1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спас од несакани влакна на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од natasavip, 16 декември 2009.

  1. SunnyGirl1

    SunnyGirl1 Нов член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Здраво драги феминки,

    Би сакала да ве прашам да ли некоја од вас има правено ласерска епилација на лице-надусни кај Д-р Светлана Петрушевска? Или да ли некој слушнал дека навистина вреди да се оди, т.е да ли има добри резултати на крај?
    Ве молам ако некој знае и има позивитни искуства во таа ординација, пишете тука.

    Поздрав !
     
  2. Madalina

    Madalina Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    3
    Мало предупредување, јас исто ткаа доста се интересирав на темава, читав на интернет и гледав на youtube видеа од луѓе што го документираа нивното искуство на темава од прв ден до последниот третман. Кај сите на крај испадна дека влакната им се многу изретчени во споредба со порано, но не дека веќе воопшто не им растат влакна на третираните области... Така да ти препорачувам убаво да си прочиташ (и поготово за тоа каков апарат користи докторот кај кој планираш да одиш) пред да се решиш да ги потрошиш парите...
     
  3. At.ena

    At.ena Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    32

    Може да ти помогне кремата андина,ако ти се темни влакната, еднаш ја купив 420, еднаш 360 од Unique, има две состојки кои се мешаат ( ќе видиш упатство) и се нанесуваат на телото или лицето, се чува мах 5 мин и потоа влакната ти се бели, нема никакви изгореници, црвенило итн. Обично се нанесува еднаш неделно бидејќи потоа влакната ја добиваат истата боја.
     
  4. Budha

    Budha Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    21
    Еве ве читам постојано на темава, и некако ми олеснува кога гледам дека не сум единствена со овој проблем. Јас имам изразени, црни, густи, остри влакна скоро по целото лице, некаде повеќе, некаде помалку изразени..
    Досега се депилирав, уствари уште го правам тоа ама преку глава ми е веќе. Влакната растат пребрзо, изморена сум да се депилирам 2 пати неделно :tmi: Исто како и кај вас, ова влијае на мојата самодоверба, дури некогаш паѓам во депресија :(
    Има некој исуство со ласерско отстранување? Колку чини и дали има ефект? Искрено спремна сум и на 1 годишен третман, па и повеќе.... колку сака долго нека фати, само да го редуцирам проблемов :|
     
  5. 321

    321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    ако може некој да ми ја објасни целата процедура со ласерскава депилација, колку време претходно треба да се има закажано, дали не смеат да се депилираат влакната за на првиот преглед.... а и препорака за некој доктор. се мислам јас за во дерма медика :worried:
     
  6. Hristina-t

    Hristina-t Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2013
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    И јас вчера прв пат се издепилирав не болеше многу но денес малку ме чеша и малку ми е црвенко што е нормално инаку и јас имав намалена самодоверба поради тоа.Но,девојки верувајте најубаво е со топол восок бидејќи побавно растат така,а и се прави еден вид пилинг на кожата и таа се чисти. :D
     
  7. EmilijaEmka

    EmilijaEmka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    30
    Се депилирам со Veet ленти(големите ленти, не малите), веќе неколку години на надусниците 2 пати во месецо, и не одзема многу време, околу 3-4 мин ми се потребни. А на останатиот дел од лицето, од десната и од левата страна до ушите, под брадата и на вратот се депилирам еднаш до 2 пати во месецо на лето, а на зима на 2 месеци еднаш.Досега не сум имала некои проблеми, освен што ако тргните на истото место 2 пати со лентата, лицето се нафрлува со ситни мозолчиња ама тоа ќе го забележите дури другиот ден.Среќа што влакненцата ми се плави па немам потреба многу набрзо да се депилирам, на зима речиси и не се познаваат кога нема сонце, само на лето е проблем од сонцето.. Се надевам дека помогнав поздрав
     
  8. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Еве најдов нешто на фб за спас од несакани влакна-
    Здравје и убавина
    пред околу еден час
    Narodno sredstvo protiv vlakna na lice

    Za priprema potrebno e: 2 ml jod, 1,5 ml amonijak, 4o ml 96% alkohol i 10 ml ricinovo maslo.
    Site sostojki dobro da se promesaat i da otstojat dodeka smesata ne stane bezbojna.
    Ova smesa se vtriva vo site delovi na liceto kade sto imate nesakani vlakna, nautro i navecer.
    Vlaknata ke pocnat da opagjaat posle nekoliko dana koristenje, na ovoj nacin kaj mnogu osobi doslo do trajno otstranuvanje na nesakanite vlakna.

