Спас од несакани влакна на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од natasavip, 16 декември 2009.

 1. Eli-sweety

  Eli-sweety Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  14
  Jas moite vlaknenca na nadusnite gi depiliram so traki od Veet, kupuvam i mali a koga nemam se depiliram so golemi ama gi secam na pomali delovi isto i malite traki gi secam na pomali delcinja. Inaku koga se depiliram prvo stavam mraz da mi otrpne kozata a posle se depiliram, ako ostane od vosokot ima vo kutijata edni maramcinja so aloe vera se i go ostranuvat vosokot i ja smiruvat kozata! a za laserska depilacija ne sum zapoznaena. Pozz
   
 2. Eli-sweety

  Eli-sweety Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  14
  со што се депилираше за да ти се изретчат?
   
 3. UnA...-7

  UnA...-7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  15

  не се депилирам сама има една жена кај мене вкомшии турчинка е и прај едно како восок за свеки изгледа :) ама незнам како се прај треба многу искуство проби едно друго дури да се погоди се топли се меша се лади...абе триста работи :D ама за ефикасно ефикасно е
   
 4. Peperutka90

  Peperutka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.079
  Девојки ај совет за мене :D . Имам влакненца само над устата и ги депилирам редовно ама после тоа се соочувам со проблем наречен мали ситни бубулици кој страшно ме нервираат. Прво помислив дека ми е од восокот па сменив со ленти на веет ама и од тоа ми се појавуваат. Не знам со што да го смирам тоа појавување на бубулички, а после секое депилирање ставам бакутан да ми се смири и омекне кожата ама и тоа не помага. Имам толку голем проблем што еднаш завршив и на масциофасцијална хирургија каде што ми констатираа дека имам многу осетлива кожа!! Ај некој совет од вас што да ставам после депилирање :)
   
 5. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.027
  Допаѓања:
  91.554
  Епа прво ќе си направиш пилинг на местото,па по еден час ќе се издепилираш,убаво ќе го измиеш местото потоа и ќе ставиш некоја крема со невен или алое.Пилинг на една недела,тоа ти се внатрешни влакненца...
   
 6. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  106
  so ovoj problem maka macam veke nekolku godini pa eve nekolku soveti (od iskustvo)
  kako se pravi *vosokot* so koj se depiliraat muslimankite
  2 casi seker 1 limontus i voda kolku da prekrie stavi na tivok ogan dodeka da pocne da formira kako pena (dodeka da naviknete kolku tocno treba probajte so kapnuvanje na tacna pa dali lepi so prst)
  inaku za trajna depilacija dadov moooogu pari ama ako imate hormonalen problem dzabe e
  sega koristam depilator za lice od top shop i sum zadovolna - ne e skap okolu 900 den probajte :clap:
   
 7. AleksandraNajdova

  AleksandraNajdova Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  I jas go imam toj problem so vlaknenca na liceto potocno na podbradokot i veruvajte mi bev duri i na laserski tretman 3 pati.Togas za nekoe odredeno vreme posle tretmanite liceto mi bese super no po izvesen period mi se sluci istoto, pak mi se pojavija?! Doktroot mi rece deka pak treba d apravam tretman no jas se iznadadov na pari (tretmanot e prilicno skap)i poveke ne otidov i sega i jas se depiliram so elektricen depilator na zepter za lice.
   
 8. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  646
  Допаѓања:
  562
  Пол:
  Женски
  и јас имам влакненца на лицето и тоа не само над устата туку и на други делови,се депилирам со веет лентите ама не ми ги вади убаво затоа што моите се како мов некако и не се вадат со депилација оти се многу тенки а се темни и изгледаат како влакна!!! :@ веќе комплекс ми се! а тоа со шеќерот и со лимонтусот некако се сомневам дека можам да го направам дома,ке се изгорам цела.....и мислам дека решение за мене е избелување на тие влакна па ако некој има искуство со тоа или го прави нека каже како и со што!Каков е тој прашак,кај да го најдам и колку пари е..Ве молам :)
   
