1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спас од несакани влакна на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од natasavip, 16 декември 2009.

  1. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    А не ти се познават по рацете исто така мали црни точкички како растат влакната?
    Јас немам пробано да се бричам по рацете додуша, ама претпоставувам како на нозете, така секаде ќе има ист ефект.
     
  2. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Да, но дури после 3 дена. Ама моиве влакна на рацете и не се баш црни, повеќе се кафеави и треба ептен да забуљаш да ги приметиш. А и мазни се, и немам поткожни влакна, што е баш чудно, за разлика од влакната на нозете кои ми се ужасни.
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Jas ne podnesuvam depilacija so lenti,noze i preponi so epilatorot a racete od koga znam se so bric sum,ednas vo nedela gi pominuvam i toa ne od sto porasnale mnogu nego onaka od navika,nese zgusteni a i nese crni ili neprijatni ana zavisi i kolku gi imas,mnogu ,malku,kavi se pred da pocnes so bricenjeto.a so nadusnicite i jas maka macam,gi fakjam so cupalica ama brzo potkaruvaat.
     
  4. LeleD

    LeleD Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2015
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Тоа дека со депилација се ретчат влакната а со бричење се згуснуваат е само "оптичка мамка". Со депилација влакното се вади од корен, а на секое влакно му треба различно време да порасне. Некои излегуваат поскоро, некои побавно. Но бројот е ист. Со бричење изгледа дека се згуснати зашто влакната се сечат под агол (значи немаат остар врв и изгледаат подебели), и зашто не се вадат од корен сите се во иста фаза на раст. Инаку ласерот (IPL, Soprano, итн) се само мерки за трајно намалување на влакната, но не и отстранување. Тоа значи дека тие не го уништуваат коренот на влакното, туку само го онеспособуваат. Откако пред многу години платив илјадници евра за ИПЛ третмани и за помалку од една година влакната се вратија во полн состав решив малку повеќе да истражам :( Инаку ако имате некакво хормонално пореметување ласерот нема да има никакво дејство. Единствен метод за трајно отстранување на влакна е електроепилација (electrolysis). Тенка игла влегува во коренот на влакното и со струја го гори. За да се уништи потполно, секој корен треба да се истретира неколку пати. Процесот е долг, болен и макотрпен (а и прилично скап!). Јас не живеам во Мк и одам на електроепилација каде што живеам од септември и гледам разлика. Инаку тука по овој метод работи Др. Светлана (мислам дека така беше името). Ординација има кај Зелено Пазарче. Бев кај неа на два третмани додека бев на посета минатиот месец и имам само пофални зборови.
    Се изнапишав... :)
     
    На SnowWhite8, kajl, rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. young.lady

    young.lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Се депилирав со веет лентите за лице но потеглив посилно и имам црвенило како изгорено ми е на тоа место.Што да ставам за да ми пројде?
     
  6. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Чист алое вера гел или бебешка пудра.
     
  7. forumka

    forumka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2013
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    31
    Јас го купив овој модел SILK’N GLIDE 50.000. За сега сум задоволна .
     
  8. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    zenski,dali ima nekoe care osven trajna epilacija so laser da resi problemov so vlakna na liceto?moite mn se poznavaat imam policisticni jajnici i mn temni vlakna sto moram sekoj vtor den da gi depiliram si vosok i pak se poznava na mestoto temno baska i na liceto celo mi se poznavaat,nejkam da gi depil.za da ne stanat ostri i tie .ima li care nekoe nekoe izbeluvanje,ili terapija ako znae nekoja neka pise ocajna sum veke pozdrav
     
  9. Minnie15

    Minnie15 Активен член

    Се зачлени на:
    18 март 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Девојки сигурна сум дека некој го има истиот проблем како мене па сакам да ве прашам за мислење.
    Ми се појавие влакненца на лицето во делот на образите и брадата не се многу изразени но во последно време без пудра не можам да излезам бидејќи се приметливи па би сакала да ве прашам за совет .Дали постои некој лек/алтернатива за отстанување на природна база :?::(
     
  10. any5

    any5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Dechki imam golem problem nemam ni 18 god a pochnacrni golemi vlakna da mi izlevaat nasekade osobeno na vratot sum lom na liceto imam i toa epten crni a primetiv deks i pod dolnata usns imam i ponadole od vratot vo blizina na gradite katastrofa sum neznam shto da pravam mama e taka cel zivot pomosh ima li nachin da ne izlevaat?
     
  11. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Najprvo idi si na lekar,da vidis od sto izleguvaat,imas nekoe poremetuvanje,potoa kiga kw imas dijagnoza ke razmisluvas sto kako.
     
  12. any5

    any5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    A ako
    A so dijagnozata dali ima shansi da prestane rastot na vlaknata nasekade ?
     
  13. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Koga se ima dijagniza od soodvetno lice,ti prepisuva i soodvetna terapija,kiga ke se resi problemot ,logicno e i vlaknata da ne rastat poveke.stom stanuva zbor za poveke vlakna ,vrat,lice itn sigurno e nekoe narusuvanje,mora da se ispita.
     
  14. ЕДНА убавица

    ЕДНА убавица Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2016
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    797
    многу се лоши и многу ме нервираат. и имам на горниот ден од вратот кај брадата и надусници. Ама си растат... неможсм ни да се нашминкам. Нешто за да се отстранат ама не во салони?
     
  15. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Дали знаете некој дерматолог или веќе незнам некој козметичар кој има апарат за остранување влакненца од брада, секој ден сум со пинцета на брадата и веќе имам и лузни
     
    На Darlingzz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. any5

    any5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Citav po nekoi strani za trajno otstranuvanje na vlakna so soda bikarbona dali nekoj go probal toj recept i dali mislite deka e mozno trajno otstranuvanje samo so soda.Jas iskreno sakam da probam,no ne veruvam bas pa mi e potrebno vase mislenje
     
  17. мари че

    мари че Активен член

    Се зачлени на:
    9 април 2016
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски

    Погледни го видеово...
     
    На shining_star му/ѝ се допаѓа ова.
  18. BeastceMK

    BeastceMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2016
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Машки
    Што доби од избелување на влакната и што користеше?? само онака прашувам..
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Кој да памти, одамна беше тоа. Знам дека беше прашок во ќесички и се мешаше со 6% хидроген, да дојде како паста или крем, и се мачкав со тоа на лицето. Ама еднаш во парфимерија ме зезнаа, ми рекоа дека морало 9% хидроген, се излажав и јас... па имав изгореница на кожата на местото кај што го почував малку подолго, но како што кажав, за среќа, не ми остана лузна.
    Денес само депилација со ладен восок.
     
  20. BeastceMK

    BeastceMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2016
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Машки
    Јас малку барав на гоогле по форуми и ткн за тоа избелување на влакната...не сум истражувал 100% се откажав мнг ми одземаше време..постојат апчиња за тоа но само дозвола ти треба од лекар..Ефикасност непозната....Ајде да речиме ги избелуваат влакната..нели белите растат побавно од црните..арно ама има негативна страна спречува и сосем 3то во зависност како тие ке влијаат на твојот организам и не баш запаметив што како ..па затоа и те прашав што доби и што користеше...