    превземно од:https://www.facebook.com/zdravjeiubavina1?fref=nf
    Колку е ефикасно незнам.
     
  9. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    и јас ова го видов, рецептот е за лице, ама мене ме интересира дали делува и на други делови од телото, на пр. нозе? која е разликата???
     
  10. femina91

    femina91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    17

    А кај можи да се најди амонијак?
     
  11. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Веројатно делува и на нозе, не знам лично не сум пробала. Логично би било и да има ефект и на влакната на нозете, штом трајно се отстрануваат од рецептот. Незнам.
     
  12. DjinTonik

    DjinTonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    110
    Сум била на ласерска епилација на надусници можеби преку 7-8 пати, ми кажаа дека треба подолг временски период тоа да го правам за да може да има ефект на повеќе корени од влакната, но јас престанав за жал и продолжив пак да си се депилирам со топол восок. Додека одев на ласер влакната можам да кажам дека воопшто не ми ни раснеа, додека сега пак кога се депилирам исто е како на почетокот, ги вадам два пати неделно и смачено ми е, така да почнувам пак со ласер, исклучиво со крема или бикче мора да се вадат влакната зошто не смеат да се извадат од корен, за ласер е потребен коренот на влакното, и ке бидам упорна и ке одам постојано додека целосно не престанат да раснат, зошто нема спас више од ова, после 2-3 дена да искочиш на сонце се гледаат црни влакна, ужас...
     
  13. IvanovskaM

    IvanovskaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    245
    Па никогаш нема да престанат скроз да растат, тоа е проблемот. Ќе го платиш ласерот ѓавол ипол, ќе трае неколку месеци-година и после се по старо... Не постои ниеден начин да спречиш со нешто целосно да прекинат да растат влакненца, особено не ако им делуваш само со надворешен фактор - ласер, креми, восоци итн...
     
  14. ruzmarinka

    ruzmarinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    137
  15. 321

    321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    DjinTonik може да ни кажеш кај правеше ласерска депилација?
     
  16. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    А да не знаете од пρилиκа κолκу се плаќа за ласеρсκа депилација?
     
  17. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.333
    Допаѓања:
    83.576
    Пол:
    Женски
    Јас пред 2-3 години правев ласерско отстранување на влакната од лицето во Силуете во Скопје ...
    Значи најпрво правев хормонско испитување ми кажаа дека немам такво нешто туку имам само малку поизразени влакненца и тоа е се :lol: Ок ми предложија и од болница ласерска депилација .Се распрашавме наоколу искуства од други секој разни одговори кој задоволен кој не....
    Значи јас бев за надусници и под брадата делот ...
    Луѓе за џабе си ги дадов парите
    1.поболно нешто немам осетено од тоа ласерот |(
    2.Одев еднаш месечно мислам на +40степени и знаете ли како пече ако директно се изложуваш на сонце
    3.Ме мачкаа со незнам каква заштитна крема |(
    4.100 евра плаќав за секое третманче
    Имам уште многу да набројувам но доволно е :| Се каам што толку пари потрошив за нешто што сегане ми значи ништо влакненцата не се изретчија којзнае колку,се откажав и не се вратив повторно мислам дека е безврска трошење пари ... Еве после толку време си се депилирам со лентички за депилирање за лице...
    Ако сте пробале некој природен начин пр со некои од овие кои погоре се спомнати кажете ми :)

    Јас имав лошо искуство и не ви препорачувам ласерска депилација ...
     
    На 4rever.unique и Ordinary им се допаѓа ова.
  18. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Можеби некој ќе го најде спасот од несаканите влакна на лицето во видеово...
    http://www.youtube.com/watch?v=Rptg-5yxxlo

    Како што разбрав...
    - Кокосово масло 1/2 лажица
    - Брашно 3 лажици
    - Вода

    Се мачка делот кој ќе го третирате (на кој имате влакна нели) со кокосовото масло и мачката од смесата со брашно. Се суши тоа и отстранувате на начинот кој е прикажан.

    Баш ме интересира дали функционира. Ќе пробам сигурно, ништо не ме чини, ги имам работите во кујна.
     
    На LittlePinky и anaja1 им се допаѓа ова.
  19. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Јас се депилиρам со топол восоκ и убаво ги вади влаκната, но бидејκи сум многу млада ќе видам за неκоја година виκаат сκρос ќе се оρетчеле деκа топиот восоκ ги гоρел влаκната или ги пρави понежни и помеκи. На почетоκот влаκната мене ми беа погусти, погρуби и поцвρсти, а сега ми се меκи и поρетκи благодаρение на восоκот κој го κоρистам. Далеκу поефиκасен е од лентите.