 9. kikiii

  kikiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Јас верувам дека секоја жена си има проблем со влакна на лицето,јас сум козметичар и работам во козметички салон каде што има и ласер и восок(ладен и топол но не претопуван).Има жени што имаат голем проблем значи влакна јаки што се и плус тоа неможе да се вадат со восок но мора да си изгорат со ласер кај нас е од 1000 до 1500ден.еден третман за лице зависно може и 500ден да е ако се работи само за надусниците,но морам да нагласам дека од еден третмна нема корист сигурно се прашувате Зошто? еве сега ке ви објаснам влакното има 3 фази на растење,влакното мора да се гори со ласер во 1 фаза,кога првите влакна ке се изгорат после 2-3 недели се гледаат пак влакна кои се тие влакна тие се влакна кои биле под кожата а сега се израснати па тогаш се горат и 2 влакна и на крај се горат 3 влакна.Ние имаме најубави резултати на лице затоа што лицето не е генски да се има влакна доколку на телото е малку потешко бидејќи таму ни е генски да си имаме влакна и уште нешто кога се горат влакната со ласер не изчезнуваат 100% туку само 80% за 100% нема шанси.Затоа не се залажувајте и не ширете дезинформации дека козметичарот или дерматологот не ве средил како што треба :@ :?: позз :)
   
 10. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  48
  Верувале или не, мене ми ги *искубаја* влакненцата од надусните со конец! Најобичен конец! Има финта во фаќањето на конецот, али супер се вадат, боли само малку, како кога се чупате. Значи и економично и безболно.
  Иначе, не излегува ништо после тоа, јас имам МНОГУУУ чувствителна кожа, така што чим мене не ми излезе, сигурно нема никому :)
   
 11. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  659
  Немам некои големи проблеми...
  Имам мали, скоро и незабележливи сиви влакненца сосем на крајот од муцката :) а ги депилирам со ленти.
   
 12. tefu4ka

  tefu4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  како со конец ? :P
   
  На AndreaJakimovska му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kate-zelenko

  kate-zelenko Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0

  kako be so konec?objasni ako sakas! :)
   
 14. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  317
  [​IMG]
   
 15. mariatim

  mariatim Популарен член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  1.058
  Допаѓања:
  12.406
  Пол:
  Женски
  off lele me prmislivte bas sakav vo ancevski da se javam za vlakna na nad usticata i bradata a i imam policisticni jajnici ete nesum znaela deka od toa eccc akakva krema na E?taa za sto e?
  pozz
   
 16. mariatim

  mariatim Популарен член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  1.058
  Допаѓања:
  12.406
  Пол:
  Женски
  lelee kazi ziti se kremata za so e dali e efikasna
   
 17. evelin

  evelin Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  1
  I jas go depiliram liceto, nemam nekoj vlakna tuka samomov megutoa me nerviraat na svetlina pa ednas mesecno go depiliram so topol vosok i nemam nikakov problem
   
 18. Zor

  Zor Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  21
  Имам поличистични јајници и зголемена влакнавосто на телото, а посебно ми сметаат влакната на лицето. Користам путер депилатор за лице, го купувам од зелено пазарче за 150 денари, и вади многу добро. Размислувам за ласерска депилација...ама ми имаат кажано дека ако влакната се резултат на хормонално пореметување, тогаш не гарантираат резултати.Користев Јасмин пилули 2 години, тогаш видно ми се намалија влакната, но кога ги прекинав, пак се појавија. Сега користам Диане 35, и после 2 пакувања забележувам дека влакната на лицето ми се намалија, некои воопшто ги нема, а другите растат помеки. Дали некој го има пробано кремот што го има низ аптекиве, BIOXET?

  http://www.bioxet.com/
   
 19. mila20

  mila20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  Imam 20 godini i seriozen proroblem so vlaknata na moeto lice.... go depiliram veke 5 godini no vlaknata namesto da isceznat tie uste poveke se poznvaat i sega moram da se depiliram na sekoi 3 dena.... imam prekrasno lice no sega e celo so crni potkozni vlakna i iritirana koza ;( moze li nekoj da mi pomogne sto da napravam :( pozzz i fala ................. :( :( :(
   
 20. mila20

  mila20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  jas go imam koristeno kremot Bioxet za suva koza , go koristev 6 meseci i navistina imase efekti vlaknata se namalija, no morav da prekinam bideki kozata posebno na bradata pocna da mi se lupi, a posle 2 meseci kako sto kazv i predhodno mi se napravija crni potkozni vlakna. A sega posle 1 godina od upotrebata na Bioxet liceto moram da go depiliram na sekoi 2 dena .... razocarana sum :( :$