1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спас од несакани влакна на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од natasavip, 16 декември 2009.

  1. Tina_Tina_

    Tina_Tina_ Нов член

    Се зачлени на:
    26 април 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Ova e mnogu dobro!
    Jas go koristam celo vreme, go ima vo Tinex okolu 35 den e.
    Vlaknata ne se zgusnuvaat i ne izleguvaat akni.
    Negde na edna nedela go povtoruvam procesot
     
    На shining_star, мари че и Minnie15 им се допаѓа ова.
  2. any5

    any5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Kako shto i prethodno vi rekov imam vlakna po liceto bradata vratot i toa sekoj den se mnozat se poveke i poveke duri i po nekoe imam i po telot..nemam zdrastveni problemi bev kaj dermatolog..Inaku gledam deka recisi retko se srekjava devojka duri i zena kako mene i majka mi sekako koga ja gledam kakva e razraneta duri losho mi stanuva se zamisluvam sebesi a jas sum lichnost bez samodoverba sega ushte tolko..chitav za chaj od nane pijam po 2 solji jafam med isto taka no neznam veke sto fa pravam .dajte mi nekoj sovet a so pinceta dali poveke kee se namnozatt ?
     
  3. borjan4eto

    borjan4eto Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    305
    Со што ги имате избелувано влакната кои се наоѓаат во регионот означен на сликата? Доколку може да ми дадете предлози за препарати (и постапка за користење) што можам да ги набавам во подобро снабдените маркети или аптеки бидејќи не сум од скопје.
    face.jpg
     
  4. Rubinka7

    Rubinka7 Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Ваков проблем имам и јас веќе неколку години со влакната на брадата. Испитав и хормони -се беше во ред, полицистични јајници немав, а исто така во мојата фамилија не познавам жена со изразени влакна на лицето како мене, значи не е наследно. Едно време одев и на трајна епилација, мислам дека имаше подобрување од тоа, ама бидејќи одев до друг град не одев баш често и на крајот прекинав. Плус во периодот помегу третманите не треба да ги вадиш влакната, што мене ми беше голем проблем и не можев така да ги оставам да се гледаат па почнав со чупалица да ги вадам и сега дојдов до такво дереџе секој ден кога станувам сабајле пред да одам на работа да морам да ги чупам ,па да излезам од дома ;(
    Мој совет за тебе прво провери си хормонален статус или синдром на полицистични јајници или слично, да не треба ем лекување внатрешно на организмот па напоредно со тоа и да пробаш ласерска епилација.
    Јас лично сега се мислам да купам некој IPL апарат како што е Philips Lumea...само што има еден проблем -многу е скапичок :), а гледам по други продавници за бела техника нудат и некои други марки на такви ласерски епилатори за домашна употреба кои се поефтини, ама којзнае дали се квалитетни и ефективни.
     
  5. Rubinka7

    Rubinka7 Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво Феминки,
    Моето прашање се однесува на ласерските епилатори за домашна употреба. Ќе го поставам овде во оваа тема и покрај тоа што имаме тема за таков епилатор односно за Philips Lumea, меѓутоа јас сакам да споделиме мислења за други такви слични апарати кои ги има во други продавници за бела техника. Па за да не испадне некаква антиреклама реков овде да си прашам :)
    Значи вака, гледам во продавниците на Setec, има ласерски епилатори од BABYLISS, BEURER, PANASONIC....кои што се многу поефтини од Philip Lumea кој достигнува цена до 500 евра- најновата верзија е толку има од постарите и малку поефтини. Овие што ги споменав цените им се многу поефтини, на пример BABYLISS се од 9000 до 13000 денари, а имаат и филтери за третирање на лицето, што конкретно мене најмногу ме интересира, за нозете, рацете не ми е толку неопходно.За оваа марка како козметички производ сум слушнала дека производите за средување на коса им биле многу добри,ама ова епилацијава на лице е сосема друга проблематика.
    Па затоа ме и нтересира ваше мислење за овие производи, што мислите дали се ефективни или ќе биде чисто фрлање на пари. Еве ќе го копирам линкот од страницата на Setec , па разгледајте ги апаратите.

    http://setec.mk/Small-domestic-appl...er=ASC&limit=50&min_price=349&max_price=24990
     
  6. muybonita

    muybonita Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Leontina9

    Leontina9 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    8
    Девојки дали некоја од вас на лицето има и бемки на место каде се депилира и како ги третира нив?
     
  8. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    930
    Допаѓања:
    2.570
    Знае ли некој оти се прошируваат од чупалица??? Значи брадата ми е неподнослива со црни влакна ваму таму. Страшно ме нервираат.
     
  9. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем го имам веќе година дена. Ќе испитам хормони. Не ми делува дека е нормално, бидејќи претходно воопшто немав. :|
     
    На celineparis му/ѝ се допаѓа ова.
  10. AndreaJakimovska

    AndreaJakimovska Нов член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
     
  11. AndreaJakimovska

    AndreaJakimovska Нов член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Vaka vlaknata rastat koga ke se zgolemat maskite hormoni Testosteron kaj zenite
    Za da se ostranat vlaknata treba da se namali Testosteronot
    Najdobra ispitana tableta e Ciproteron Acetat blokator na maski hormoni
    Ispitano vidi moja slika
    Pozdrav
     
  12. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
  13. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Феминки кажете кој е спасот за овие несакани влакна на лицето?
    Јас имам голем проблем, моите се светли и тенки како мов не се приметуваат кога немам ништо на лице ама кога ќе ставам пудра во деловите кај брадата и делот кај ушите да речам бакембардите се забележуваат..
    На депилација со ленти восок и креми не помислувам, имам преосетливо лице склоно кон акни со кои се мачам па несакам да ги предизвикам дополнително..
    Се решив да купам епилатор но кај нас никаде не најдов по продавниците..
    Видов во Авон ваква алатка, дали ја има користено некој дали врши работа?

    [​IMG]
    Исто и оваа..
    [​IMG]
     
  14. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Аууу па ова болииии
     
  15. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Па да веројатно боли :D Но секоја депилација боли ама со тек на време ќе се навикнеш. Сепак мислам дека овие методи се многу по хигиенски од восокот и лентите а и нема иритации :)
     
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Leontina9

    Leontina9 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    8
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  17. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски


    Еве ви го спасот!

    Јас го користам апаратот од Phillips со три кругчиња. Најефикасен е и лицето ми е мазно цели 2 недели.

    IMG_0546.JPG
    знам дека е за мажи ама единствен спас ми е. Безболно, без црвенила иритации и други сра*а.
     
  18. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Ова ти се шалиш или сериозна си?
     
  19. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    најсериозна. Ова ти е како таа жицата од Авон. Се вади. Квалитетна направа.
     
    Последна измена: 26 јули 2017
  20. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Мене повеќе ми личи, дека ќе биде како маж,со густа брада
    Не би ризикувала:!:
    Посигурно ми е чупалица....за тие што го имаат тој проблем:)