Спас од несакани влакна на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од natasavip, 16 декември 2009.

 1. perdija

  perdija Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  4
  Имам и јас ваков проблем , но на брз и едноставен начин си го решавам :P си купив ленти за депилација, на Леа, си ги сечам по потреба која големина ми треба и насекаде се лепам со нив, многу ефикасни ми се, а и практични. Депилирам надусници, брадата(имам едно 3-4 влакненца,што гадно ме нервираат :@ ), и бакембардите, образи се што ќе ми дојде и што сметам дека не треба да го има :D
   
 2. ljulju

  ljulju Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  3
  аууу замалку ке купев, арно што кажа леелее се разочарав сеа штоо ке правам
   
 3. ELLen

  ELLen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  4
  jas imam isto problem [da recam problem ] so liceto i tie nesakani vlakna kako i skoro sekoja zena za zal :/ no , mene ne mi se mnogu vidlivi i se prashuvav dali nekoj znae nekakvi preparati za namaluvanje na jacinata i bojata na vlaknata...imam slusnato za hidrogen deka ja namaluva bojata na vlaknoto , no strav mi e da probam sepak za hidrogen se raboti... :) |(

  [mod-kirilica:19bn8hw8][/mod-kirilica:19bn8hw8]
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.623
  Допаѓања:
  133.036
  Пол:
  Женски
  Има препарати за избелување на влакната, во парфимериите се продаваат и да, содржат хидроген, и тоа 6% најмногу, оти нема да има ефект избелувањето. Или се како паста, или се во вид на прашок кој се меша со хидроген. Појак од 6% немој да земаш, доволен е и тој ;)
   
 5. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.446
  Допаѓања:
  182.513
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Проверено! Доста помага а лесно се наоѓа по парфимерииве ;)
   
  На At.ena му/ѝ се допаѓа ова.
 6. easyyyyy

  easyyyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  173
  колкава е цената? и колку време си го користела? |(
   
 7. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  906
  За да ги намалиш влакната пробај секој ден да ги мачкаш со хидроген 6% и на тој начин и ќе се оретчат и ќе се намалат, јас сум разговарала со кожен лекар за овој проблем и ми препорачал да се мачкам со хидроген од 6% прво влакната ќе побелат и ќе почнат да ти се ретчат пробај па ќе видиш дали има ефекти, но не очекувај веднаш да ги снема влакната тоа е подолга процедура, а и помалку болна и најмалку ризична процедура. Депилирањето не ти е решени туку привремено решение, а ако не пробај со епилација тоа ти е вадење на влакно по влакно со игличка и тогаш влакната се вадат од корен и никогаш нема да ти никнат на тие места, ама тоа ќе ти препорачам да одиш на добар козметичар, но да знаеш тоа е болна процедура. Има и ласерско вадење на влакна за тоа не сум упатена многу можеш да се распрашаш и мислам дека е поскапа варјанта.
   
 8. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.446
  Допаѓања:
  182.513
  Пол:
  Женски
  Хидрогенот е течен...само со течноста да се мачкам? :^) :tmi:
  Цената е околу 350-380 денари, се сосотои од два дела кои се мешаат во сооднос и се нанесува на лице се остава да пости па се измива...позитивна страна е дека има доста за мачкање па мене ми трае и по 2-3 месеци.
   
 9. ivushh

  ivushh Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  8

  сеојдневно мачкање соо 6% хидроген? на памуче да се турва и да се мачкат ќе почнат да обелват и да се ретчат или?
   
 10. Masha-Mashenka

  Masha-Mashenka Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Јас го имам истиот проблем. Имам влакненца на јаболкниците, повзрани ми се со веѓите и глупо изгледа. ставам 3% надворесен хидроген и ми помага
   
 11. cvetelina

  cvetelina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  53
  Јас имам исто проблем со влакна на лицето имам темен тен а влакната околу брадата и лицето ми се темни се депилирав повеќе пати со надеж дека ке ми се намалт но залудно како ке можам барем малце да ги намалам??? :(
   
 12. ivushh

  ivushh Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  8

  ти обелуваат или се ретчат се губат?
   
 13. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.541
  И јас го имам овој проблем имам темен тен и никаков лек за влакништава :worried:
   
 14. glazy.girl

  glazy.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Јас за влакненцата на лицето - НАДУСНИЦИТЕ, ПОД УШИТЕ И НА КРАЈОТ НА ОБРАЗИТЕ користам едно препаратче од TOP SHOP си го зедов и многу е ефикасно. Се вика Silky Soft Deluxe и нема проблем со влакненцата на лицето. Работи на батерии како полу брич-машинка, но не го забрзува процесот на растење на влакната како бричот. Pozz
   
 15. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671
  Ова само со ласерска депилација.

  Влакненца имам кај ушите и под брадата, а одвреме навреме ми излегува едно остро влакно кое го кратам со макази и приметив едната страна на лицето ми е повеќе влакнеста од другата.

  А што да се прави незнам, но сите велат дека ласерската депилација е најефикасна.
   
 16. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.922
  Допаѓања:
  6.188
  Пол:
  Женски
  колку го зеде ова чудо :) ?
   
 17. glazy.girl

  glazy.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Стар производ е, го користам едно 2-3 години , но скоро ми се расипа и си зедов нов, инаку е 800 денари и верувај што ќе се мачиш со депилации, ленти, восоци, црвенила, бубулјици само 5 минути работа и уживај цела недела.. а ќе заборавев добар е и за веѓите, не треба чупалица и кубење, ги обликува и ги вади и тие влакненца.. јас сум презадоволна
   
 18. glazy.girl

  glazy.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
 19. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.922
  Допаѓања:
  6.188
  Пол:
  Женски
  го барав на страната на topshop сега но неможам да го најдам :(
  воопшто не е скапо сепак благодарам
   
 20. ivushh

  ivushh Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  8
  растат после влакната како соо бричч да си ги поминала?остри и тврди?? :(