1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спас од несакани влакна на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од natasavip, 16 декември 2009.

  1. sikii

    sikii Нов член

    Се зачлени на:
    9 јули 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Во послдно време слушам за зачинот куркума. Дали некоја има пробано некој од рецептите кој помага во остранување на несаканите влакненца? Ке Ве молам за ваше лично искуство, дали и колку помага?
     
  2. Andrina

    Andrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    54
    Ти пишав одговор во ЛП.
     
  3. ilovemforever

    ilovemforever Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7
    Здраво феминки.... И јас го имам проблемот со влакната кај ушите т.е на крајот на образите... Дали тоа е појава поради некое хормонско пореметување или нешто друго ве молам кажете ми мн грозно изгледа !!
     
  4. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    ај ако мозе рецптот во ЛП или тука на форумот
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  5. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Може и ние да ја видиме оваа рецепта!?
     
  6. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
  7. Paolita

    Paolita Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    150
    Пол:
    Женски
    На cinderella.red му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Clover66

    Clover66 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Имам 15 год. и имам влакненца под носот,уствари мустачиња :lol:. Ама многу ми сметаат,зашто се приметуваат одблиску,па и од далеку.Ништо до сега немам пробано,не сум се депилирала..Па ако може некој природен безболен начин со продукти кои можан да ги набавам.. Фала однапред. :):)
     
  9. Bescheiden

    Bescheiden Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    193
    За убавина, ќе трпиш. Друго чаре, нема. Освен ласерски, ама на твоја воздраст не сум сигурно колку е возможно. А и од финансиски аспект...
    Депилација е единствено решение. На почеток ќе ти биде мачно и тешко, потоа ќе ти стане секојдневност :) Јас имам доста проблеми со влакна, дека брзо ми растат, и ги депилирам на секој 4 дена.
     
  10. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Обавезно отстрани ги чим се приметуваат. :nod:
    Безболен начин нема. :D Како за прв пат можеш да отидеш на депилација, обично секаде е евтина. Или ако не сакаш тоа, купи Veet ленти за надусници и некој друг нека ти ги потегне дека сама не знам колку ќе успееш уште од прв пат.
    Јас ги вадам на десетина дена, 2 минути работа, ништо страшно. Па и не боли до толку, се навикнуваш.
     
  11. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    @Clover66 , како за првпат може да се депилираш со крема за депилација.
    Иако јас би ти ги препорачала лентите за депилација на Veet. Првпат може ќе те боли малку, потоа се навикнуваш, и си раат една недела.
     
  12. Clover66

    Clover66 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ок ама се плашам да не растат уште повеќе и поголеми... :(
     
  13. TheBlueMoon

    TheBlueMoon Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    645
    Пол:
    Женски
    Колку често ги депилирате надусниците?
     
  14. forumka

    forumka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2013
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    31
    Конечно закажав за ласерско отстранување. Какви треба да бидат влакненцата пораснати или скроз избричени?
     
  15. Ана14947

    Ана14947 Нов член

    Се зачлени на:
    5 април 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки .. нова сум на форумот и искрено се најавив за да ве прашам во врска со влакната на лицето ... имам влакна на вратот и брадата се чуствувам ужасно и незнам што да правам ме стра доколку почнам да ги депилирам дека ке пораснатт повеќе за трајна депилација немам фин. средства дали некој знае некој лек или било што стварно ми треба помош
     
  16. richgirl998

    richgirl998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    286
    Женски да ве прашам топол восок од каде можи да набавам? Неколку години (откако почнав да се депилирам на надусниците) се правам со Вит ленти, но имам нежна кожа и ми се лупи местото каде што се имам депилирано. Треба да ги отстранам од употреба навистина ми штетат на кожата, па би сакала во домашни услови со топол восок да се депилирам :D
     
  17. richgirl998

    richgirl998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    286
    И, да допрашам прочитав во претходните мислења зборувате за некоја шеќерна паста, каде има, колку чини и може за цело лице да се користи? :D
     
  18. kajl

    kajl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    пред неколку месеци за прв пат се депилирав на едната рака со veet и веднаш ми излегоа ситни брунки кои дури сега ми исчезнуваат , па се решив со брич
    затоа мислам дека имам мн чувствителна кожа и незнам што да правам со надусниците влакна
    фала однапред
     
  19. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Никако немој да се бричиш!
    Само депилирање... не постои толку чувствителна кожа да не можеш да поднесеш депилирање, или кај козметичар, или дома сама со депил лента.
    Ако после депилација намачкаш местото со крема да ти ја смири кожата, или едноставно ако нанесеш од беби талк пудра, не би требало да имаш проблем. Малку црвенило да, ама краткотрајно.

    Имаш и опција со крема за депилација, која што нанесуваш, почекаш неколку минути и испираш со вода, ама и тоа не е баш практично колку депилирање. Доаѓа нешто како бричење, не го вади влакното целосно од корен па затоа постепено ти ги згуснува влакната, додека со депилација со тек на време влакната ти се проретчуваат.

    Би те советувала да не продолжуваш со брич ни по рацете. Ќе ги згуснеш влакната и ќе ти бидат остри и дебели, ќе ти растат многу побрзо и ќе треба да се бричиш секој ден.
     
  20. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Нема врска ова со бричењево на раце. Ги бричам веќе две години, ни станале поостри, ни растат толку брзо. Еднаш неделно ги поминувам. Еве мојава кожа на рацете восок не трпи. Кога се депилирав ми беа црвени цела недела, башка што ме болеа како изгореници. И нозете исто. Нема зошто да ја трпам таа болка или да бидам црвена цела недела кога има многу полесен начин. Да, нозете треба секој втор-трет ден да ги средувам, ама и тоа ми е полесно, отколку да чекам две недели да израснат па да се депилирам. :shake:

    Ама на лице ни мене не ми се допаѓа бричење. Многу неубаво делува еден ден после. Буквално ситни црни точкички по цело лице. @kajl. оди на козметичар за надусниците, или земи на Балеа ленти за лице, тие се малечки и лесно ќе можеш да се средиш, а и не ја иритираат многу кожата. Обавезно после тоа избриши се со марамчињата кои ги има во секое пакување ленти, или пак со маслиново масло и стави бебешка пудра. Ако и следниот ден имаш црвенило направи го истото.
     
    На Elena69221, kajl, PaLaVa и 1 друга личност им се допаѓа ова.