaat a ima i eden krem sto go zabavuva rastenjeto ama ne se sekavam kako se vikase prasajte vo apteka
   
 19. Rude.girl

  Rude.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Пробајте и со чупалица.....ке ви треба малку поише време али пак нема да ви се прават бубулички
   
 20. UnA...-7

  UnA...-7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  17
  Малце повеќе храброст и ова е единствено нешто што функционира од лично искуство знам.Ако знаете со што се депилираат турчинките нешто мешано шеќер лимон се е природно се ретчат неверојатно.Ко мајмун бев во лицето :lol: после една год сеа само малку така и одам еднаш на 2-3 месеци .со ленти само си го запустив лицето и секоја недела ми растеа.А од ова се чисти ептен.Сега сум ко бебе дури и не се ни шминакам поќе.Распрашајте се има сигурно по некој низ вашите градови нема нешто подобро.Мози да се појави црвенило ама по некој сат исчезнува нема гајле дур да се навикни лицето.